Brak produktów w koszyku.

Salon w stylu angielskim – jak go zaaranżować?

Grono Polaków, którzy w sowim życiu przeszli etap emigracji na Wyspy Brytyjskie wciąż się powiększa. Wielu z nich powraca zakochanych w angielskim stylu urządzania wnętrz. Jak urządzić salon, żeby przypominał ten z londyńskiego domu? Trzeba zadbać o przytulny klimat. Wyposażenie może łączyć elementy różnych epok, wszystko zaś powinny otaczać bibeloty, a na tekstyliach nie może zabraknąć kwiatowych motywów.

Ozdoby ścienne w stylu angielskim

Najodpowiedniejsze dla salonu w stylu angielskim są tapety w pasy i kwiaty. Dla tych, którzy nie chcą pokrywać ścian tapetą najlepsze będzie pomalowanie ich pastelowymi odcieniami zieleni, żółci, beżu czy pudrowym różem. Niezbędne przy jednokolorowych ścianach jest zawieszenie zasłon w wyraziste kwiatowe wzory i powieszenie kilku ramek ze zdjęciami lub kwiatami. Podłoga powinna być drewniana, a przynajmniej wyłożona panelami częściowo zakrytymi dywanem.

Siedziska w stylu angielskim

W angielskim salonie nie może zabraknąć wygodnych tapicerowanych foteli. Mogą być utrzymane w stylu Ludwika XVI, dobrze kiedy każdemu z nich towarzyszył będzie podnóżek, który nie tylko będzie ozdobą, ale i wygodnym uzupełnieniem wypoczynku. Salon rodem z Londynu kojarzy się przede wszyskim z siedziskami takimi jak wielka, miękko obita kanapa, ale jeśli nasz salon nie jest dość duży można zamienić ją na szezlong lub sofę, której obicie będzie współgrać z tym na fotelach. Odpowiedni będzie wybór tapicerki w paski i kwiatowe zdobienia. Można wykorzystać naszą starą kanapę, wystarczy zakryć jej obicie narzutą w kwiatowy wzór. Niezależnie od tego, jakie stylowe siedziska wybierzemy na każdym powinny znaleźć się ozdobne poduszki. Mogą to być wałki, serca jak i najpopularniejsze kwadratowe poduszki, których poszewki będą wykończone koronką. Jeżeli salon pełni także rolę jadalni konieczny będzie drewniany stół i krzesła. W przypadku, kiedy jadalnia stanowi osobne pomieszczenie warto postawić stolik kawowy. W salonie powinien znaleźć się mebel, w którym i na którym będziemy mogli ustawić porcelanowe figurki, ramki na zdjęcia i wazony. Może to być komoda Belle Époque, witrynka lub nawet kredens – wiele zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy i tego, jakie funkcje spełnia nasz salon. Warto zainwestować także w wysoką lampę z abażurem i utrzymaną w tej samej kolorystyce mniejszą, która będzie dobrze prezentować się, kiedy zdecydujemy się na postawienie w jednym z rogów sekretarzyka. Jeżeli posiadamy kominek – cudownie, bo wpisuje się on idealnie w tę stylizację. Pamiętajmy o postawieniu nad nim bibelotów, wśród których nie powinno zabraknąć przynajmniej kilku świeczników. W roli górnego oświetlenia świetnie sprawdzi się żyrandol z kryształkami, a dodatkowo przyda się kilka kinkietów.

Bogate angielskie wnętrze

Salon w stylu angielskim cechuje przytulność, którą osiąga się przez zastosowanie miękkich mebli wypoczynkowych, ciepłą kolorystykę i kwiatowe wzory. Przy doborze mebli i dodatków można pozwolić sobie na eklektyzm, tak jakby w wielopokoleniowym domu każdy miał swój wkład w wystrój.

zamknij