Brak produktów w koszyku.

Dekoracja stołu - jak elegancko udekorować stół?

Chyba nie ma tak reprezentacyjnego, ważnego i skupiającego uwagę wszystkich mebla, jakim jest stół. Można stwierdzić, że wszystkie drogi w domu prowadzą właśnie do stołu. Zaprowadzamy do niego swych gości, udajemy się w jego kierunku, kiedy jesteśmy wołani na posiłek, a także siedzimy przy nim podczas wielu różnorakich świeckich i religijnych uroczystości. To przy nim odbywają się ważne oraz przyjemne rozmowy. Mało tego, samo obcowanie przy stole podlega wielu normom i zasadom odnoszącym się do dobrych manier i do savoir-vivre'u.

Dekoracja stoło od święta i na codzień

Zatem stół jest przedmiotem szczególnym, który towarzyszy nam w wielu sytuacjach w naszym życiu. Dlatego jego prezencja, sposób udekorowania i to, co się na nim znajduje, jest tak ważne. Aranżacja stołu to rytuał, który towarzyszy nam w trakcie wielu przygotowań.

Podczas robienia porządków, jak i wtedy gdy sposobimy się do posiłku, zawsze zadbamy o to, by znajdowały się na nim rzeczy najpotrzebniejsze i najlepiej wpływające na jego wygląd. Elegancki wystrój stołu zależy od paru czynników, dlatego w tym artykule chcielibyśmy je szczegółowo omówić.

Elegancki wystrój stołu a rodzaj stołu

Skoro podejmujemy się rozważań dotyczących wyglądu stołu, to nie sposób po krótce nie scharakteryzować kilku rodzajów stołów, z którymi możemy się spotkać. W końcu dekoracje są tylko dodatkiem i niebagatelna jest jego budowa, kolor oraz kształt.

Otóż stół w swym klasycznym wydaniu może wyglądać, chociażby jak Stół w Stylu Rustykalnym Shabby Chic. Jest to prostokątny drewniany mebel spoczywający na czterech nogach o kształtach vintage. Brzegi jego blatu są lekko pofalowane, przez co zyskuje on na kunsztowności i wytworności.

Stoły mogą być także owalne, szklane, o grubych nogach lub tych metalowych połączonych ze sobą u dołu. Nierzadko występują też stoły okrągłe na jednej podtrzymującej je nodze.

Sam kolor stołu, farba, jaka go pokrywa lub barwa bejcy również bezsprzecznie określają jego wygląd i te kwestie również determinują sposób dopasowywania do niego dekoracji.

Dekorowanie stołu zacznij od nakrycia go

Z pewnością nie raz każdy nas nakrywał do stołu. Dobrze wiemy, że jest to pierwsza czynność, czyli pierwsza cząstka składająca się na całościową dekorację stołu. Aby tego dokonać, przede wszystkim musimy narzucić na niego obrus.

Znajdujący się w każdym wnętrzu salonu stół wygląda wyjątkowo estetycznie właśnie wtedy, gdy pokrywa go właśnie ten element dekoracji. Obrusy różnią się od siebie kolorem, rodzajem haftu, tkanina grubością i rzecz jasna rozmiarami. Pozwalają one chronić blat stołu od zabrudzeń, wylanych napojów, pozostałości posiłków, ale przede wszystkim mają one wartość estetyczną. Obrus sprawia, że stół wygląda po prostu odświętnie podczas każdej uroczystości.

Możemy zdecydować się na obrus, którego kolor przypomina klasyczną biel, jak chociażby Haftowany Obrus Vintage. Jest on wykonany z lnu, a jego wymiary to 250 cm długości i 150 cm szerokości. Znajdują się na nim stylowe motywy, które dodatkowo wpływają na jego strojność. Taki element dekoracji stołu może doskonale prezentować się na co dzień lub na specjalne okazje.

Ozdobić stół możemy poprzez nakrycie go Bieżnikiem Paris w Stylu Belle Epoque. Stanowiący go bieżnik uchroni stół przed plamami, ale przede wszystkim umili czas posiłku i każde przyjęcie w gronie rodziny i przyjaciół. Taką aranżację stołu możemy zastosować np., gdy nasze wnętrza nawiązują do stylu dizajnerskiego rodem z XIX wieku.

W salonie typu retro sprawdzą się też obrusy takie jak Różany Ogród Bieżnik w Stylu Wiktoriańskim. Z pewnością taka dekoracja stołu może współgrać z pozostałymi elementami dekoracyjnymi w stylach Shabby Chic oraz Vintage. Goście, których podejmiemy w otoczeniu takiej aranżacji, będą czuli się miło i wytwornie. Obrus ten posiada bieżnik, a na jego obu końcach znajduje się motyw w różowe kwiaty.

