Brak produktów w koszyku.

Dekoracja parapetu - jak ciekawie udekorować parapet w domu, jak ciekawie ozdobić parapet po oknem?

Donica

W aranżacji wnętrz najfajniejsze jest to, że każdy zakamarek znajdujący się w naszym domu możemy upiększyć i ozdobić. Dzięki dekoracjom możemy odmieniać puste ściany, przykrywać niedoskonałości i przede wszystkim stylizować naszą przestrzeń.

Jest takie miejsce, które znajduje się w każdym domu jednorodzinnym, mieszkaniu w bloku lub w kamienicy. Ten fragment przestrzeni nieodłącznie występuje wraz z oknem. Co ciekawe, można go przyozdobić w najbardziej fikuśny i zmyślny sposób. Jest nim parapet. To właśnie na nim możemy postawić przedmioty i dekoracje, które zwiększą walory wizualne każdego wnętrza.

Jakie znamy rodzaje parapetów?

Parapet zawsze towarzyszy oknu, lecz jego cechy wizualne mogą być naprawdę różnorakie. Przede wszystkim istotne jest to, z jakiego tworzywa wykonany jest nasz parapet. Przez wiele lat tworzono je z poszczególnych odmian kamienia takich jak marmur lub granit. Natomiast powszechne stały się też parapety wyprodukowane z zamienników kamienia, którymi są, chociażby konglomerat marmurowy lub kamień syntetyczny. W każdym razie wspólną cechą wszystkich wyżej wymienionych parapetów ma być trwałość. Dzięki takim tworzywom są one stabilne i odporne na uszkodzenia zewnętrzne.

Alternatywą dla trwałych i solidnych kamiennych parapetów jest parapet wykonany z płytek ceramicznych lub z materiałów PCV. Nierzadko też wykorzystuje się również tzw. parapet zewnętrzny. Są to nakładki wykonane z drewna lub z tworzyw drewnopodobnych, które nakłada się na parapet wewnętrzny. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą nadać im naturalnego wyglądu.

Kwiatowe dekoracje na parapet

Pierwszymi przychodzącymi nam na myśl ozdobnikami, jakie kojarzymy z parapetem, są kwiaty. To one wprowadzają do każdego wnętrza niepowtarzalny nastrój, a ich umiejscowienie właśnie na parapecie przy oknie jest nieprzypadkowe ze względu na konieczność dostarczania dla nich odpowiedniej ilości promieni słonecznych (pamiętajmy, że niektóre kwiaty nie lubią zbyt intensywnych promieni i wolą rozproszone bądź punktowe światło). To na parapecie czują się one najlepiej i także tam doskonale się prezentują.

Kwiaty na oknie to bez wątpienia piękna dekoracja parapetu , która nada kolorytu całemu wnętrzu. Wiele osób poprzestaje właśnie na tej dekoracji, przez co na ich parapetach znajdują się jedynie doniczki z kwiatami.

Dekoracja parapetu kwiatami - w czym ją umieścić?

Ze względu na wielobarwność roślin może to być rozwiązanie wystarczające, natomiast warto także zwrócić uwagę na dobór naczynia, w którym będą się znajdowały kwiaty mające ozdobić parapet.

Otóż designerskie doniczki, wiklinowe osłonki lub ceramiczne naczynia z jednej strony mogą być miejscem, w którym kwiaty będą mogły wypuścić swe korzenie, lecz z drugiej będą spełniały funkcję estetyczną. Każdy pojedynczy kwiat doniczkowy może bowiem znajdować się w najbardziej nietypowym pojemniku ustawionym na parapecie. Może to być przedmiot, który w swej pierwotnej funkcji nie miał za zadanie gromadzić w sobie ziemi, lecz z powodu swojej atrakcyjnej prezencji może odgrywać rolę samodzielnej ozdoby.

Galeria zdjęć jako aranżacja parapetu

Natomiast nie tylko kwiaty i różnego rodzaju rośliny mogą się sprawdzić jako dekoracja parapetu. Jedną z bardzo atrakcyjnych ozdób są także umieszczone na nim ramki ze zdjęciami. Ułożone na jego powierzchni niedbale lub w równych odstępach sprawią, że dzięki nim możemy ładnie zagospodarować tę podokienną przestrzeń. Tym samym parapet stanie się miejscem wspomnień, a my podczas długich deszczowych wieczorów, w trakcie których patrzymy przez okno, możemy także zawiesić oko na ważne dla nas fotografie.

Zdjęcia świetnym pomysłem na urządzenie parapetu w salonie!

Wybór zdjęć, grafik lub rysunków, które mogą być wyeksponowane na parapecie, jest rzecz jasna subiektywny, lecz dobór pasujących do nich ramek, może być już poprzedzony pewnymi poradami.

