Brak produktów w koszyku.

Patera na owoce jako ciekawa ozdoba wnętrza

W domach naszych babć główną rolę odgrywała jadalnia. Znajdował się w niej duży stół, który miał pomieścić wszystkich członków rodziny oraz duży kredens, w którym znajdowały się rozmaite skarby – kryształowe wazy, wszystkie eleganckie talerze, kieliszki i tym podobne akcesoria. Na stole lub kredensie miały swoje miejsce wielkie wazony i oczywiście patera na owoce. Ponieważ kilkadziesiąt lat temu dostępność egzotycznych owoców była niewielka, często na takiej paterze umieszczano ozdobne, plastikowe imitacje owoców. Jednak aby była ona na takim stole niezbędną ozdobą.

Obecnie w naszych domach również zazwyczaj znajduje się jakaś patera na owoce. Często przypominamy sobie o niej, gdy mamy większa liczbę gości lub przygotowujemy jakiś większy obiad dla rodziny. Wyciągamy wtedy z najciemniejszych zakamarków naszych szafek paterę na owoce i stawiamy ją na stole. Jednak jak tylko taka impreza się skończy, patera wraca na swoje miejsce. Warto jednak spojrzeć na nią, jak na ciekawą dekorację dla wnętrza. 

Patera nie tylko na owoce

Patera na owoce może pełnić rolę dekoracji, tak jak każdy inny element wystroju wnętrza – zegar, ramka na zdjęcia, świecznik. Należy po prostu wybrać taką, która będzie odpowiadała aranżacji wnętrza oraz naszemu osobistemu gustowi. A patery dostępne są w naprawdę sporej ilości wzorów. Wykonywane są z różnych materiałów, mają różne kształty i formy oraz są zdobione na wiele sposobów. Dlatego nie będzie większego problemu z dobraniem patery do wnętrza nowoczesnego, klasycznego czy stylowego. Wiele osób ceni sobie prostotę. W takim wypadku sprawdzi się zatem prosta i elegancka patera na zgrabnej podstawie, najlepiej okrągła lub kwadratowa. Ozdobą takiej patery może być zgrabny, szklany klosz, który pozwoli przykryć owoce czy ciasto podawane na paterze. Wyjątkową dekoracją wnętrza będą jednak stylowe patery, które są niezwykle bogato zdobione. Takie patery mogą mieć ręcznie malowaną i zdobioną powierzchnię. Mogą być zdobione eleganckimi, mosiężnymi nóżkami lub uchwytami. Niektóre z nich kształtem przypominają tace, a inne to prawdziwe dzieła sztuki. Mogą być dekorowane różnymi motywami roślinnymi czy nawet postaciami. Pięknie prezentować się będzie patera z leżącą na obrzeżu kobietą lub taka, która podtrzymywana jest przez parę aniołków. Patery są tak różne, dzięki czemu każdy znajdzie coś, co szczególnie go zauroczy.  Poza tym patera może być nie tylko ozdobą jadalni. Stylowa i gustowna świetnie będzie się też prezentować w salonie lub w kuchni. 

zamknij