Brak produktów w koszyku.

Styl amerykański - porady dla osób chcących wprowadzić amerykański klimat w swoich wnętrzach

Stany Zjednoczone to bardzo obszerny i zróżnicowany kraj pod wieloma względami, również w architekturze oraz dekoracji wnętrz. Ciężko jest więc sprecyzować jeden konkretny sposób aranżacji wnętrz jako styl amerykański, oczywiście posiada on kilka cech charakterystycznych, ale biorąc pod uwagę jego różnorodność, nieco różni się on w zależności od regionu.

Amerykanie mają to do siebie, że lubią dużo wszystkiego, co jest duże, stąd też przestronne amerykańskie domy, zdecydowanie odbiegające od polskich brył, które znamy sprzed paru dekad. Należy zaznaczyć, że najważniejszym elementem w amerykańskich wnętrzach jest przestrzeń, która jest widoczna w większości pomieszczeń, co zdecydowanie jest elementem wspólnym, który charakteryzuje amerykański styl.

Marzy Ci się dom o przestronnych wnętrzach rodem z amerykańskich seriali, a może chcesz wprowadzić do swojej przestrzeni wrażenie przestronności oraz maksymalny komfort i urządzić mieszkanie w amerykańskim stylu? Pokażemy Ci jak to zrobić i na co zwrócić uwagę!

Po pierwsze - przestrzeń

W amerykańskim domu królują otwarte przestrzenie, co jest ich cechą rozpoznawczą. Centralnym punktem w amerykańskich domach jest kuchnia otwarta połączona z jadalnią oraz salonem, zazwyczaj ulokowana na parterze domu.

Amerykański standard budowania typowych domów klasy średniej na przedmieściach zakłada, że każdy z domowników musi mieć własną przestrzeń w postaci osobnego pokoju. Tak więc każde dziecko zazwyczaj posiada własny kąt, zazwyczaj znajdujący się na piętrze, a rodzice sypialnię, umieszczoną na parterze lub piętrze w zależności od planów domu.

Kolejną ważną sprawą są łazienki, których nie brakuje w domach w stylu amerykańskim. Zazwyczaj jest ich kilka, aby móc zapewnić wszystkim domownikom komfort podczas codziennego użytkowania, często własna łazienka oraz osobna garderoba jest połączona z sypialniami poszczególnych członków rodziny.

W domach amerykańskich ogromną popularnością cieszą się pokoje gościnne, które w każdej chwili są gotowe, aby przenocować gości. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym pomieszczeniom w amerykańskim domu, aby przybliżyć Wam ich charakterystykę tak, aby wasza własna aranżacja poszła sprawnie i bezproblemowo.

Salon w stylu amerykańskim

Salon to najważniejsze pomieszczenie w każdym (nie tylko amerykańskim) domu. To miejsce spędzania wolnego czasu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, wspólnych chwil na kanapie z lampką wina oraz relaksu po ciężkim dniu. Ważne więc, żeby był wielofunkcyjny, przestronny i przytulny.

Salon w stylu amerykańskim właśnie taki jest, a dodatkowo najczęściej jest połączony z sąsiadującą jadalnią oraz kuchnią, tak aby całe duże pomieszczenie stało się centrum życia rodzinnego. Centralnym miejscem w salonie jest duża kanapa, ustawiona na środku pomieszczenia wraz z fotelami oraz stolik kawowy, często naprzeciwko telewizora, tak aby wszyscy mogli się pomieścić na wspólnym wieczorze filmowym.

W salonach w stylu amerykańskim dużą popularnością cieszą się kominki, które także stały się jednym z charakterystycznych elementów, który ozdabia dom w stylu amerykańskim.

Kuchnia i jadalnia w amerykańskim stylu

Kuchnię w amerykańskim stylu zdecydowanie różnią się od tych, które znamy z polskich domów. Przede wszystkim w amerykańskiej kuchni widać oraz czuć przestrzeń, jest wiele miejsca do przechowywania, a na środku pokoju często stoi wyspa kuchenna.

Liczne szafki kuchenne to potwierdzenie teorii, że amerykanie lubią mieć dużo wszystkiego i nam się to podoba, uważamy, że miejsca do przechowywania nigdy dość, szczególnie w kuchni. W kuchniach w stylu amerykańskim zazwyczaj można spotkać kuchenki z sześcioma palnikami, które są tam wręcz standardem w niemalże każdym domu.

Bierze się to z tego, że amerykańskie rodziny, mieszkające na przedmieściach zazwyczaj mają liczne rodziny i duże przestrzenie, spora ilość miejsca do przechowywania jeszcze większej ilości sprzętów jest niezbędna.

