Brak produktów w koszyku.

Kultura picia kawy

Kawa to najpopularniejszy trunek na świecie. Każdego roku wypija się 400 miliardów filiżanek czarnego napoju. Kawa jest również drugim na świecie produktem światowego handlu (drugim po ropie naftowej). Nazwa tego napoju pochodzi od tureckiego słowa „kahwa”, które określa napój alkoholowy, wino. Nic dziwnego, w muzułmańskim świecie, gdzie zakazane było picie alkoholu, kawa stała się substytutem wina, który można było spożywać w nieograniczonej ilości, nawet w meczetach. Drugie wytłumaczenie sugeruje, że termin kawa pochodzi od znanego z uprawy kawy regionu Kaffa w Etiopii. Prawda jest taka, że historia kawy jest tak bogata, jednocześnie skomplikowana i stara, że trudno czasami oddzielić legendę od wydarzeń, które naprawdę miały miejsce.      

Jak pijemy kawę?  

Gdy zapraszamy kogoś na kawę, nie oznacza to jedynie chęci wypicia wspólnie tego napoju, ale również pragnienie spędzenia czasu, czy porozmawiania z drugą osobą. Z drugiej strony także samo podejście do czarnego napoju, spostrzeganie procesu jego przygotowania odgrywa ogromną rolę. Charakterystyczne jest staranne parzenia kawy, przygotowanie jej w najlepszy z możliwych sposób. Naturalne jest inwestowanie przy tej okazji nie tylko w urządzenia do parzenia kawy, ale również w doskonałej jakości ziarna oraz piękny serwis. Równie ważny, jak spożywanie energetycznego trunku, jest sposób jego podania. Rozmaite kawy podaje się w różnego typu naczyniach, które pozwalają wydobyć ich piękny kolor oraz konsystencję. Poza wysokimi szklankami najczęściej stosowane są filiżanki porcelanowe i kubki ceramiczne o cienkich ściankach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i wzorów. Jeśli lubimy stylowe i ekskluzywne wzory z pewnością na uznanie zasługują kubki do kawy i filiżanki do kawy sprzedawane w sklepie internetowym ArtDecor24. Nie powinno zabraknąć ich w żadnym domu. Elegancki komplet przydaje się bowiem nie tylko od święta.

Kawa w Europie  

Kawa do Europy trafiła z krajów arabskich. Jako pierwszy na Starym Kontynencie opisał jej działanie podróżnik Prospero z Padwy, który podzielił się informacjami o niezwykłej popularności czarnego trunku, pijanego w „domach kawowych” oraz sprzedawanego przez domokrążców i drobnych handlarzy na ulicach. Przywożone przez wspomnianego podróżnika  i jemu podobnych niewielkie ilości kawy nie były jednak w stanie oddziaływać na tyle na świat zachodni, by go w  ziarnach rośliny rozkochać. Kawa na początku funkcjonowała w kulturze europejskiej jako napój nieczystych wyznawców obcej religii. Wrogie do niej nastawienie pogłębiały niekorzystne stosunki chrześcijan z muzułmanami. Dopiero, gdy jeden z papieży – Klemens VIII spopularyzował picie kawy, zauważano jej niepowtarzalność smaku. Korzyści płynące z picia kawy odkryto zatem dopiero w XVII wieku. Od tej pory szlaki handlowe prowadzące do upraw kawy stały się bardzo popularne.    

Kawa w Polsce  

Niemal natychmiast po rehabilitacji kawy przez Klemensa VIII trafiła ona do Polski. Jednak przez bardzo długi czas była traktowana z dużym dystansem. Sam fakt, że pochodziła z Turcji był wystarczający, by odrzucić samą możliwość spożywania czarnego trunku. Przeciw kawie wypowiedzieli się niemal wszyscy. Stanowczo odrzucali ją poeci, poświęcając jej nawet wiersze.   Musiało minąć wiele lat, by Polacy zauważyli korzyści stojące za piciem kawy. Dopiero gdy dotarły do kraju wiadomości o zachodniej kulturze picia kawy, wzrost popularności trunku w Anglii, Niemczech, czy Austrii coś się w tym temacie zmieniło. Nasi rodacy zapragnęli posmakować i poczuć, jak działa kawa. Już w XVIII wieku szlachta polska niemal bez opamiętania piła turecki napój. Na rok 1736 datuje się otwarcie pierwszej polskiej kawiarni. Z czasem ceny kawy spadły, stała się ona bardzo popularna. Tak bardzo, że kolejny wiek przyniósł bardzo znany fragment „Pana Tadeusza”, w którym Adam Mickiewicz opisuje  bardzo staranny sposób przyrządzania świeżej kawy. W najbogatszych domach do robienia kawy zatrudniało się kobietę, która uprzednio zdobywając wiedzę i odpowiednie umiejętności, parzyła niezwykły trunek. W niektórych domach szlacheckich do parzenia kawy używało się specjalnego pieca, który pozwalał uzyskiwać kawę o doskonałych właściwościach i długotrwałej świeżości. W XIX wieku szczególne znaczenie nabierało picie kawy w kawiarniach. Kultura picia tego napoju zakładała i nadal zakłada delektowanie się jego smakiem i walorami aromatycznymi. Typowa również była i jest chęć picia kawy w towarzystwie bliskich osób i spędzania w ten sposób czasu na rozmowach.    

zamknij