Brak produktów w koszyku.

Domowa biblioteczka - jak zaaranżować biblioteczkę w domu, jak przechowywać książki w domu?

Regał w Stylu rustykalnym

Zgromadzone w domu książki najczęściej mają swoje szczególne, idealne miejsce. Są one wyeksponowane, uszeregowane i poukładane w estetyczny sposób, po to, by ich zbiór był łatwo dostępny i aby dobrze się na niego spoglądało. Można stwierdzić, że książki to chluba wielu domów. Biblioteczki złożone ze sporej ilości tytułów dobrze wyglądają na zdjęciach, a także pozytywnie świadczą o domownikach. W końcu czytanie książek jest zajęciem, które oceniane jest jako takie, które rozwija wyobraźnię oraz intelekt.

Książki zebrane w dużej ilości mogą być też dekoracją samą w sobie. Taki wielobarwny zbiór okładek i obwolut może być miły dla oka, a gdy towarzyszy im atrakcyjnie wyglądający mebel, to całość może komponować się wręcz widowiskowo.

Pomysłów na to, jak można zaaranżować domową bibliotekę, jest wiele, dlatego w tym artykule przyjrzymy się kilku możliwym wariantom dekoracyjnym.

Domowa biblioteka na regale

Wśród najczęściej wykorzystywanych do przechowywania książek mebli możemy wymienić m.in. regał. To on stanowi najbardziej pakowny mebel, który ze względu na swe rozmiary zajmuje nawet całe ściany.

Regał to bardzo często spotykany mebel, którego obecność w polskim domu nikogo nie dziwi. Rzecz jasna nie musi on służyć jedynie jako mebel przydatny do gromadzenia w nim książek, natomiast najczęściej wykorzystuje się go właśnie do tych celów.

Wysoki Regał

Książki, książki, wszędzie książki!

Jaki jest regał, każdy wie, lecz przecież może on charakteryzować się pewnymi wyjątkowymi elementami. Tym, co odróżnia od siebie regały, jest m.in. kolor i rodzaj drewna, z jakiego został wykonany, a także tzw. stolarka, czyli sposób, w jaki został skonstruowany.

Najprostszy regał, jaki można sobie wymyślić i jaki spotyka się, chociażby w miejskich bibliotekach, skonstruowany jest właśnie z desek, które stanowią segmenty i łączących je drewnianych belek lub metalowych elementów. Jest to rodzaj regału, który może pokrywać nawet całą ścianę i z pewnością spełnia on swoją funkcję, lecz w tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się innym nieco bardziej charakterystycznym modelom. Niemniej, nawet taka prosta, domowa biblioteczka stanie się ciekawą dekoracją w każdym mieszkaniu.

Stylowa biblioteczka w Twoim domu!

Dlatego nie sposób nie wspomnieć o tak charakterystycznym regale, jakim jest Biały Regał Styl Vintage Shabby Chic. Ten trzykondygnacyjny regał wykonany z fantazyjnie powyginanych białych prętów może tworzyć atrakcyjną domową biblioteczkę. Na jego trzech półkach można umieścić kilkadziesiąt książek, które z pewnością będą się na nim doskonale prezentowały. Taki regał na książki będzie świetnym pomysłem dla tych, którzy lubią staromodny sznyt.

Regał w Stylu Vintage

Propozycje dotyczące regału na książkę mogą być nieszablonowe, tak jak nieszablonowy jest Regał do Sortowania Poczty Organizer Studio Loft Styl Industrialny. Ten zmyślny mebel może być miejscem pokaźnych księgozbiorów. Stworzenie sobie z niego biblioteczki może być opłacalne dla wielu bibliofilów. Jest on gustownie wykonany i przede wszystkim stanowi on idealną przestrzeń dla książek.