Aby jeszcze bardziej zaznaczyć przestrzeń w amerykańskich kuchniach, najczęściej maluje się je w klasycznym białym kolorze, dzięki temu zyskują optycznie więcej miejsca niż i tak jest w rzeczywistości.

Odnośnie szafek kuchennych, popularne są drewniane, malowane oczywiście na biało, lub w innych jasnych barwach. Na nisko osadzone szafki najczęściej montuje się marmurowe lub granitowe blaty, drewniane odpowiedniki, jakie są popularne za oceanem, nie zdobyły w Ameryce wielu fanów. Natomiast jeśli o drewno chodzi, jest ono niezwykle pożądane na podłogach.

Wnętrza urządzone w amerykańskiej stylistyce doskonale wykorzystują drewniane podłogi, które nadają pomieszczeniom elegancki, a zarazem niezwykle przytulny styl i ocieplają stonowane białe wnętrza w stylu amerykańskim.

Należy zaznaczyć, że obszerne salony amerykańskie często połączone są z kuchniami za pomocą jadalni, przez które od razu wchodzimy do kolejnego "pomieszczenia". Cudzysłów został tu użyty nieprzypadkowo, ponieważ w dużej mierze poszczególne pokoje wyznaczają meble charakterystyczne dla danego pokoju, które są jego częścią.

Tak więc jadalnia jest miejscem przejściowym między kuchnią a salonem, w którym przy sporym stole domownicy mogą spotykać się i wspólnie jadać posiłki, rozmawiając i celebrując każdy dzień.

Sypialnie w stylu amerykańskim

Stylu amerykańskiego nie można pominąć w sypialniach, gdzie odgrywa on dużą rolę. Liczba sypialni w domu jest zazwyczaj uzależniona od liczby domowników, choć rzadko spotykane jest, aby dzieci miały wspólny pokój, zazwyczaj wspólną sypialnię dzielą jedynie rodzice. Sypialnie w stylu amerykańskim to nie tylko miejsce do spania, ale dość spory pokój, łączący w sobie także funkcje garderoby oraz łazienki.

Amerykanie kochają komfort, więc domy w Stanach Zjednoczonych, często posiadają wiele udogodnień, jak np. łazienka dołączona do każdej sypialni, tak aby każdy z członków rodziny mógł czuć się swobodnie w swojej prywatnej przestrzeni.

Miejscem centralnym każdej sypialni jest duże łóżko, gdzie typowy styl amerykański widoczny jest także poprzez ilość dekoracyjnych poduszek, które dokładnie tak jak na amerykańskich filmach można zaobserwować wśród dekoracji, nie tylko w typowym stylu glamour.

Co jeszcze charakteryzuje amerykańskie wnętrza?

Dom w stylu amerykańskim to totalnie inny dom, niż ten, który znamy typowo z naszego otoczenia. Układ, który w nim występuje, różni się diametralnie od typowego układu, do którego przywykliśmy, mianowicie w amerykańskim domu zazwyczaj wchodzi się do salonu lub jadalni, która jest jednym z pierwszych pomieszczeń od głównego wejścia.

Kuchnia natomiast mieści się zazwyczaj na końcu domu, tak aby móc z niej wyjść bezpośrednio na taras lub do ogrodu.

Biorąc pod uwagę konkretne style, w jakich urządzane są poszczególne domy w stylu amerykańskim, warto zwrócić uwagę na ich lokalizację. Inaczej udekorowane będą mieszkania w Miami na Florydzie, gdzie wcześniej zauważyć można było wpływy hiszpańskie, inaczej w Nowym Jorku, gdzie nowojorski styl loftowy nawiązuje do starych industrialnych przestrzeni oraz ma w sobie nieco z angielskich i francuskich wpływów z przeszłości.

Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu amerykańskim, masz wiele możliwości. Dysponując domem o sporej przestrzeni, możesz pokusić się o typowo amerykańskie wnętrza, przestronne i pełne stylu.

Dodatkowo możesz wybrać jeden z typowo amerykańskich styli dekoracji wnętrz tj. Hampton, Aspen, american glamour, lub styl nowojorski, który sprawdzi się nie tylko w dużym domu, ale także w mniejszym mieszkaniu, wystarczy jedynie odpowiednia aranżacja oraz właściwe dodatki. W naszym sklepie ArtDecor24 znajdziecie eleganckie dekoracje oraz meble, które z pewnością dopełnią wasze wnętrza w stylu amerykańskim.

zamknij