Brak produktów w koszyku.

Kuchnia w stylu rustykalnym

We wspomnieniach z dzieciństwa wiele obrazów osadzonych jest w kuchni, gdzie nasza mama przygotowywała najlepsze domowe obiady i unosił się zapach drożdżowego ciasta. Dlatego kuchnia kojarzy się z domowym ciepłem, rodzinnymi posiłkami i wszystkim, bez czego dom nie byłby prawdziwym domem. Mając taką wizję nie będziemy skłonni do stosowania nowoczesnych trendów podczas urządzania własnej kuchni. Idealnym rozwiązaniem może okazać się kuchnia w stylu rustykalnym, czyli wiejskim. Stosując naturalne materiały, meble celowo postarzane lub odnowione „starocie” uzyskamy w naszym wnętrzu przytulny, nieco romantyczny klimat, dzięki czemu styliwane na stare komody nie będą wyglądały ciężko.

Po pierwsze: drewno

Meble w takiej kuchni powinny być wykonane z drewna, a przynajmniej z płyty mdf. Drewniane szafki, komody, blaty i stół w rustykalnej kuchni nie mogą wyglądać jakby dopiero co zeszły z taśmy produkcyjnej. Nierówności, zadrapania, przetarcia są wręcz pożądane. Obecnie bardzo modne są  meble wykończone w stylu shabby chic. Charakteryzuje się on wielokrotnym malowaniem powierzchni jasnymi, pastelowymi kolorami (błękity, róże, żółcie, beże) z licznymi przetarciami do poprzednich warstw. Dzięki temu nowe meble wyglądają, jakby były już kiedyś odnawiane i potrzebowały kolejnego malowania. Dodatkowo dla uzyskania funkcjonalnej kuchni rustykalnej korzysta się ze stylistyki vintage, który dopuszcza łączenie nowoczesnych elementów ze starymi i stylizowanymi na stare meblami. Umożliwia to wkomponowanie sprzętów AGD bez burzenia harmonii. Nie można jednak ignorować pewnych ograniczeń. Dlatego niedopuszczalne jest pozostawianie odsłoniętych zimnych stalowych drzwi od lodówki, piekarnika czy zmywarki. Lepiej ukryć je w zabudowie.

Postarzamy ściany

Ściany wyłożone starymi, małymi kafelkami nie potrzebują wymiany glazury. Jeśli nie mamy płytek, możemy zakupić utrzymane w stylistyce rustykalnej, ale możemy z nich zupełnie zrezygnować na rzecz drewnianej boazerii. Wybierając farbę, podobnie jak z kolorem mebli, należy zdecydować się na jasne, pastelowe odcienie lub biel. Ściany możemy dodatkowo wzbogacić wieszając, stylizowany przez decoupage, zegar z motywem kwiatowym.

Dodatki

Jeśli lubimy hodować kwiaty doniczkowe – świetnie. Będą się wspaniale prezentować  na kuchennym parapecie, jeśli zamiast tradycyjnych donic użyjemy drewnianego kwietnika z metalowymi doniczkami lub metalowych wiaderek z motywami kwiatowymi. Na blacie warto postawić  porcelanowe pojemniki na przyprawy i produkty spożywcze, a sztućce najlepiej umieścić w postarzanej drewnianej skrzyneczce. Istnieje cała gama stylowych dodatków, które są jednocześnie funkcjonalne. Można je nabyć ze pośrednictwem sklepu internetowego, który zajmuje się sprzedażą stylowych mebli i dekoracji. Dzięki nim nasza kuchnia będzie idealna, a my zaoszczędzimy wiele czasu na poszukiwaniach.

zamknij