Brak produktów w koszyku.

Renowacja starych mebli - jak odnowić meble krok po kroku? Porady do samodzielnego odnawiania starych mebli

Meble to najważniejsze akcesoria domowego użytku. Każdego dnia cieszą nas ich walory estetyczne, a także polegamy na ich pakowności oraz funkcjonalności. Umeblowanie mieszkania jest procesem, podczas którego zestawiamy ze sobą różnorakie dekoracje, po to, by nasze mieszkanie było, jak najlepiej zaaranżowane i tym samym ładne.

Natomiast żywotność mebli jest ograniczona. Ich codzienna eksploatacja skutkuje pojawieniem się na nich zarysowań i różnego rodzaju uszkodzeń. Samo niszczenie mebli często jest naturalnym procesem starzenia się przedmiotów, a innym razem wynika po prostu z ich niewielkiej wytrzymałość. Tak czy inaczej, w wielu przypadkach, nie musimy się ich pozbywać, lecz jesteśmy w stanie podjąć się ich skutecznej odnowy.

Renowacja mebli drewnianych i nie tylko!

Renowacja mebli to zajęcie, które może być bardzo przyjemne, a nawet odprężające. Każdy jest w stanie swoimi czynnościami pozytywnie wpłynąć na ich stan. Odnawianie mebli nie wymaga wielkiej wiedzy i umiejętności, choć z pewnością należy znać kilka prawideł, które w tym artykule szeroko opiszemy.

Warto także pamiętać o tym, że odnawianie starych mebli jest działaniem proekologicznym, w którym dajemy nowy żywot przedmiotom, które były już skazane na utylizację.

Odnawianie mebli krok po kroku

Od czego zacząć aby odnowić stare meble?

Istnieje kilka uniwersalnych porad mówiących o tym, od czego zacząć odnawianie mebli. Przed rozpoczęciem ich renowacji powinno się dobrze zastanowić nad planowanym efektem. Otóż możliwości na odnowienie danego przedmiotu jest tak wiele, jak wiele jest stylów urządzania wnętrz. Dobrze jest czerpać swoje inspiracje z czasopism lub podpatrując wnętrza innych. Bywa też, że nasza wizja dotycząca renowacji starych mebli jest nowatorska i w jej wymyśleniu nie musieliśmy się niczym posiłkować.

Jakich narzędzi będziemy potrzebować do odnawiania starych mebli?

W każdym razie po uprzednim zaplanowaniu swoich działań należy zgromadzić potrzebne nam narzędzia. Rzecz jasna rodzaj narzędzi zależny jest od tego, jaki typ renowacji pragniemy przeprowadzić. Natomiast najczęściej stosowanymi przedmiotami do renowacji mebli są: papier ścierny, szlifierka, farba do drewna, bejca, lakier pędzel, masa szpachlowa, szpachla, impregnat, klej oraz śrubokręt.

Odnawianie mebli zacznij od przygotowania powierzchni

Aby odnowić meble drewniane, w pierwszej chwili powinno się przygotować jego powierzchnię. Najczęściej stanowią ją fragmenty starej farby, których należy się pozbyć, jeśli chce się nadać meblom nowy wyraz. Dopiero po starciu starej powłoki możemy przejść do innych czynności. Ścieranie powierzchni mebli może odbywać się przy wykorzystaniu papieru ściernego lub szlifierki.

Co zrobić, aby renowacja starych mebli drewnianych była trwała?

Kolejnym krokiem podczas renowacji mebli drewnianych jest uzupełnianie ubytków. Tak się składa, że powierzchnia mebla może być na tyle zniszczona, że będą znajdowały się na niej liczne wgłębienia i dziury. Rzecz jasna należy je zakryć przy użyciu specjalnej masy szpachlowej do drewna.

Jak pomalować stare meble?

Najczęściej ostatnim etapem renowacji mebli drewnianych jest konserwacja powierzchni mebli. Jest to chwila, w której możesz wykazać się dużą kreatywnością. Dobór koloru farby zależy od Twoich preferencji i jednocześnie najsilniej wpłynie na ich wygląd. Możesz użyć specjalnego oleju, impregnatu lub bejcy. Podczas nakładania ich na drewno skorzystaj z pędzla, gdyż dzięki niemu można dotrzeć w trudno dostępne zakamarki mebla.

Renowacja mebli kuchennych

Stare meble kuchenne również mogą odzyskać swą dawną świeżość. Renowację mebli kuchennych możemy przeprowadzić na wiele sposobów. Każdy z nich może być na tyle skuteczny, że całkowicie podkręci ich walory estetyczne.

Szafki kuchenne, półki, stoły oraz blaty mogą znowu wyglądać atrakcyjnie i przede wszystkim mogą zmienić swój styl, przez co, jeśli chcemy ubrać wnętrze kuchenne w inne aranżacyjne szaty, nie musimy kupować nowych, ponieważ renowacja mebli drewnianych w kuchni jest wspaniałym sposobem na danie im drugiego życia. 

