Jak stworzyć wnętrze, które najlepiej odda styl hampton?
Wyobrażenie dotyczące luksusowych wnętrz u wielu ludzi może być odmienne. Dla jednych wystrój z wyższych sfer to taki, który emanuje nienachalnym pięknem. Takie pomieszczenia są minimalistyczne i skromne - z racji ograniczonej liczby znajdujących się w nich przedmiotów -jednak pełne stylu i dystynkcji. Dla innych zaś luksusowy dom kojarzy się z przepychem.
Są to wnętrza, w których znajduje się wiele gustownych dekoracji. Tymczasem styl Hampton znajduje się gdzieś pomiędzy tymi obiema skrajnościami. Z jednej strony jest on subtelny, natomiast z drugiej nie brak w nim wyrazistych elementów. Czym dokładniej charakteryzuje się styl hampton dowiesz się z tego artykułu!
Jak powstał styl Hampton?
Nazwa tego wnętrzarskiego nurtu pochodzi od dwóch niewielkich miasteczek znajdujących się w Long Island. Chodzi o Southampton oraz East Hampton. Słyną one z tego, że wielu bogatych mieszkańców Nowego Jorku ma w nich swoje wakacyjne rezydencje. Są to położone tuż przy plaży luksusowe apartamenty, których wystrój jest na tyle charakterystyczny, że na jego podstawie utworzono osobny dizajnerski styl.
Styl Hampton jest jednak pewną modyfikacją, tego nowobogackiego sposobu dekorowania przestrzeni. Poza salonowymi elementami nawiązującymi do klasyki znaleźć można w nim także nawiązania do stylu marynistycznego, angielskiego oraz rustykalnego. Dzięki tym zabiegom styl hamptons stał się bardziej przystępny nie tylko dla pozostałych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki, ale również dla europejczyków.
Co w stylu Hamptons jest najciekawsze?
W przypadku wielu stylów wnętrzarskich zaczynało się od tego, że zostały one zapoczątkowane przez bogate społeczności, lecz z czasem niższe klasy społeczne (np. Biedermeier), chcąc naśladować ich estetykę, urządzały swoje mieszkania w takim sam sposób. Hampton, kojarzone głównie z położonymi wzdłuż plaży letniskowymi domami dla właścicieli jachtów, ma odzwierciedlać nowojorski luksus w stylu cottage. Styl Hampton cechuje ład i elegancja, lecz z drugiej strony nie brak w nim lekkości drewnianych elementów.
Styl hampton a styl prowansalski i shabby chic
To właśnie bielone drewno, jasne kolory (charakterystyczne też dla stylu shabby chic i prowansalskiego), pokrywające meble i ściany jest najważniejsze dla tego wnętrzarskiego nurtu. Sięgające sufitu wysokie drewniane półki, komody i stoły to najbardziej charakterystyczne elementy stylu Hampton. Design na modłę Hampton jest też silnie związany z wygodnym sofami i kanapami, które niejako ocieplają te z pozoru chłodne wnętrza urządzone w stylu hamptons. Wtedy pomieszczenia wydają się pełne wakacyjnego luzu.
Jasne kolory stylu Hampton
Rzez jasna taka dawka bielonego drewna sprawia, że wnętrza w stylu Hampton są wyjątkowo jasne. Tym samym ich urok jest bardziej stonowany i nienachalny. Jak wiadomo, jasne barwy wywołują złudzenie optyczne, przez które pomieszczenia odbierane są jako większe. W wielu mieszkaniach urządzonych w stylu Hamptons biel zastępowana jest też jasnym beżem lub delikatnym kolorem ecru.
Jednak biel na tkaninach kanap lub sof przełamywana jest niekiedy przez charakterystyczne marynarskie pasy, matowe błękity lub przez jasne brązy. Czasem dodatkiem do jasnych powierzchni jest fragment lub niewielkie pasmo naturalnego koloru drewna.
Również kwiaty stanowią element palety kolorów stylu Hapton. Nie brak ich na stołach i stolikach. Są to najczęściej subtelne bzy, orchidee lub tulipany.
Czym wyróżniają się meble w stylu Hampton?
Jak zostało już napisane - wystrój na wzór Hamptons opiera się przede wszystkim na wykonanych z pobielonego drewna meblach. Chodzi o drewniane szafy, szafki, segmenty, półki, stoły, blaty, a także zabudowania ścian. Są one najbardziej widoczne i dają poczucie nienagannej estetyki danego wnętrza. Ich jakość wykonania jest bardzo wysoka, co przekłada się na ich trwałość. Meble w stylu Hamptons są bowiem masywne i bardzo solidne.
W hamptonowskich przestrzeniach spotkać można także meble wykonane z wikliny, jak i te, których elementy są szklane lub metalowe. Obecność zwłaszcza tych ostatnich jest pewnym ukłonem w stronę nowoczesności i jeszcze dobitniej świadczy ona o eklektyzmie stylu Hampton.
Podłogi w stylu Hampton
Mieszkanie w aranżacji Hampton powinno mieć drewnianą podłogę. Oczywiście nie jest to element, który wyróżnia ten wnętrzarski nurt, ale jest on z nim silnie związany. To właśnie drewniane podłogi nadają wnętrzu naturalności. Pomieszczenie z delikatnie skrzypiącą podłogą może być przytulne i z pewnością kojarzy się z wakacyjnym klimatem letniskowych domków.
