Brak produktów w koszyku.

Malowanie mebli - najprostsza droga do wprowadzenia stylu shabby chic w domu

Nic tak nie odświeża malowanie mebli na nowy kolor. Niestety trwałość farby, którą malujemy stare meble nie jest dożywotnia. W wyniku eksploatacji jej fragmenty odpadają, a to negatywnie odbija się na wyglądzie mebli. Ponadto z powodu działania promieni słonecznych lub innych zewnętrznych czynników farba może zmienić swój kolor.

Natomiast każdy mankament wpływający na jakość farbowanej powierzchni może być łatwo wyeliminowany. Przemalowanie mebli na inny kolor jest zabiegiem bardzo prostym, mało kosztownym i szybkim. Malowanie mebli to najbardziej praktyczny sposób na przywrócenie im dawnego wyrazu lub upiększenie ich nowym stylem.

Jak przemalować meble na styl shabby chic?

Przemalować meble można na bardzo wiele kolorów, ale także według wielu nurtów dizajnerskich. Tak się składa, że coraz więcej osób postanawia udekorować swoje wnętrze zgodnie ze stylem shabby chic. Taka przemiana wiąże się najczęściej właśnie z przemalowywaniem mebli. Naczelnym kolorem tego stylu jest kolor biały. Zatem, jak właściwie posługiwać się białą farbą, aby odnowić stare meble na modłę shabby chic? Jaka farba będzie do tego najlepsza?

Malowanie mebli drewnianych

Drewno jest materiałem, z którego wykonane jest najwięcej mebli. To właśnie drewniane meble stanowią większą część naszych domowych przestrzeni. Szczególnie gdy są to wnętrza udekorowane w nurcie shabby chic. Jak zostało to wspomniane - kolorem dominujący w tym stylu jest kolor biały. Dlatego żadną inną, jak wyłącznie białą farbą powinniśmy pomalować meble, by przedstawić je w nowej odsłonie.

Nowe stare meble

Z racji tego, że styl shabby chic ma za zadanie odzwierciedlać XIX-wieczne brytyjskie wnętrza, to jeśli chcemy podjąć się malowania mebli z drewna, należy pomalować je w taki sposób, by zachowały one naturalny wygląd.

Innymi słowy, powinien być na nich widoczny rysunek słojów. Dlatego renowacja mebli z wykorzystaniem zwykłej farby do ścian z pewności nie nada im naturalnego wyrazu. Warto zastosować farbę kredową, specjalną bejcę do drewna, dobrym pomysłem będzie też specjalna farba renowacyjna.

Czym pomalować meble?

Na pytanie - jaką farbą pomalować stare meble, które mają już swoje lata? - należy odpowiedzieć, że nie ma uniwersalnych rozwiązań i wszystko zależy od naszych potrzeb. Jednak trzeba wiedzieć, że to, jaka farba znajdzie się na powierzchni mebla, będzie miało kluczowy wpływ na jego odbiór.

Przed rozpoczęciem malowania musimy zadbać o przygotowanie powierzchni. Chodzi przede wszystkim o stracie wszelkich pozostałości powstałych rzez czynniki zewnętrzne, czyli różnorakie uszkodzenia mechaniczne, jakimi meble były poddawane - chodzi m.in. o przebarwienia oraz zarysowania. Do tej czynności możemy wykorzystać papier ścierny lub szlifierkę.

Jak pomalować meble, aby wyeksponować to co w nich najlepsze?

Samo malowanie mebli jest już jedynie finalizacją całej renowacji. Zarówno farba akrylowa, ftalowa, jak i farba renowacyjna nie uwydatnią słojów i naturalnej struktury drewna. Warstwa, którą te farby pokryją drewno, będzie na tyle gruba, że będzie ono niemalże nierozpoznawalne.

Dlatego, jeśli chcemy pomalować meble, tak, by drewno zachowywało swój naturalny kolor, powinniśmy zastosować farbę kredową. Farba kredowa charakteryzuję się matowym wykończeniem, wobec czego będzie nadawała się do podkreślenia tzw. sfatygowanej elegancji stylu shabby chic.

Malowanie i odnawianie mebli lakierowanych

Meble, na których znajduje się już wcześniejsza warstwa lakieru, wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy pozbyć się starego lakieru. Dokonamy tego za pomocą papieru ściernego o ziarnistości 50-80.

Podczas tarcia powinno się wykonywać ruchy zgodne z kierunkiem wyznaczonym przez słoje znajdujące się na drewnie. Taki sposób zapewnia większą efektywność procesu ścierania.

Po wstępnym szlifowaniu powinniśmy przystąpić do jego kolejnego etapu. W tym momencie należy sięgnąć po papier ścierny o ziarnistości 200-400. Dzięki temu uzyskamy pewność, że powierzchnia drewna została jak najlepiej przygotowana.

Następnie należy pozbyć się pyłu i rozpocząć malowanie mebli. Farba, która najczęściej polecana jest do odnawiania mebli lakierowanych, to farba ftalowa. Zawarte w niej spore ilości oleju sprawiają, że doskonale pokrywa ona lakierowane wcześniej drewno.

Niektórzy przed malowaniem decydują się na położenie specjalnej warstwy, która sprawi, że farba łatwiej pokryje drewnianą powierzchnię.

Malowanie i odnawianie mebli z płyty MDF

Spora część mebli wykonywanych jest z płyty pilśniowej. Jest to płyta MDF, która składa się ze średnio gęstych włókien drzewnych. Produkuje się z niej nie tylko meble, lecz również mniejsze elementy takie jak: listwy lub panele naścienne.

Taki rodzaj płyty może posiadać charakterystyczna dla drewna słoje lub może też mieć jednolitą strukturę powierzchni.

Gładkość powierzchni okleiny płyt MDF możemy zmatowić poprzez wyszlifowanie jej papierem ściernym. Jeśli płyta pokryta jest fornirem lub okleiną, to można pomalować ją zwykłą farbą, którą malujemy ściany, lecz najczęściej stosowaną farbą do płyt MDF są farby olejne, czyli farba ftalowa oraz farba alkidowa.

Malowanie i odnawianie mebli kuchennych

Renowacja mebli kuchennych może być pracochłonną, lecz satysfakcjonującą czynnością. Zarówno stół kuchenny, wiszące szafki kuchenne, jak i blaty mogą być poddane owocnej w skutkach renowacji.

Meble kuchenne również mogą być pokryte okleiną lub lakierem. Zatem meble lakierowane, które znajdują się w naszej kuchni, także powinniśmy poddać szlifowaniu. Jednak jeśli powierzchnię mebli kuchennych stanowi okleina, to można koncentrować się wyłącznie na ich odmalowaniu. Możemy wykorzystać do tego farbę renowacyjną, ftalową lub akrylową.

zamknij