Brak produktów w koszyku.

Nadaj drugie życie swoim siedziskom!

Jeśli tylko podejdziesz do tego zadania z głową, samodzielnie odświeżysz swoje ulubione drewniane krzesło, przywracając mu dawny blask.

Jak odnowić siedzisko w kilku krokach

 • Renowacja krzesła powinna rozpocząć się zdjęciem zniszczonego pokrycia siedziska, a także usunięciem wyściółki.
 • Kolejnym krokiem będzie usunięcie obcęgami sprężyn, a także wyciągnięcie z siedziska wszystkich gwoździ
 • Chcąc odnowić stare krzesło należy je rozkręcić za pomocą klucza płaskiego
 • Następnie, aby odnowić krzesło drewniane za pomocą szlifierki lub też wiertarki z tarczą szlifierską usuwamy po kolei fragmenty poprzedniej powłoki malarskiej. Następnie dokładnie przecieramy nasze krzesło drobnoziarnistym papierem, usuwając tym samym resztki zanieczyszczeń.
 • Na arkuszu sklejki odrysowujemy za pomocą ołówka wewnętrzny kształt siedziska
 • Następnie przymocowujemy nogi do ramy naszego siedziska, używając przy tym śrub oraz wzmacniając powstałe połączenie klejem dedykowanym do drewna. Następnie wkręcamy element stabilizujący oraz usuwamy nadmiar kleju za pomocą gąbki.
 • Równo po obwodzie przymocowujemy kątowniki, które będą miały za zadanie podtrzymanie siedziska
 • Przykręcamy drewniane elementy łączące ramę z obręczą krzesła
 • Skręcone drewniane elementy krzesła pokrywamy dwiema warstwami wosku
 • Wycinamy, że sklejki podstawę siedziska
 • Doszlifowujemy sklejkę i dopasowujemy do jej kształtu gąbkę tapicerską, używając do tego nożyka
 • Docinamy na wymiar materiał, który będzie stanowił obicie siedziska. Może to być zarówno tkanina obiciowa, jak i skaj, czy skóra. Należy przy tym pamiętać o dodaniu co najmniej dwóch centymetrów materiału na tzw. zakładkę
 • Na wyciętym materiale obiciowym układamy większą gąbkę, na nią nakładamy mniejszą oraz podstawę, że sklejki
 • Całość zszywamy za pomocą zszywacza tapicerskiego pamiętając o dokładnym naciągnięciu materiału obiciowego
 • Na koniec wkładamy siedzisko od góry i przykręcamy je do konstrukcji krzesła za pomocą specjalistycznych wkrętów wkręcanych przez kątowniki zamocowane w ramie

Jak pomalować krzesło drewniane?

Decydując się na malowanie krzesła, warto zdecydować się na akrylową farbę dedykowaną do krzeseł drewnianych i innych mebli.

Malowanie krzeseł należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które umożliwi skuteczne przyjęcie farby. Potrzebny będzie nam również papier ścierny, za pomocą którego zeszlifujemy powierzchnię krzesła. Warto będzie również zaszpachlować ewentualne ubytki.

Odnawianie starych krzeseł wiąże się z dużą ilością pyłu, dlatego należy dokładnie odkurzyć nasz mebel, a także umyć stosując w tym celu wodę z delikatnym detergentem. Następnie krzesło przecieramy benzyną ekstrakcyjną.

Po wyschnięciu mebla należy zmatowić go zmatowić za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, przygotowując je tym samym do malowania.

Do malowania drewna doskonale sprawdzi się wałek piankowy lub pistolet natryskowy. Wałki piankowe lub flokowe pozwalają na pokrycie wybranej powierzchni jednolitą gładką warstwą.

Konieczne będzie również użycie małego pędzla, który pozwoli nam na precyzyjne dotarcie do zakamarków i elementów dekoracyjnych mebla.

Malując stare krzesła, warto zacząć od detali, a następnie za pomocą wałka pomalować większe powierzchnie. Przed nałożeniem kolejnej warstwy farby, należy odczekać kilka godzin, a także warto zeszlifować wcześniejszą warstwę.

Jak zabezpieczyć pomalowaną powierzchnię?

Warto zabezpieczyć pomalowane przez nas krzesło za pomocą lakieru lub też wosku. Jeśli zależy nam na długotrwałym zabezpieczeniu naszego mebla, warto zdecydować się na lakier, ponieważ nie dość, że dzięki niemu mebel będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, czy plamy to jednocześnie za jego pomocą uzyskamy efekt matu lub połysku w zależności od naszych potrzeb.

Wosku nie należy stosować zwłaszcza w przypadku białych mebli, ponieważ może zmienić ich kolor, nie zapewni nam on również odporności na plamy, czy temperaturę.

zamknij