Brak produktów w koszyku.

Kilka słów o świecznikach

Świeczniki to specjalne elementy wyposażenia wnętrz, które są dostosowane do umieszczania w nich świec. Służą zatem za źródło światła i taka była ich główna rola w przeszłości. Niektóre świeczniki mają też znaczenie religijne. Jest tak choćby w przypadku żydowskiej menory posiadającej 7 ramion na świece. Wyróżnić możemy naprawdę wiele różnych rodzajów świeczników. Mamy kandelabry, czyli świeczniki z miejscem na wiele świec. Dostępne są również kinkiety czyli świeczniki naścienne, często wyposażone też w lustro. Innym rodzajem świecznika jest lichtarz, który jest przeznaczony na jedną świecę. Poza tym świeczniki są też wykonywane z różnych materiałów – z metali, jak brąz, mosiądz, miedź, stal oraz ze szkła, porcelany czy fajansu.

Świecznik - klimatyczna dekoracja każdego wnętrza

Obecnie świeczniki to przede wszystkim gustowna dekoracja wnętrz. Występują one w tak rozmaitych wzorach i formach, że mogą z powodzeniem ozdabiać właściwie każde wnętrze. Świecznik kojarzy się nam przede wszystkim z sypialnią. Kiedy zapali się świece, można zbudować wyjątkowo przytulny i romantyczny nastrój. Świece są też traktowane jako miłe dla oka dekoracje, które podkreślają delikatny wystrój sypialni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by świeczniki pojawiały się też w innych pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany może stać się również ciekawą ozdobą salonu, jadalni czy też kuchni. 

Aby jednak świecznik rzeczywiście spełniał tą dekoracyjną funkcję, musi być idealnie dobrany do wystroju danego wnętrza. Stylizowane na stare świeczniki są tak powszechnie dostępne, że wybrać można też takie, które odpowiadają naszym osobistym upodobaniom. Idealny kandelabr dobrać można do wnętrza nowoczesnego, romantycznego, klasycznego oraz wnętrz stylowych – tych bogato zdobionych i bardzo eleganckich. Te najprostsze z nich to nawet maleńkie pojemniki w różnych kształtach i kolorach, w których mieszczą się małe i niskie świece. Nowoczesne świeczniki często przyjmują geometryczne kształty i wykonane są ze szkła. Modne są też tradycyjne świeczniki, które mają miejsce na kilka świec. Są one zazwyczaj bardziej dekoracyjne, co widać w podstawie oraz całym szkielecie. Wyjątkową ozdobą wnętrza mogą być jednak świeczniki, które przypominają eleganckie i wyjątkowo bogato zdobione figury. Takie świeczniki wykonywane są z wysokogatunkowych materiałów, ale co ważniejsze z niezwykłą precyzją. Stylowe świeczniki są często zdobione figurami kobiet, aniołów czy elfów. Mogą być pozłacane lub pokryte warstwą brązu co dodaje im klasy i elegancji. Taki przedmiot w odpowiednim wnętrzu i otoczeniu naprawdę będzie wyrazistą dekoracją. 

zamknij