Brak produktów w koszyku.

Aranżacja wnętrz - jak urządzić wystrój wnętrza w domu? Jak zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu? Porady dla urządzających swoje wnętrze

Urządzając wnętrze swojego mieszkania, dba się przecież nie tylko o funkcjonalność. Jasne, dobrze jest, gdy najpotrzebniejsze rzeczy są pod ręką - gdy zlew w łazience nie jest za wysoko, a także, gdy drzwi się łatwo domykają. Natomiast domowe wnętrza tak jak wszystkie inne miejsca oraz przedmioty poddane są ocenie ze względu na swój wygląd zewnętrzny. A jak wiadomo, tym bardziej po swojemu wystroimy przestrzeń, tym lepiej będziemy się w niej czuli. Dlatego nie samym komfortem i funkcjonalnością żyje człowiek.

Jak zabrać się do aranżacji wnętrz?

W końcu sfera mieszkalna jest tą, której nie pokazujemy byle komu. Dom jest dla nas schronieniem i miejscem, w którym nikt nas nie zobaczy, gdy tego nie chcemy. Zatem nie sposób nie sprawić, by wystrój wnętrza był dla nas jak najprzyjemniejszy. A to, czy taki się stanie, jest oczywiście kwestią indywidualną. Preferencje związane z wyglądem są jak najbardziej subiektywne. Natomiast można wyróżnić kilka prawideł dotyczących dekorowania przestrzeni mieszkalnej, które sprawdzają się w większości przypadków.

Na początek zrób projekty wnętrz

Podchodząc do urządzania wnętrz na poważnie i metodycznie, powinno się dokładnie rozplanować cały proces dekorowania go. Dlatego w pierwszej kolejności należy wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie pomieszczeń i jakie są nasze oczekiwania z nimi związane. Rzecz jasna tym większy dom, tym więcej czeka nas aranżacyjnej zabawy. Wtedy dla ułatwienia można podzielić wnętrze na poszczególne strefy, jak np. podział na te prywatne i reprezentacyjne. Ważne jest także to, kto z domowników będzie korzystał z danego wnętrza. Wtedy można personalizować aranżację pod konkretną osobę. Nie ma bowiem wytycznej, która mówiłaby, że wystrój każdego z pokoi musi być na tę samą modłę.

Wystrój wnętrz - przedpokój

Wczuwając się w rolę odwiedzającego nasz dom gościa, dobrze jest zacząć od wystroju wnętrza przedpokoju. W końcu to będzie przestrzeń, z którą zetknie się on po raz pierwszy. A jak wiadomo - pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Choć może być także zdradliwe. Tak czy inaczej, zminimalizujmy szansę na to, by nasz gość musiał rewidować swe początkowe sądy i zachwyćmy go jak najszybciej.

Przedpokój jest strefą, do której nie zawsze dociera światło naturalne, ponieważ dość często nie ma w niej okien. Toteż warto zapewnić tam dobre sztuczne oświetlenie - zarówno to górne, jak i to pochodzące z lampek.

Ponadto, w wielu domach przestrzeń przedpokoju jest dość wąska i nie ma w niej zbyt dużo miejsca. Dlatego należy pamiętać o tym, by maksymalnie ją powiększyć. Można to osiągnąć przez ograniczenie ilości mebli. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Przybyli do nas goście nie mogą przecież tuż na wejściu potykać się o różne przedmioty lub meble. Mile widziana jest też duża szafa, do której można schować odzienie wierzchnie i buty. Natomiast zamontowanie w przedpokoju lustra optycznie zwiększy jego wielkość.

Aranżacja wnętrz - salon

Salon jest prawdziwą wizytówką domu. To do niego prowadzimy swych gości i to właśnie on pełni funkcję reprezentacyjną w każdym domu. Zatem jego wystrój powinien być nienaganny. Bez względu na to, na jaki styl aranżacji się zdecydujemy, to punktem centralnym w salonie jest stół. Przy nim jedzone są wspólne posiłki domowników, a także on towarzyszy nam przy różnego rodzaju świątecznych lub rodzinnych okazjach.

