Brak produktów w koszyku.

Karnisz, który będzie zdobił

Dobrze wybrany karnisz może stać się idealną dekoracją naszego wnętrza. Będzie on spełniał rolę ramy dla obrazu złożonego z okna i gustownych zasłon. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Zarówno od strony technicznej, jak i estetycznej wymaga od nas przemyślenia i wybrania najlepszego dla nas rozwiązania spośród dostępnych propozycji.

Jaki rodzaj karnisza wybrać?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania techniczne. Karnisz może być drążkowy, szynowy lub drążkowo-szynowy. Tradycyjny karnisz drążkowy, wyposażony w kółka z żabkami sprawdza się najlepiej, kiedy nasze zasłony mają zdobić i rzadko służą zaciemnieniu okna. Ograniczeniem w układaniu zasłon na tego typu karniszu są wsporniki, które częściowo blokują kółka. Problem ten znika, kiedy decydujemy się na karnisz szynowy, ponieważ montowany jest od góry. Ich rosnąca popularność prowadzi do coraz większego wyboru kolorów i wykończenia, dzięki czemu znika problem sprzed lat, czyli niewspółgrania z wieloma wnętrzami. Jednak kto powiedział, że nie można mieć wszystkiego? Dzięki karniszom drążkowo-szynowym możemy korzystać z zalet obu wcześniej wspomnianych modeli. Ponieważ zasłony zawieszone są na szynach zamontowanych pod wspornikami nasze zasłony i firany możemy przesuwać na całej długości karnisza bez ograniczeń.

Karnisz na wymiar

Niezależnie od rodzaju karnisza musimy pamiętać o jego odpowiedniej długości. Z obu stron wnęki okiennej karnisz powinien wystawać po ok 20 cm, co pozwoli ułożyć zasłony w fantazyjny sposób po odsłonięciu okna i jednocześnie ukryć narożnik wnęki bez zbędnego zakrywania okna. Jeżeli oprócz zasłon nasze okno mają zdobić firanki, karnisz musi być podwójny. Przy samym montażu należy pamiętać o mocowaniu na odpowiedniej wysokości tak, aby nasze zasłony nie wydawały się zbyt długie lub odwrotnie – kuse.

W zgodzie ze stylem wnętrza

Podczas wyboru karnisza warto pamiętać o ogólnej stylistyce mieszkania. To do niej dopasowujemy zasłony, a co za tym idzie także karnisz. Urządzając wnętrze o charakterze rustykalnym nie można pozwolić sobie na szynowy karnisz wykończony metalową listwą, który będzie pasował raczej do nowoczesnego mieszkania. W zależności od zasobności portfela można w takim wypadku wybrać karnisz drewniany lub z tworzywa, które będzie pokryte okleiną imitującą drewno. Przy odrobinie chęci na pewno znajdziemy karnisz idealny dla naszego mieszkania, który doda uroku naszym zasłonom.

zamknij