Brak produktów w koszyku.

Małe i kobiece mieszkanko – jak je urządzić?

Choć jednopokojowe mieszkanie nazywamy kawalerką, to równie często, co mężczyźni, mieszkają w nich kobiety. Największym wyzwaniem w małym mieszkaniu jest urządzenie go w sposób funkcjonalny i przestronny zarazem. Na dobry początek warto pamiętać, że ściany powinny być pomalowane jasnymi i spokojnymi kolorami, które optycznie powiększą mieszkanie i nie będą nas nadmiernie pobudzać w miejscu, które służy zarówno do pracy jak i wypoczynku. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z estetyki, w której czujemy się najlepiej. Wykazując się pomysłowością możemy łączyć  zadania tradycyjnie przeznaczone dla różnych mebli i sprzętów domowych w jednym. A odpowiednio dobrane ramki na zdjęcia, świeczniki czy inne dekoracje podkreślą nasze upodobania.

Część kuchenna

W kawalerkach nie zawsze wyznaczona jest kuchnia w formie osobnego pomieszczenia. Często jest to jedynie aneks, w którym znajduje się zlew, lodówka i kuchenka. W każdej kuchni niezbędny jest blat, na którym będziemy mogli przygotowywać posiłki. Jego rolę może spełniać szeroki blat szafki. Warto wybrać możliwie dużą szafkę, ponieważ im będzie ona głębsza, tym większy będzie też blat. Pozwoli to na wygodne krojenie mięsa, obieranie warzyw i inne czynności bez konieczności ciągłego chowania i sprzątania. I oczywiście – w głębokich szafkach zmieścimy więcej. Nad szafką stojącą na podłodze zwykle wieszamy drugą, znacznie płytszą, która powinna być „od kompletu”. Jeżeli irytuje nas ciągłe uchylanie się przed drzwiczkami, możemy zdecydować się na zawieszenie półek. Ustawimy na nich nasze ulubione kubki lub filiżanki i komplet porcelanowych pojemników z kawą i herbatą. Dla przypraw  najlepszym miejscem będzie regał na przyprawy, który także możemy powiesić na ścianie.

Pokój dzienny, jadalnia, pracownia i sypialnia w jednym

Kiedy w naszej kuchni nie ma miejsca nawet na mały stolik, warto pomyśleć nad nieco większym do pokoju. Z jednej strony może służyć nam do spożywania posiłków, zaś w przeciwległym końcu możemy urządzić miejsce do pracy: postawić laptop i przybory biurowe. Ważne, aby stół był dobrze oświetlony. Najlepsza do tego będzie lampka na biurko lub wiszący nad stołem. Wystarczą nam dwa krzesła. W jednopokojowym mieszkaniu rezygnujemy z tradycyjnego łózka na rzecz rozkładanej kanapy, sofy lub narożnika. Po złożeniu zyskujemy miejsce do wygodnego siedzenia z książką lub do oglądania filmów. Jeżeli lubimy przyjmować gości warto zainwestować w niewielki stolik kawowy lub – jeżeli lubimy oryginalne rozwiązania – duży drewniany kufer z płaskim wiekiem. Podczas spotkań w małym gronie idealnie sprawdzi się do postawienia tacy z filiżankami i niewielkiej gustownej patery ze słodkościami. W mieszkaniu zajmowanym przez kobietę, na pewno znajdzie miejsce na szafę, ale może okazać się, że to za mało. Warto dodatkowo wybrać komodę, której szuflady pomieszczą zarówno naszą bieliznę, jak i ręczniki, czy pościel. Jeżeli powiesimy nad nią lustro w pięknie zdobionej ramie, nie będziemy żałować, że kawalerka jest za mała na toaletkę z prawdziwego zdarzenia. Szczególnie, kiedy kobiece drobiazgi umieścimy w ciekawych szkatułkach.

Mieszkanko w naszym kobiecym stylu

Wybierając meble warto pokusić się o utrzymanie jednego wzoru. Ciepłe i pastelowe kolory dodadzą lekkości meblom. To ważne, aby nie czuć się osaczonym we własnym mieszkaniu. Również w łazience można wprowadzić stylizowane elementy, takie jak wieszaki i pojemniki na kosmetyki. Może być na nich delikatny kwiatowy wzór. Wybór stylizacji należy do nas, jednak na małych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się klimaty prowansalskie, rustykalne, rokoko – lekkie i prawdziwie kobiece.

zamknij