Renowacja mebli kuchennych może być nie tyle satysfakcjonująca, ile przyjemna i tania. Rzecz jasna proces ich odnawiania polega na podobnym schemacie, który został przedstawiony powyżej. Dlatego zgromadzenie narzędzi, przygotowanie i sama odnowa mebli jest stosunkowo prosta.

Poza wymienionymi wyżej czynnościami składającymi się na odnawianie mebli warto pamiętać także o kilku uniwersalnych zabiegach, które sprawią, że zyskają one na swym wyrazie. Jednym z nich jest pozbycie się przedniej listwy. Drewniane meble bez względu na to, czy kuchenne, czy do salonu, są nimi dodatkowo wzmacniane. Tak się składa, że listwy często się zużywają.

Innymi elementami mebli kuchennych, które również stają się ofiarą eksploatacji, są gałki od uchwytów. Bardzo często ścierają się lub ich kolor po prostu czernieje. Dlatego można je odświeżyć lub ewentualnie wymienić na nowe.

Meble drewniane - renowacja mebli drewnianych

Renowacja mebli drewnianych to czynność, której może podjąć się każdy. Drewno jest na tyle plastycznym materiałem, że wszelka jego obróbka i konserwacja może być wykonywana z łatwością, dzięki czemu stare meble z drewna nigdy nie się nie zestarzeją, ponieważ za każdym razem, będziemy mogli je odrestaurować.

Renowację mebli drewnianych powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia stanu drewna. Niestety w skrajnych przypadkach, może zdarzyć się, że renowacja będzie bezsensowna. Jeśli drewno jest w opłakanym stanie, czyli znajdują się na nim liczne pęknięcia, jest spróchniałe lub zgniłe to odnowa nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

Odnawianie mebli kuchennych z drewna

Aby odnowić stare meble z drewna, powinno się także odpowiednio je zakonserwować. Doskonale nadają się ku temu licznie występujące na rynku impregnaty do drewna. Jak wiadomo, surowe drewno może być chropowate, pełne drzazg i niedoskonałości. Dlatego pokrycie go lakierem oraz impregnatem i rzecz jasna wcześniejsze szlifowanie pozwolą na uzyskanie jego odpowiedniej gładkości.

Jak odnowić meble skórzane?

Renowacja mebli nie musi wyłącznie dotyczyć mebli drewnianych. Starość lub zużycie może dotknąć także mebli wykonanych ze skóry. Wszelkie kanapy, sofy, pufy lub otomany są przedmiotami codziennego użytku, z którymi styczność mamy bardzo często. Dlatego na pokrywającej ich skórze mogą po czasie pojawić się pewne mankamenty, a nawet uszkodzenia.

Odnawianie starych mebli skórzanych

Do renowacji mebli skórzanych poleca się przede wszystkim stosowanie specjalnej farby tonującej. Można ją przygotować w taki sposób, by powstały z niej kolor był jak najbardziej zbliżony do koloru skóry pokrywającej nasz mebel. Używany jest on do przebarwień, obtarć i do różnego rodzaju zabrudzeń znajdujących się na tapicerce. Po jego nałożeniu należy odczekać około 2 godziny. Aby przyspieszyć proces schnięcia farby, można osuszać ją suszarką do włosów.

Odnowienie krzesła - od tego najlepiej zacząć przygodę z renowacją mebli!

Trudno wyobrazić sobie, aby kompleksowa renowacja mebli nie obejmowała odnowienia krzeseł. Szczególnie drewniane krzesła narażone są na wiele uszkodzeń. Niestety zdarza się, że ulegają one łamaniu lub z czasem zaczynają skrzypieć.

Dlatego nierzadko będziemy musieli kleić poszczególne jego elementy. Jednak zanim do tego przystąpimy, powinniśmy, tak jak w przypadku odnawiania innych starych mebli drewnianych, zacząć od pozbywania się wierzchniej warstwy lakieru lub farby. Dopiero po tym należy wzmocnić za pomocą kleju wszelkie łączenia w budowie krzesła. Rzecz jasna ostatnim etapem jest malowanie oraz lakierowanie.

Wiele krzeseł posiada jednak obite tkaniną siedzisko. Ono również ulega zużyciu, dlatego je także należy poddać renowacji. Można wymienić dotychczasowy materiał obicia na nowy, lecz jeśli ten stary nie jest nadto wytarty, to można go wykorzystać powtórnie. Najważniejsze jest bowiem to, aby pod nim znajdowała się wystarczającą ilość gąbki lub innego miękkiego materiału, ponieważ to ona odpowiada za wygodę krzesła.

Renowacja mebli może być przeprowadzona przez każdego!

Jak widzicie, odnawianie starych mebli to nic trudnego i każdy może się pokusić o przywrócenie blasku starej szafce czy komodzie. Dodatkowo, renowacja mebli pozwoli nam na łatwą zmianę stylu naszego mieszkania. Dzięki farbie i poświęceniu kilku popołudni w łatwy sposób możemy zamienić nudny mebel w taki, który zostanie ustylizowany na shabby chic, vintage czy rustykalny.

zamknij