Sam kolor i kształt ramek w połączeniu z umieszczonymi w nich obrazkami lub fotografiami będzie wspaniałym elementem aranżacji naszego parapetu. Oczywiście ramki, aby mogły stać w pozycji zbliżonej do pionowej, powinny mieć wbudowane podpórki. Dobrze jest, gdy ze względu na styl wykonania pasują one do pozostałych ozdób w naszym domowym pomieszczeniu. Ramki mogą być w stylu rustykalnym, vintage, shabby chic lub jakimkolwiek innym. Ważne, aby rezonowały one ze znajdującymi się w nich obrazkami lub z pozostałymi dekoracjami całego parapetu.

Potraktuj książkę jako dekorację parapetu

Dekoracje na parapet (nie ważne, czy jest to parapet w salonie, domowym biurze czy sypialni) mogą być tworzone przez najróżniejsze przedmioty, które w pierwszej chwili nie kojarzymy z tym miejscem.

Jednak warto polegać na swojej pomysłowości i kreatywności. Nie ma bowiem zbyt wielu ograniczeń, które zabraniałyby pewnym elementom przestrzeni być dekoracjami. Kierując się swoją dizajnerką wizją, możemy przystroić parapet w absolutnie niepowtarzalnym stylu.

Pomysł polegający na tym, by parapet uczynić półką na książki, nie jest nowatorski, lecz z pewnością wykiełkował z jakiejś kreatywnie myślącej głowy. Książki świetnie sprawdzą się na parapecie, ponieważ jest na nim odpowiednio dużo miejsca, łatwo będzie po nie sięgnąć i mogą się na nim ładnie prezentować.

Parapet z książkami można zaaranżować na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest książek w rządku, lecz również można umieścić je pomiędzy podpórkami na książki.

Przykładami takich pożytecznych akcesoriów na parapet są m.in. Stylowa Podpórka do Książek - Kot z Lupą, Podpórki do Książek Dwie Figury Złote Małpy lub Słoń Komplet Podpórek do Książek Styl Fluo. Mała biblioteczka znajdująca się na parapecie to dobry pomysł dla wszystkich, którym nie jest obojętna aranżacja parapetu, dla tych, którzy chcą mieć książkę pod ręką i dla tych którym zależy na miłej atmosferze swojego pokoju.

Dekoracja parapetu poprzez oświetlenie

Oczywiście za dnia okno sprawia, że w pokoju jest jasno i widno. Spędzanie czasu przy naturalnym świetle pomoże nam w wielu codziennych czynnościach, lecz przede wszystkim jest zdrowe dla naszego wzroku.

Jednak, w nocy zmuszeni jesteśmy korzystać ze sztucznego oświetlenia i wielu z nas szczególnie ceni sobie lampki nocne. Tak się składa, że umieszczenie ich właśnie na parapecie może być korzystnym rozwiązaniem. Z pewnością na każdej parapetowej powierzchni nie braknie dla niej miejsca.

Ponadto święcąca się lampka efektownie odbija się w oknie, przez co w prosty sposób nadajemy naszemu pomieszczeniu dodatkowych walorów. Ponadto ustawiając łóżko w pobliżu parapetu - co jest rozwiązaniem spotykanym w wielu domach - sprawiamy, że jest ona na wyciągnięcie ręki, toteż swobodnie możemy ją włączać i wyłączać.

Lampki mogą być wykonane w najróżniejszych stylach. Możemy zdecydować się na Czarny Ananas Designerska Lampa w Stylu Jungle, Maszerujące Koty Niespotykana Lampa w Stylu Kolonialnym lub Designerska Lampa Figura Złoty Chuhuahua.

Jak ozdobić parapet w salonie?

Salon to szczególne miejsce, zatem pomysły na dekorację parapetu salonie również muszą być wyjątkowe. Okazuje się, że parapet w salonie to idealne miejsce nie tylko na dekoracje, ozdoby, rośliny, bibeloty, pojemniki i inne dodatki.

Otóż dekoracją parapetu, a raczej jego praktycznym zastosowaniem może być zagospodarowanie go jako miękkie i wygodne siedzisko. Ten pomysł niekoniecznie musi dotyczyć jedynie parapetu w salonie. Może być on zrealizowany także w innym pokoju, a nawet w kuchni. Sęk w tym, by parapet odpowiednio wystylizować.

Aranżacja parapetu na miękkie siedzisko może być trafiona w dziesiątkę tylko wtedy, gdy zrealizujemy pewne zadania i rzecz jasna, gdy nasz parapet jest odpowiednio duży. Chodzi przede wszystkim o to, by stanowił on dodatkowy mebel salonu lub innego pomieszczenia. Do tego wystarczy nam odpowiednia ilość poduszek, które na niego położymy. Możemy też położyć na niego skrojony na jego miarę materac. Tym samym parapet służy nam jako łóżko, fotel i kanapa w jednym.

zamknij