Brak produktów w koszyku.

Wystrój salonu w dobrym stylu

Salon to jedno z reprezentacyjnych miejsc w domu, stanowiące centrum rozrywki i wypoczynku. Jest ulubionym miejscem spotkań domowników, przestrzenią, gdzie każdy może poczuć się swobodnie, odpoczywając w sposób, w jaki tego potrzebuje i w jaki jest dla niego najodpowiedniejszy. Ze względu na otwartość i szerokie perspektywy użytkowania przestrzeni salonu, na pokój dzienny wybiera się jedno z największych pomieszczeń. Taka decyzja pozwala na połączenie wielu różnych, pozornie sprzecznych funkcji. W jednym pokoju można wyizolować miejsce na sofy i fotele z niewielką ławą, kącik spełniający funkcję jadalni oraz na przykład centrum rozrywki – w zależności od upodobań i możliwości zawierający telewizor, kino domowe, pianino, czy nawet stół do bilarda. Niekiedy ze względu na ograniczoną powierzchnię mieszkania salon musi służyć również za pokój gościnny, czy też mieć wydzielone miejsce do spania dla domowników. W takich wypadkach koniecznością jest znalezienie w nim odpowiednio dużo miejsca na postawienie kanapy z funkcją rozkładania oraz kilku pakownych mebli. Wyposażenie salonu nie jest łatwe, ale w ArtDecor24 znajdziesz dużo dodatków i mebli, które pomogą zadbać o wystrój salonu.

Dobrym pomysłem podczas aranżacji każdego wnętrza jest utrzymanie go w jednym stylu. Najważniejszą zasadą staje się w takim wypadku konsekwencja.

Jak wybrać odpowiedni styl?

Przede wszystkim należy poznać jego specyfikę oraz charakterystyczne tworzące go elementy. W ten sposób łatwo podjąć świadomą decyzję, wiedząc dokładnie, co się za nią kryje.

Barokowy przepych

Jedną z możliwości jest pełen przepychu, złota i zdobień styl barokowy. To trend, który zachwyca, który nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Nie zna żadnego umiaru i skromności w aranżowaniu wnętrza – wszystko ma być wyjątkowo oryginalne i strojne. Im więcej będzie zawierało elementów dekoracyjnych, tym lepiej. Ozdoby barokowe powstawały na wzorze rzeźb antycznych, czemu zawdzięczają swoją tematykę. Nieobcy był im mocny wyraz i zaklęta w nich ekspresja. Typowymi ozdobami były rzeźby powstające poprzez imitowanie kilku postaci, tworzących ozdobę o monumentalnych kształtach. W baroku typowe było również portretowanie dzieci, z dbałością o szczegóły wyrazu.  

Praktyczne rokoko

Ciekawy wystrój salonu umożliwia także zainspirowanie się stylem rokoko. Jest to nurt, któremu nieobce jest artystyczne rzeźbiarstwo w meblarstwie. Rokoko, styl uznawany za wywodzący się z baroku, w rzeczywistości mu się przeciwstawia. Obcy jest mu monumentalizm skontrastowany harmonią. Jego wyznacznikami jest kameralność, której osiągnięcie gwarantuje parawan, lekkość w postaci, na przykład, wyjątkowo zgrabnego sekretarzyka, czy toaletki. Trend ten to również silne dominowanie porcelany oraz łączenie praktyczności z estetycznym wykończeniem. 

Zawsze modny klasycyzm

Żaden styl nie jest tak chętnie wybierany jak klasycyzm, z którego popularnością trudno się równać. Jest to bowiem trend, będący synonimem prostej, harmonijnej formy oraz zawsze sprawdzających się rozwiązań. Jest również na tyle uniwersalny, że można bez większych wątpliwości się na niego zdecydować przy nastawieniu się na wystrój salonu. Co prawda nie jest on tak wyszukany i niepowtarzalny, jak na przykład rokoko, jednak urządzenie salonu w jego barwach i formach jest zawsze odebrane jako oznaka dobrego gustu.  

Szykowny empire

Odmianą klasycyzmu jest styl empire, który ze względu na swój szyk bardzo dobrze sprawdza się w salonie. Bardzo dobrze sprawdzają się również meble w tym stylu. Za ich kształtem oraz estetycznym wykończeniem kryje się lite drewno z efektywnymi rzeźbieniami oraz tapicerka, na którą wybiera się niepowtarzalną tkaninę. Na pewno trudno żałować również wypoczynku na szezlongu – wygodnym meblu tapicerowanym, wyposażonym w kółeczka umożliwiających wygodne jego przestawianie. Efektowne rzeźbienia charakterystyczne dla tego typu mebli dopełniają harmonii całości. Wystrój salonu w stylu empire warto wzbogacić również o piękny żyrandol z kaskadą kryształków. Celowe postarzenie powierzchni metalowych zdobień decyduje o bardzo realnym odbiorze mebli proponowanych w tym stylu, a wykonanych współcześnie.

zamknij