Regał do sortowania

Domowa biblioteczka na ścianie

Jeśli w naszym mieszkaniu lubimy zapełniać puste ściany półkami lub wiszącymi szafkami to musimy wiedzieć, że nasze ulubione lektury możemy umieścić właśnie na nich. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Szczególnie wtedy, gdy borykają się one z problemem małej przestrzeni. Dlatego domowa biblioteczka może wisieć nad naszą głową, a dostęp do niej będzie przez to równie wygodny, jak w przypadku stojących regałów lub szafek. Naścienne półki mogą być pakowne i mogą też atrakcyjnie wypełniać przestrzeń.

Chcąc posłużyć się konkretnymi przykładami wiszących na ścianie biblioteczek, prezentujemy Ścienny Regał z Szufladkami w Stylu Rustykalnym. Na jego dwóch głębokich półkach można umieścić nawet kilkadziesiąt książek. Natomiast na jego najniższej kondygnacji znajdują się trzy szuflady, do których również możemy wsadzić książki, zeszyty lub dokumenty. Regał możemy umieścić zarówno w salonie, w kuchni, jak i w każdym pomieszczeniu. Taka domowa biblioteczka jest estetyczna i pożyteczna jednocześnie.

Ścienny regał

Warto wspomnieć także o Metalowym Regale Ściennym Styl Prowansalski Shabby Chic. Ten posiadający dwie duże półki regał wykonany jest w bardzo ciekawy sposób. Tworzące roślinne dekoracje pręty składają się na ciekawy efekt retro. Dzięki regałowi nasze książki znajdą swoje miejsce, a ponadto my zyskamy miły dla oka element dekoracyjny.

Metalowy Regał

Biblioteczka w salonie

Meble, które traktujemy jako biblioteczkę z książkami, dość często umieszczamy w najbardziej uroczystym z pokoi, czyli w salonie. Najczęściej jest on na tyle duży, że mimo pokaźnej liczby zakupionych lektur, możemy je tam zmieścić. Salonowa domowa biblioteka również może być miejscem, w którym można będzie rozsiąść się z książką. Stąd dobrze jest, gdy w pobliżu znajduje się wygodny fotel do czytania.

Salonowe biblioteczki mają często spore rozmiary. Regały i półki są pełne od książek, a same meble zajmują niekiedy całe ściany. Pomieszczenie, w którym od podłogi, aż po sufit pełno jest od książek, robią duże wrażenie. Mało tego, niektórzy na półkach instalują oświetlenie złożone z żarówek LED. To dodatkowo podbija wizualny efekt całej biblioteczki.

Domowa biblioteczka pod schodami?

Jeśli zależy nam na wykorzystywaniu każdego wolnego kąta i gdy lubimy oszczędzać przestrzeń naszego mieszkania to powinnismy rozważyć umiejscowienie biblioteczki pod schodami. Oczywiście, jeśli mieszkamy w co najmniej dwupiętrowym domu i pod naszymi schodami znajduje się odpowiednia wnęka. Wtedy możemy kupić na wymiar lub samodzielnie skonstruować regał na książki, który idealnie wpasuje się we wnękę. Będzie to dość nietypowa domowa biblioteczka, lecz jej funkcjonalność może być bardzo satysfakcjonująca.

Sposób na domową biblioteczkę na podłodze

Domowa biblioteczka może znajdować się także na przestrzeni naszej podłogi. Stworzenie jej bezpośrednio na naszym parkiecie jest banalnie proste i może wyglądać bardzo estetycznie. Oczywiście najważniejsze jest zmyślne ułożenie naszych książek. Właściwie sposób na ich ustawienie jest dowolny i zależy on od naszej wyobraźni. Możemy np. otoczyć kolumną ksiąg nasze łóżko. Możemy też ustawić je tuż przy ścianie, aby zakrywały puste przestrzenie naszego pokoju. Innym z rozwiązań jest położenie ich na parapecie. Jak można zauważyć, parapet też jest pewnym rodzajem półki, na której książki mogą wyglądać bardzo okazale.

zamknij