Brak produktów w koszyku.

Meble tapicerowane – jak dbać i czyścić

Meble tapicerowane takie jak sofy, czy fotele znane są od wieków. Różne style przychodziły i odchodziły, wiele z nich przeżywa dziś drugą młodość. Dziś obicia wykonywane są z innych materiałów, niż dawniej, ale każdej stylistyce pojawiały się i pojawiają nadal meble tapicerowane. Są wygodne i efektowne, ale aby cieszyć się nimi przez wiele lat trzeba o nie dbać. Jak? Oto kilka podpowiedzi.

Po pierwsze – postaw we właściwym miejscu

Decydując się na sofę, szezlong czy wygodny fotel stylizowany na XVIII wiek powinniśmy zastanowić się gdzie postawimy nabytek. Równie ważne, jak nasze oczekiwania, są oczekiwania wobec nas. Co to znaczy? Chodzi o to, że jeśli zdecydujemy się postawić stylowe sofy w nasłonecznionym punkcie pokoju nasze meble wkrótce stracą na świeżości, ponieważ tkanina wyblaknie. Podobnie jak przed promieniami słońca należy chronić tapicerowane meble przed bliskością źródeł ciepła w okresie grzewczym, ponieważ to przy nich gromadzi się najwięcej kurzu.

Po drugie – nie czekaj na widoczny brud

Obicia naszych foteli i sof warto odkurzać raz w tygodniu. Używamy do tego około połowy mocy odkurzacza. Jeśli nie posiadamy specjalnej ssawki, można odkurzać bezpośrednio wężem, ale trzeba zadbać, aby jego zakończenie było czyste. Kiedy wyjeżdżamy na dłużej, warto nakryć meble narzutą lub prześcieradłem. Co kilka miesięcy warto wyczyścić tapicerkę miękką gąbką z roztworem specjalnego szamponu do obić. Uważajmy jednak, aby nie moczyć jej przesadnie, ponieważ będzie długo schnąć i może dojść do niewielkich deformacji.

Po trzecie – plamy usuwaj sposobem, nie siłą

Nie możemy łudzić się, że nigdy nie pojawi się widoczna plama na tapicerce, szczególnie, kiedy mówimy o krzesłach w jadalni. Pamiętajmy – plama to nie koniec świata. Jeżeli jest to ślad po tłuszczu najlepiej użyć specjalistycznego rozpuszczalnika do tłuszczów, z rozlaną herbatą walczymy wycierając ją proszkiem do prania, a następnie przecieramy wilgotna, czystą szmatką. Na tak zwane „nieusuwalne” plany z kawy i wina pomocny okaże się spożywczy kwasek cytrynowy. Zdarza się, ze zabieg trzeba kilkakrotnie powtórzyć, ale nie należy trzeć obicia na siłę, aby nie doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego tkaniny pokrywającej sofę lub jej odbarwienia.

Meble na lata

Pamiętając o tych trzech zasadach nasze stylowe meble mogą nam służyć przez szereg lat nie tracąc na świetności. Regularna pielęgnacja pozwoli nam zaoszczędzić siły, czas, pieniądze i nerwy. 

zamknij