Niebagatelną rolę w salonie odgrywają także pozostałe meble. Powinny być one nie tylko pakowne - w końcu chowane są do nich przydatne rzeczy takie jak obrusy lub zastawa, ale także ładne i stylowe. Myśląc o wystroju wnętrz w salonach, warto zadbać o wiele dekoracji, takich jak obrazy, figurki, lub inne ozdobniki. Takie pomieszczenie zyska na przytulności. Jednak zastanawiając się nad kolorem ścian, dobrze jest zastosować neutralne kolory. Będą one pasowały do wielu odcieni mebli i pozostałych elementów wystroju.

W nowoczesnych wnętrzach w salonie nie można zrobić nic, co miałoby się odbyć kosztem przestronności. Innymi słowy, ogranicza się liczbę mebli, po to by we wnętrzu można było się swobodnie poruszać. Taki wystrój nazywany jest minimalistycznym. W jego myśl stawia się na jasne kolory nie tylko ścian, ale również pozostałych części wyposażenia salonowego.

Biel, beż oraz inne stonowane odcienie są mile widziane, jednak dobrze jest przełamywać je nieco wyraźniejszymi barwami. Warto sięgnąć po inspiracje ze stylu boho, który polega na zestawianiu ze sobą jaskrawych i naturalnie wykonanych dodatków etnicznych. Aranżacje salonu na styl skandynawski również może być interesujące. W jego myśl korzysta się z wielu drewnianych mebli i elementów.

Piękne aranżacje wnętrz - sypialnia

Przestrzeń sypialniana w mieszkaniu bez wątpienia jest obszarem przeznaczonym prawie wyłącznie dla domowników. Toteż szczególnie tam zależy nam na przytulności i miłej atmosferze. Poza wygodnym i upiększonym ładną pościelą i poduszkami łóżkiem w sypialni mogą znajdować się również piękne obrazy. Pokryte nimi ściany sprawią, że pomieszczenie wyda się jeszcze przyjemniejsze.

Indywidualnego charakteru sypialni mogą nadać też zdobne ramki do obrazów lub do zdjęć. Kunsztownie wykonane będą dodatkowym atutem każdej sypialni.

W aranżacji mieszkań, a szczególnie pokoju do spania równie ważne jest odpowiednie oświetlenie. Rzecz jasna najlepszym rozwiązaniem ku temu są duże okna, natomiast jeśli z przyczyn metrażowych nie można sobie na nie pozwolić, to powinno się zadbać o dobre oświetlenie wnętrza.

Aranżacja wnętrz - kuchni i łazienki

Projekty wnętrz dotyczące aranżacji kuchni oraz łazienki muszą zakładać nie tylko dobre rozmieszczenie najważniejszych elementów wyposażenia takich jak: kuchenka lub wanna, ale także za ich sprawą powinno się wprowadzić do nich elegancję i piękno.

Kuchnia jako miejsce przygotowywania posiłków powinna być bardzo estetycznie urządzona. Inspiracje i pomysły dotyczące kuchennych wnętrz dobrze czerpać ze stylu angielskiego lub skandynawskiego. Jasne i przestronne kuchnie, zgodne z tymi nurtami wnętrzarskimi będą bardzo atrakcyjne.

Dokonując aranżacji wnętrz łazienkowych, warto postawić na miłe dla naszego oka płytki pokrywające ściany. Aktualnie najczęściej wybiera się jasne kafelki, natomiast do łask zaczynają wracać te o ciemniejszych odcieniach.

Myśląc o dobrze łazienkowych dodatków, warto postawić na zieleń. Istnieje przecież wiele gatunków doniczkowych roślin, które odnajdują się w wilgotnym i mało słonecznym łazienkowym mikroklimacie.

 

zamknij