Serwetki do dekoracji stołu

Jeśli chcemy, aby dekoracja naszego stołu była kompletna, to powinniśmy zapatrzyć się w serwetki. To właśnie one świetnie sprawdzą się nie tylko podczas posiłków, ale także będą składały się na całościową kompozycję wystroju. Duże znaczenie ma ich ułożenie. Podczas aranżowania stołu należy pamiętać o tym, by serwetka była w należytym miejscu i dobrze, gdy jest ona złożona w nieszablonowy kształt, na wzór origami. Należy wiedzieć, że obecność serwetek na stole jest absolutnie konieczna. Każdy nasz gość podczas kolacji lub obiadu może się dzięki nim wytrzeć. Dlatego są one praktyczne i atrakcyjne wizualnie.

Świeczniki jako ozdoby stołu

Gdy pragniemy udekorować stół w prawdziwe salonowy sposób, to nie powinniśmy zapomnieć o świecznikach. Każda uroczystość rodzinna, przyjęcie urodzinowe lub romantyczna kolacja zyskają, gdy na stole będą paliły się świece. Jest to dekoracja stołu, która sprawia, że atmosfera zyskuje na swej uroczystości. Nasi goście z pewnością ją docenią. Na co dzień dekoracja stołu może być pozbawiona świeczników, choć ich stała obecność jest mile widziana.

Nasze świece mogą być umieszczone w Świeczniku Figurze Aniołka w Stylu Barokowym. Jest to porcelanowy świecznik o wysokości 30 cm, którego kształt przypomina podtrzymującego płatki kwiatu aniołka. Ta dekoracja utrzymana jest w jasnokolorowej kolorystyce.

Świeczniki to dekoracje stołu, które mogą też pełnić funkcję sakralna-rytualną, dlatego wiele z nich ma kształt anioła. Podobnie jest w przypadku Świecznika z Figurą Kobiety Anioła Styl Secesyjny. Jest to bardzo kunsztowny dodatek, który upiększa nie tylko stół, lecz cały salon. Warto zadbać, by tak efektowne ozdoby znajdowały się w widocznym dla wszystkich miejscu.

Natomiast świecznikiem, który może zachwycić Twoich gości swoją oryginalnością, jest Lichtarz z Fantastycznym Smokiem. Zarówno jego kształt, jak i wyraźna kolorystyka mogą przypaść do gustu miłośnikom orientalizmu. Stanowiący lichtarz smok znajduje się na antycznym piedestale, ma szeroko rozłożone skrzydła i otwartą paszczę. Z pewnością umieszczone na nim zapalone świece wpasowują się w jego wizerunek.

Atrakcyjnym pomysłem na dekorację stołu jest też Złoty Krokodyl Świecznik na Jedną Świecę. Jest to przedmiot w kształcie krokodyla, w którego paszczy znajduje się miejsce na świecę. Ten ręcznie wykonany element dekoracji może świetnie prezentować się w dowolnej aranżacji.

Stylowe patery jako dekoracje stołu

Dodatkiem do stołu, który może znajdować się na nim stale lub tymczasowo jedynie z chwilą podawania posiłku, są patery. Jak wiadomo, te naczynia służą do podawania w nich potraw, lecz ze względu na swe walory wizualne, mogą one pełnić funkcję ozdoby stołu.

Jedną z najbardziej klasycznych pater jest Patera na Wysokiej Nodze Monogram w Stylu Rustykalnym. Biała, porcelanowa, z ozdobnie wykonanym monogramem w kształcie litery "M" w stylu rustykalnym sprawdzi się do podawania posiłków, takich jak owoce, słodycze lub ciasta, a ponadto ozdobi swym wyglądem każdy stół.

Inną godną uwagi dekoracją jest Paterece na Ciastka z Kloszem w Stylu Shabby Chic. Ten przedmiot stanowi bardzo gustowne uzupełnienie do wnętrza każdego salonu. Uchwyt klosza patery wykonany jest w kształcie lilii, natomiast brzegi samej patery są fantazyjnie pofalowane.

Warto przyjrzeć się także Paterce z Figurą Wilka Optyka Srebra. Można na niej umieścić niewielkie owoce lub słodycze. Bardzo starannie wykonana figurka wilka ma srebrny połyskujący kolor, przez co będzie zauważalna na stole, jak i w każdym innym miejscu w salonie.

zamknij