Brak produktów w koszyku.

Ogrodowy zawrót głowy

Świat ogrodów i tarasów, mieni się różnorodnością, jak wielką, to już zależy od naszych pomysłów i możliwości. Do niedawna, aranżacje ogrodów skupiały się przede wszystkim na doborze roślin i stworzeniu miejsca do odpoczynku. W naszych ogrodach dominowały więc różnorakie krzewy,  kwiaty, trawniki i meble ogrodowe, oczywiście z parasolem. Z czasem jednak, projektowanie ogrodów zyskało nieco inny wymiar.

Tajniki aranżacji ogrodu

Dzisiaj staramy się, by nasze ogrody nie tylko były miejscem, gdzie odpoczywamy, ale też by cieszyły nasze oczy. Coraz chętniej sięgamy po profesjonalistów projektujących ogrody, a co za tym idzie, nasze ogrody, a także tarasy zyskują zupełnie nowe oblicza. Wciąż podstawą aranżacji ogrodu są rośliny, ich dobór, a także rozmieszczenie odgrywają niezwykle ważną rolę. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak celem każdego ogrodu, jest możliwość obcowania z pięknem flory. Przestało nam to jednak wystarczać, obecnie w aranżacjach ogrodowych szukamy czegoś nowego, co przyciągnie uwagę i zaskoczy obserwatorów. Dlatego chętnie sięgamy po różnorodną architekturę ogrodową, rzeźby, wodniki ogrodowe i inne dekoracje, które bardzo często swą obecnością zupełnie odmieniają charakter naszego  ogrodu.

Po pierwsze architektura ogrodowa

Architektura ogrodowa, czyli wszelkiego rodzaju altanki, domki, pergole, są ciekawym pomysłem dla posiadaczy dużych ogrodów, gdzie będą mogły się zaprezentować, a przy tym nie przytłoczą całej aranżacji. Nad dostępnością tych produktów nie ma co się rozwodzić, ponieważ w każdym markecie budowlanym mamy tyle propozycji tego typu produktów, że czasem trudno się zdecydować. Ważne, by pamiętać, że wszystko musi ze sobą współgrać i powinno tworzyć całość aranżacyjną.

Po drugie figury ogrodowe

Elementem, który od zawsze pojawiał się w kompozycjach ogrodowych, była rzeźba i to w przeróżnych formach. Od najprostszej, po stylizowane, klasyczne figury ogrodowe, kojarzone ze sztuką starożytną. Alabastrowe posągi bogów czy herosów, zdobiły i zdobią niejeden, duży ogród. Utarło się, że rzeźba zajmuje najatrakcyjniejsze miejsce w ogrodzie. Jest to świetne rozwiązanie, szczególnie na dużych przestrzeniach, gdzie możemy pokusić się o bardziej okazałą figurę. Oczywiście na mniejszych przestrzeniach nie musimy rezygnować z tego rodzaju dekoracji, ale wtedy lepiej jest wybrać coś mniejszego, co nie przytłoczy całej kompozycji, a będzie z nią harmonizować. Najbezpieczniej jest wybierać rzeźby o klasycystycznym charakterze, które świetnie komponują się praktycznie z każda aranżacją ogrodową, a przy tym dodają jej smaku i stylu. Gustowna rzeźba, na pewno przykuje spojrzenia i przełamie monotonię, a przy tym odwróci uwagę od ewentualnych braków czy niedociągnięć.

Po trzecie kwietniki

Aranżacje ogrodowe, to przede wszystkim wszelkiego rodzaju rośliny, także uprawiane w pojemnikach. Efektowne kwietniki i donice, są więc jak najbardziej pożądanym elementem uzupełniającym każdy ogród. Wykonane z przeróżnych materiałów, nie tylko pomogą w uprawie kwiatów, ale będą też wyjątkową dekoracją ogrodu. Delikatne, ażurowe kwietniki, czy też ogromne ceramiczne donice, podkreślą i wyeksponują każdą roślinę. Oryginalna forma i szeroka gama kolorystyczna kwietników, czy donic daje wiele możliwości stworzenia niezwykłych kompozycji, dzięki którym każdy ogród, taras czy balkon, zyskają zupełnie nowe, wyjątkowe oblicze.

A na koniec ogrodowe fontanny

Bardzo ciekawym, choć nieco kontrowersyjnym rozwiązaniem, są fontanny ogrodowe, które mają równie wielu zwolenników co przeciwników. Niektórzy twierdzą, że są one zbyt pretensjonalne. Inni natomiast są zdania, że tworzą niepowtarzalny klimat. Pewne jest, że odmieniają oblicza ogrodów, wnosząc do nich romantyczny nastrój. Decydując się na taką ozdobę, na pewno należy pod uwagę wziąć rozmiar ogrodu. Im mniejsza przestrzeń, tym delikatniejsze motywy i formy.   Fontanny mogą przybierać różnorakie kształty, ale zawsze o ich wyjątkowości świadczy przede wszystkim tryskająca woda. Kompozycje ogrodowe wzbogacone takim dodatkiem, zyskują zupełnie nowy wymiar, a nawet baśniowy charakter... Możliwości jest wiele, wystarczy tylko pomysł i odrobina zaangażowania, a z pewnością niejeden ogród odmieni swoje oblicze.

zamknij