Brak produktów w koszyku.

Barokowy ogród w dzisiejszym świecie

Choć wiele wieków minęło od epoki baroku, jego wpływ na projektowanie ogrodów pozostaje niezmiennie bardzo duży. Od pałacowych terenów po kameralne rezydencje, barokowy styl ogrodowy wciąż odnajduje swoje miejsce, wzbogacając współczesne krajobrazy i kulturową tkankę naszych miast i miasteczek. Ale jak narodził się ten trend, czym się wyróżniał i jak wprowadzić go do swojej przestrzeni?

Z poniższego tekstu dowiesz się:

Ogrody barokowe i ich historia 

Ogrody barokowe to owoc nie tylko estetycznych wizji, lecz także filozofii oraz społecznych i politycznych zmian. Ich narodziny i rozwój nastąpiły w XVII wieku w Europie, zwłaszcza we Francji, Włoszech, Holandii, Niemczech i Anglii.

Pierwowzorem ogrodów barokowych były włoskie ogrody renesansowe, które już na początku XVII wieku eksperymentowały z nowymi formami przestrzeni zielonej.

Włoskie ogrody barokowe charakteryzowały się geometrycznym układem, regularnymi alejami i starannie przyciętymi żywopłotami, które wyznaczały płaskie powierzchnie, zdobiące pałace i wille. Wraz z rozprzestrzenianiem się tego stylu za granicę, zwłaszcza do Francji, barokowe ogrody nabrały rozmachu i przepychu. Francuskie ogrody barokowe, takie jak słynne ogrody wersalskie, stały się symbolem potęgi monarchy i władzy absolutnej.

Ogród barokowy - czym się charakteryzuje? 

Ogrody barokowe charakteryzują się szeregiem charakterystycznych cech, które sprawiają, że są wyjątkowe i niezwykle imponujące. Oto kilka kluczowych wyróżników:

 • Geometryczny układ - ogrody barokowe są zaprojektowane z dbałością o geometryczne wzory i symetrię. Ich układ opiera się na regularnych kształtach, takich jak prostokąty, kwadraty, elipsy i koła, które tworzą harmonijną i elegancką kompozycję. 

 • Formalność - ogrody barokowe są niezwykle formalne i starannie zaaranżowane. Każdy element ogrodu ma swoje precyzyjnie określone miejsce, co nadaje ogrodowi imponujący porządek.

 • Symetria - jest kluczowym elementem ogrodów barokowych. Ogrody są często zaprojektowane w taki sposób, aby odbijały się wzajemnie wzdłuż osi centralnej, tworząc efektowne lustrzane odbicia.

 • Fontanny i rzeźby ogrodowe - ogrody barokowe często zawierają imponujące fontanny i rzeźby, które pełnią funkcję dekoracyjną oraz symboliczną. Te elementy dodają ogrodowi monumentalności i wyrazistości.

 • Staranne pielęgnowanie - ogrody barokowe wymagają systematycznej pielęgnacji, aby zachować ich geometryczną precyzję i estetyczny wygląd. Ręczne przycinanie krzewów, strzyżenie żywopłotów i dbałość o detale są kluczowe dla utrzymania ogrodu w doskonałym stanie. Trawniki ogrodu urządzone są również z wielką pieczołowitością. Na ogół ogród przecinały liczne drogi, które także były bardzo zadbane.

 • Perspektywa i głębia - projektanci ogrodów barokowych często wykorzystują techniki perspektywiczne, aby stworzyć iluzję głębi i przestrzeni. Długie aleje, poprowadzone wzdłuż osi widzenia oraz strategicznie umieszczone elementy krajobrazu pomagają w kreowaniu wrażenia nieskończoności.

 • Bogactwo detali - ogrody barokowe często obfitują w bogactwo detali, takich jak ozdobne klomby, balustrady, rzeźby roślinne i architektoniczne, które dodają im uroku i wyrafinowania. Reprezentacyjna część to partery uzupełnione rzeźbami roślinnymi. Mury tarasowe stanowiły ogrodzenie parterów ogrodowych. Natomiast najczęściej poszczególne części ogrodów francuskich oddzielają starannie wykonane szpalery.

Powyższe cechy sprawiają, że ogrody barokowe są nie tylko estetycznymi arcydziełami, ale także ważnymi świadectwami historycznymi oraz inspiracją dla współczesnych projektantów krajobrazu.

Teatry ogrodowe - urokliwy element zielonej przestrzeni w ogrodach barokowych

Teatry ogrodowe były integralną częścią w ogrodach barokowych. Stanowiły miejsce przeznaczone do organizacji spektakli teatralnych, muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych. Teatry ogrodowe były zazwyczaj umiejscowione w centralnej części ogrodu lub w pobliżu rezydencji, tworząc imponujące tło dla przedstawień artystycznych.

Aranżowanie ogrodu barokowego - porady

Jak wprowadzić choć nutkę charakteru ogrodu pałacowego do własnej przestrzeni? Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby osiągnąć efekt stylowego ogrodu barokowego:

 • Rozpocznij od stworzenia planu ogrodu, uwzględniającego geometryczny układ i symetrię charakterystyczną dla ogrodów barokowych. Zdecyduj gdzie umieścisz aleje, kwietniki, fontanny i inne elementy ogrodowe.

 • Wkomponuj w swoją aranżację geometryczne wzory. Możesz użyć alejek, żywopłotów, kwietników lub ścieżek, aby wyznaczyć te wzory na powierzchni ogrodu. Dąż do symetrii w układzie ogrodu, umieszczając elementy tak, aby odbijały się wzajemnie wzdłuż osi centralnej. Zapewnij, aby rośliny, rzeźby i inne ozdoby były równomiernie rozmieszczone po obu stronach ogrodu.

 • Dodaj do ogrodu imponujące fontanny i rzeźby, które będą pełnić funkcję centralnych punktów zainteresowania. Możesz wybrać klasyczne formy, takie jak rzeźby rzymskich bogów czy fontanny z wodospadem.

 • Wybierz rośliny, które pasują do charakteru ogrodu barokowego. Pielęgnuj regularnie krzewy i drzewa, aby zachować ich geometryczny kształt. Stawiaj na klasykę - bukszpan, jałowiec czy różaneczniki, które łatwo można formować i przycinać. Zaaranżuj kwietniki i rabaty w sposób staranny, stosując symetryczne wzory i regularne kształty. Stawiaj na kwiaty o intensywnych barwach, które będą kontrastować z zielenią ogrodu i dodawać mu efektowności.

 • Wykorzystaj aleje i ścieżki jako ważne elementy w układzie ogrodu. Wybierz materiały o wysokiej jakości, takie jak kamień naturalny.

 • Dodaj oświetlenie, które podkreśli architekturę ogrodu i stworzy nastrojową atmosferę wieczorami. Umieść latarnie, reflektory lub światła punktowe w strategicznych miejscach, aby ożywić ogrodową przestrzeń nocą.

zamknij