Styl prowansalski w kuchni
Źródłem stylu prowansalskiego jest historyczna kraina w południowo-wschodniej Francji. Prowansja kojarzy się nam przede wszystkim z ziołami (nie bez powodu pod taką nazwą kupujemy jedną z najpopularniejszych ich mieszanek) i oczywiście z lawendą. W aranżacji wnętrz jego podstawowymi wyznacznikami jest wykorzystanie jasnych pastelowych kolorów na ścianach i drewnianych meblach z surową podłogą z desek lub kamienia. Ma wiele wspólnego ze stylem rustykalnym, trochę z shabby chic, a nawet angielskim. Postrzegany jako styl kobiecy, najczęściej wykorzystywany jest w kuchni, uważanej za królestwo kobiet.
Meble kuchenne
Meble wykonane z drewna (mogą być także częściowo z płyty mdf) w jasnych kolorach lub bielone to podstawa. Będą tworzyć harmonijną całość w kuchni pomalowanej na biało, beżowo, jasnoszaro. Uzupełnienie do tych kolorów stanowią fiolety, żółcie, oliwkowa zieleń… wybór zależy od tego, w jakich kolorach będą meble, a dalej – dodatki. Wyjątkowo prezentują się meble, których fronty zdobione są dodatkowo delikatnymi motywami kwiatowymi, przede wszystkim obrazującymi lawendę. Warto zastanowić się nad wyborem mebli wykonanych w stylu prowansalskim, których celowe postarzanie stworzy wrażenie, że nasza kuchnia jest jakby przeniesiona z Francji poprzednich dziesięcioleci. Oprócz szafek warto wstawić, jeżeli tylko pozwala nam na to rozmiar kuchni, kredens. Duże szuflady i szafki z półkami pozwolą nam pomieścić wszystkie produkty spożywcze, a nawet część naczyń. Stół, koniecznie drewniany, możemy wybrać spośród tych, które są określane jako wykonane w style rustykalnym. Lekko powyginane nogi i delikatne żłobienia dodadzą lekkości nawet dużemu stołowi dla całej rodziny. Krzesła powinny być utrzymane w tym samym stylu. Jeśli nasza lodówka i kuchenka są białe, to na pewno uda nam się je wkomponować pomiędzy meble bez nadmiernego kontrastu. Zamiast stalowego zlewu trzeba zamontować granitowy lub dużo mniejszym kosztem - emaliowany biały znany od niemal zawsze.
Akcesoria kuchenne, które zdobią
Styl prowansalski jest pełen ciepła i przytulności, często mylony jest z shabby chic. W osiągnięciu tego pomogą wyeksponowane akcesoria kuchenne wybrane ze smakiem. Sztućce wcale nie musze być schowane w szufladzie. Wystarczy je umieścić na blacie w skrzyneczce z przegródkami, wykonanej z drewna z przetarciami i zdobieniami. Na drewnianej tacy ze zdobioną podstawą można ustawić zestaw do herbaty z motywem lawendy – będzie stanowił piękną ozdobę, którą będziemy wykorzystywać, kiedy ktoś zajrzy do nas na chwilkę. Zioła i przyprawy znajdą swoje miejsce w przyborniku ze schowkami i wieszakami. Bukiety suszonej bazylii, majeranku czy sznur czosnku możemy powiesić na ścianie. Jeżeli chcemy mieć w kuchni zegar ścienny, warto wybrać coś oryginalnego, na przykład wskazówkowy, z rzymskimi cyframi w kształcie patelni pomalowanej na antyczną biel. Nasze kwiaty doniczkowe zyskają dodatkowy urok, jeżeli ustawimy je w identycznych pojemnikach w formie zdobionych lawendą wiaderek. Zasłony i ściereczki powinny być wykonane z lnu, a przynajmniej przypominać go kolorem i fakturą.
Prowansja w naszej kuchni
Jasne, drewniane meble, ściany w pastelowych odcieniach, delikatne zasłony i nastrojowe dodatki, które wyglądają jak wydobyte z zapomnianego francuskiego domku na wsi – to wszystko pozwoli nam w prosty sposób stworzyć swoją własną Prowansję. W takiej kuchni wszystko będzie smakować wyjątkowo, a picie herbaty bądź kawy przyniesie chwilę relaksu w przytulnej i ciepłej domowej atmosferze.