Brak produktów w koszyku.

Klasycyzm w salonie – jak go wprowadzić?

 

Decydując, jak mamy urządzić salon często trudno nam się zdecydować. Z jednej strony chcemy,  aby był przytulny i pełen lekkości, a z drugiej marzy nam się wnętrze wyjątkowo eleganckie i wystawne. Czy można połączyć wszystkie nasz potrzeby w jednym pokoju? Odpowiedź brzmi: tak. A na kolejne pytanie, czyli „jak?” odpowiedź jest prosta: wybierając klasycyzm.

Ponadczasowe wnętrze

Dla wykreowania w naszym mieszkaniu salonu zgodnego z klasycystycznymi wymogami trzeba zacząć od podstaw, czyli podłogi i ścian. Drewno lub panele wzbogacone o dywan nadają wnętrzu ciepłu klimat. Najlepiej sprawdzi się utrzymanie ścian w odcieniach beżu, szarości i znów modnej bieli. Ściany możemy pomalować lub wytapetować. Jeśli chcemy ożywić pokój warto wybrać granat, bordo, ciemną zieleń, jednak te kolory nie sprawdzą się w niewielkiej przestrzeni, ponieważ optycznie ją pomniejszą. Mały salon można na przykład pomalować na biało, a do tego wybrać bordowe zasłony. Meble do klasycystycznego salonu powinny być antykami lub meblami stylizowanymi na epokę. Do jasnej kanapy, sofy lub szezlonga warto dobrać parę foteli w stylu Ludwika XVI, które będą przyciągać uwagę wszystkich naszych gości. Jeśli salon łączy się z jadalnią lub sam pełni jej rolę, warto wybrać duży prosty stół z ciemnego drewna i dopasowane do niego stylowe krzesła. Jeśli jasne meble wypoczynkowe zestawimy z ciemnym drewnem mebli jadalnianych (w tym także komody lub kredensu) uzyskamy wnętrze wskazujące na elegancję reprezentacyjnego i ciepło rodzinnego domu jednocześnie. Mocnym akcentem może być wstawienie do salonu mahoniowej szyfoniery na wysokich nogach. Stanie się ona wizytówką głównego pokoju w naszym mieszkaniu, a jednocześnie pozwoli nam przechowywać wiele rzeczy (od obrusów i sztućców po dokumenty) w absolutnym porządku, dzięki licznym szufladom.

Klasycystyczne dodatki

Dekoracje do naszego salonu trzeba wybierać konsekwentnie. Nie warto mieszać styli, ponieważ grozi to zburzeniem harmonii, która sama w sobie jest cechą charakterystyczną dla klasycyzmu. Styl ten lubi złocenia i srebrne wykończenia, najbezpieczniej jednak zdecydować się na jeden z tych szlachetnych kolorów. Jeśli posiadamy kominek warto postawić na nim zegar lub klasyczną figurę z kolekcji Veronese. Oryginalną dekoracją na ścianę będzie relief w złoconej ramie.

Klasycyzm – styl idealny

Od lat klasycystyczne urządzanie salonów nie wychodzi z mody. Dzieje się tak między innymi dlatego, że sprawdza się on zarówno w blokach, kamienicach jak i domach jednorodzinnych. Pozwala urządzić elegancką aranżację, a jednocześnie zachować lekkość i przytulność w pożądanym przez nas stopniu. Wybór klasycyzmu na „swój” salonowy styl daje nam gwarancję uzyskania wnętrza, które nie stanie się passé wraz z nadejściem nowego sezonu. 

zamknij