Kolor podłóg również jest biały, choć wielu miłośników designu, decyduje się na naturalną barwę drewna. Taki odcień też będzie doskonale współgrać z resztą hamptonowskich dodatków.
A co na podłogę? Drewniane panele lub parkiet przykrywany jest miękkimi dywanami w jasnych barwach lub w odcieniach błękitu. Dzięki nim we wnętrzach jest miło i przytulnie.
Przestronność stylu Hampton
Sekret przestronności wnętrz urządzanych w stylu Hampton tkwi w bieli, ale również w zastosowaniu innych dodatków, które sprawiają, że wydają się one większe, niż są w rzeczywistości. Jednym z nich są lustra. Nie może ich zabraknąć zwłaszcza w salonie i sypialni. Kolejnym elementem, który wpływa na przestronność wystroju Hamptons, są duże okna. Dzięki nim do mieszkania wpada naturalne światło, przez co przestrzenie są widne. Oczywiście tuż przy nich znajdują się wykonane z naturalnych materiałów zasłony.
Salon w aranżacji Hamptons
Piękne wnętrza stylu Hampton nie mogłyby być kompletne bez starannie przystrojonego salonu. Pomieszczenie to jest przecież wizytówką każdego domu. To w salonie też domownicy najczęściej udają się na odpoczynek. A ten na miękkich i wygodnych kanapach z pewnością będzie udany. Innymi słowy, w hamptonowskim salonie jest gdzie się położyć. Narożne lub podłużne zestawy wypoczynkowe nadają się do tego, aby się nich zdrzemnąć, ale również usiądą na nich zaproszeni przez nas goście.
Naturalne materiały stanowiące obicia kanap i sof podkreślają wakacyjny klimat stylu Hampton. Tuż obok nich znajduje się stolik kawowy, którego bliskość jest pożądana szczególnie wtedy, gdy trzeba odłożyć gorący kubek lub książkę. Nieodłączny dla takiego designu jest też fotel - szczególnie ten z tapicerowanym zagłówkiem.
Ważnym elementem salonu jest też żyrandol. Aby był w hamptonowskim guście, najlepiej jest, gdy będzie kryształowy. Jest to bowiem jeden z najbardziej luksusowych dodatków.
Łazienka w typie Hamptons
O ile hamptonowski salon jest pokryty bielą, o tyle łazienka w tym wnętrzarskim nurcie jest wręcz całkowitą emanacją jasnych odcieni. Niekiedy są one wzbogacone o błękitne, nawiązujące do żeglarskich motywów, pasy. Jednak zarówno łazienkowe meble, jak i płytki przeważnie w całości są białe.
Natomiast marmurowe kafelki nie pokrywają całej powierzchni ścian - tak jak przyjęło się widywać w polskich domach. Otóż w łazience w stylu Hampton na ścianach spostrzec można pasma tapet lub boazerię.
Rzucającym się w oczy elementem jest wolnostojąca wanna w stylu glamour lub retro.
Styl Hampton w kuchni
Dość często kuchnia jest oddzielona od salonu charakterystyczną wyspą, czyli blatem. Taka otwarta kuchnia jest zatem dopełnieniem stylu panującego w salonie. Toteż nie brak w niej subtelnych bieli, kremowych odcieni i rzecz jasna drewnianych mebli.
Szafki kuchenne nawiązują do stylu angielskiego, przez co pomieszczenie zyskuje na wytworności i elegancji. Co ciekawe, blat kuchenny w niektórych mieszkaniach urządzonych w stylu Hampton jest marmurowy. Nadaje to jeszcze zimniejszego, choć estetycznego charakteru.
Dodatki do wnętrz w stylu Hamptons
Aby w pełni urządzić wnętrze w stylu Hamptons, należy zadbać o każdy detal. O ile przestrzenie zaaranżowane w tym dizajnerskim nurcie nie są nadto udekorowane, o tyle bez nich nie byłyby one kompletne. Hamptonowskie dodatki wzbogacą przestrzeń i nadadzą kolorytu białym i zimnym odcieniom.
Marynistycznymi dekoracjami ożywione zostaną białe ściany i meble. Otóż mogą pojawić się na nich zdobne kotwice, drewniane stery, róże wiatrów lub efektownie wyglądające lampiony.
Na półkach zaś nie może zabraknąć wazonów z kwiatami oraz świeczników. Galeria pamiątkowych zdjęć za szklaną witryną również może nadać wnętrzu odpowiedniego wyrazu.
Czym wyróżnia się styl New Hampton?
Mimo że styl Hampton czerpie z innych stylistyk wnętrzarskich, to od niego utworzony został kolejny odrębny nurt w dizajnie. Jest nim styl New Hampton, nazywany też stylem Modern Hampton. Jak sama jego nazwa wskazuje - jest on uwspółcześnioną wersją hamptonowskich aranżacji. Inspirowane nim aranżacje zamiast wiktoriańskich, masywnych i drewnianych mebli, korzystają z geometrycznych szafek i półek wykonanych z metalu lub szkła.
To, co nowe w stylu New Hampton, widoczne jest w palecie barw. Otóż jest ona bardziej różnorodna. Zamiast subtelnych odcieni brązu, wybiera się głębokie barwy czekoladowe i orzechowe.