Brak produktów w koszyku.

Jak urządzić salon w stylu francuskim?

 

Styl francuski nie tylko przejawia się w modzie, ale jest również mocno widoczny w innych dziedzinach m.in. dekoracji wnętrz. Cechą charakterystycznymi stylu francuskiego jest zawsze połączenie niewymuszonej elegancji i szyku widoczne we francuskich wnętrzach. Kiedyś styl paryski kojarzony był z przepychem, a we wnętrzach królowało bogato zdobione wyposażenie oraz liczne sztukaterie. Aktualnie zbytnią strojność zastąpił elegancki eklektyzm wzbogacony ogromną starannością o szczegóły i urządzony ze smakiem. Planujesz urządzić mieszkanie w stylu francuskim? Poniżej przedstawiamy cechy charakterystyczne, którymi należy się kierować, decydując się na paryskie wnętrza.

Jak powstał styl francuski?

Francuski sposób urządzania wnętrz wywodzi się jeszcze z czasów Ludwika XVI, w którym na królewskich dworach panował monumentalizm i barokowy przepych. Dodatkowo dużą wagę przywiązywano do detali oraz antycznych form. Takie połączenie zaowocowało narodzeniem się nowego nurtu w dekoracji i wystroju wnętrz, jakim jest styl francuski.

Jak rozwijał się styl francuski we wnętrzach

Na przestrzeni wieków styl ten kształtował się i zmieniał swoją formę. Jako osobę odpowiedzialną za nadanie mu współczesnego wyglądu uważa się Georgesa Haussmanna, francuskiego barona, dzięki któremu powstał plan przebudowy i modernizacji Paryża w latach 1852-1870. Plan zakładał wyburzenie znacznej części paryskich budynków i zastąpienie ich nowoczesnymi kamienicami, przez co z Paryża zniknęła średniowieczna zabytkowa zabudowa. Mimo znacznych zmian w infrastrukturze miasta, dzięki baronowi zyskało ono nową zabudowę w postaci typowych aktualnie paryskich kamieniczek.

Haussmann chciał podarować paryżanom nową jakość mieszkań z przestronnymi wnętrzami i węzłem sanitarnym. Przy budowie kamienic wzorowano się na wnętrzach pałacowych, lecz w nieco uproszczonej formie. Na ścianach często stosowano panneau oraz sztukaterię, w mieszkaniach występowały rzeźbione kominki oraz ozdobne złocone detale.

Cechy charakterystyczne mieszkań w stylu paryskim.

Styl francuski to przede wszystkim połączenie starej klasycznej koncepcji wystroju i dekoracji wnętrz z nowoczesnymi elementami w swobodny, niewymuszony sposób. Łączenie "starego z nowym" to główna cecha mieszkania w stylu francuskim. Paryski szyk polega na balansie między minimalizmem a zbytnim przepychem oraz zamiłowaniem do luksusu i estetyki. Zdecydowanie jest to styl nadający się do większego wnętrza o wysokich stropach, jakie możemy spotkać w kamienicach. Cechuje je otwarta przestrzeń i wysokie sufity, które dają wiele możliwości aranżacji z wykorzystaniem sztukaterii oraz efektownego oświetlenia w postaci żyrandoli lub lampy.

We wnętrzach urządzonych w stylu francuskim królują jasne kolory w delikatnych odcieniach (tj. złamana biel), szlachetne materiały użyte w tekstylnych dodatkach oraz stylowe meble, często antyki oraz stylizowane meble z naturalnego drewna. Francuski salon świetnie dopełni drewniana podłoga, a parkiet ułożony w jodełkę nada mieszkaniu szyku. Styl francuski we wnętrzach zapewnią także dekoracyjne dodatki z różnych okresów, dzięki którym mieszkanie zyska na niepowtarzalnym charakterze.

Styl paryski we wnętrzach - dobierz idealne meble.

Meble w stylu francuskim to przede wszystkim antyki lub meble stylizowane na ich pierwowzorach z XVII wieku. Koniecznie do ich produkcji powinno być użyte naturalne drewno, tak aby od razu było wiadomo, że ma się do czynienia z meblami z duszą. Dużą rolę odgrywają tu tapicerowane fotele, krzesła oraz sofy ozdobione rzeźbionymi kabriolowymi nóżkami np. w kształcie lwich łap. Tego typu meble nazywane są ludwikowskimi, a ich nazwa wzięła się od panujących na francuskim dworze króli: Ludwika XIV, Ludwika XV oraz Ludwika XVI, za których rządów ten trend stał się modny. Eklektyczne aranżacje warto dopełnić stylową toaletką albo komódką ze złotymi lub srebrnymi elementami w postaci uchwytów.

Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim - nasze porady i inspiracje.

Zabierając się za aranżację wnętrza w stylu francuskim warto zrobić research w poszukiwaniu inspiracji i przejrzeć zdjęcia oryginalnych paryskich mieszkań, gdzie elegancja miesza się z nonszalancją, a klasyczny styl z nowoczesnymi elementami.

Jeśli zależy wam na przełamaniu klasycznego kanonu, warto dodać kolory do aranżacji ścian. W tym przypadku świetnie sprawdzi się szmaragdowa zieleń albo granat nadający pomieszczeniu głębi. Aby w salonie czuć było prawdziwy paryski styl, warto oprócz mebli zainwestować w pasujące dekoracje tj. oświetlenie, porcelanowe figurki, dekoracje z kości słoniowej czy marmuru.

Chcąc osiągnąć efekt przełamania stylów i połączenia "starego z nowym" świetnie sprawdzą się nowoczesne plakaty, powieszone na ścianie w ozdobnych ramach. Znakomicie sprawdzą się też dywany w wyrazistych kolorach albo tekstylia w postaci poduszek i zasłon. W ten sposób nadacie swojemu wnętrzu unikalnego charakteru, który stanie się waszą osobistą interpretacją stylu francuskiego.

zamknij