Brak produktów w koszyku.

Gustowna ozdoba stołu – patera

​Stół to niezwykle ważny element wyposażenia każdego domu. To przy stole spotykają się ze sobą wszyscy domownicy, chociaż przy jednym posiłku dziennie. To tutaj spotykamy się też z dalszą rodziną, organizujemy różne uroczystości, obiady rodzinne oraz gościmy naszych znajomych. Taki stół może stanąć w osobnym pomieszczeniu, które będzie pełniło funkcję jadalni. Jednak najczęściej pojawia się w salonie lub kuchni, a czasem na pograniczu tych dwóch wnętrz. Stół jest zatem częścią aranżacji. Chcemy, by pasował do wystroju wnętrza. Ważne jest zatem to, jaki stół wybierzemy – z czego będzie wykonany, jaki będzie jego kształt czy kolor. Równie ważny jest jednak sposób, w jaki stół zostanie ozdobiony. To dzięki odpowiednim dekoracjom można podkreślić klimat, który panuje we wnętrzu.

Patera - niezwykła ozdoba stołu

Na stole mogą pojawić się różne ozdoby. Taką dekoracyjną funkcję może pełnić obrus, bieżnik czy specjalne podkładki. Te akcesoria należy dobrać pod kątem stylu wnętrza. Dekoracją stołu może być też gustowny wazon, jakiś świecznik, czy też pewne akcesoria kuchenne, jak na przykład taca lub serwetnik. Niezwykłą, choć trochę zapomnianą ozdobą stołu, może być również patera - w domach naszych babć służyła do podawania owoców. Kiedy ich brakowało, była po prostu dekoracją stołu. Obecnie panie domu zazwyczaj posiadają na wyposażeniu jakąś paterę. Korzystają z niej również do podawania owoców lub też do serwowania ciast i innych słodyczy. Tymczasem patera może pełnić nie tylko funkcję praktyczną, lecz może się stać niezwykłą ozdobą stołu w każdym domu.

Wybór patery a wystrój wnętrza

Patera musi być zatem odpowiednio dobrana do aranżacji wnętrza – tak, jak to jest w wypadku większości dekoracji. Liczy się zatem ogólny styl i wystrój wnętrza. Patera może podkreślać styl nowoczesny. Wtedy powinna być dość prosta, może być wykonana ze szkła lub aluminium i z pewnością doda też wnętrzu elegancji. Do pomieszczenia urządzonego romantycznie będzie pasować patera delikatna, zdobiona koronkami i motywami kwiatowymi. Najlepiej gdyby była biała – będzie oddawać charakter tego przytulnego wnętrza. Z kolei w aranżacjach stylowych trzeba postawić na patery na owoce i ciastka wyjątkowo ozdobne. Takie patery mają różne kształty i formy. Często posiadają ozdobne nóżki i uchwyty. Patery mogą być połączone z eleganckimi figurami oraz motywami roślinnymi. Takie stylowe patery często są ręcznie malowane, mają złote wykończenia, a czasami są pokryte brązem, co dodaje im szyku. Gustowna patera dobrana do wnętrza z pewnością będzie ciekawą ozdobą każdego stołu.   

zamknij