Brak produktów w koszyku.

Sekretarzyk - wyjątkowy mebel dla wyjątkowego wnętrza

Sekretarzyki to meble, które szczególnie popularne były w XVIII wieku – najpierw we Francji, a później również w całej Europie. Dzisiaj ponownie chętnie sięgamy po takie stylowe meble, które stają się niezwykłą ozdobą wnętrza.

Kiedy myślimy o takim meblu, na myśl przychodzi nam zazwyczaj połączenie biurka ze stołem. I to właśnie stoły były pierwowzorem sekretarzyków. Trzeba było jedynie trochę zmniejszyć ich gabaryty i dodać kilka praktycznych elementów w postaci nadstaw oraz licznych szuflad. Taki mebel był niezwykle praktyczny. Można było przy nim swobodnie pisać, między innymi listy, jak również później taką korespondencję przechowywać. Kiedy drewniane sekretarzyki można było zamykać na klucz, nadawały się również do przechowywania o wiele ważniejszych i cenniejszych dokumentów.

Sekretarzyk - dekoracyjny mebel użytkowy

Obecnie sekretarzyki nie pełnią już takiej funkcji. Owszem, mogą być wykorzystywane do przechowywania różnych dokumentów, gdyż znaleźć w nich można wiele miejsca i różnych skrytek. Można też przy nich pracować czy czytać. Jednak najczęściej sekretarzyki pełnią funkcję dekoracyjną. 

Sekretarzyki zachwycają swoim pięknem i stylem, i dzięki temu stają się ozdobą wnętrza, która zyskuje coraz większe zainteresowanie. Tradycyjne sekretarzyki wykonywane są solidnego, ciemnego drewna, dzięki czemu są trwałe i odporne na zniszczenia. Drewno to również materiał elegancki, który dodaje im uroku. Zazwyczaj są dość masywne, ale czasami również mniejsze i delikatniejsze. Posiadają sporo różnych szuflad i schowków – zarówno pod, jak i nad blatem. Sekretarzyki są bardzo eleganckie i pięknie wykończone. Klasyczne pierwowzory są bezcennymi antykami, o które walczą kolekcjonerzy starych mebli.  
Stylowe sekretarzyki nadają się zatem przede wszystkim do stylowych wnętrz. Wymagają jednak odpowiedniej przestrzeni i oprawy. Same w sobie są niezwykłą ozdobą, dlatego w ich otoczeniu najlepiej jest ograniczyć ilość dekoracji. Sekretarzyk może stać się wyjątkowym elementem wyposażenia między innymi gabinetu, ale też salonu czy jadalni. 

Sekretarzyki i nie tylko

Poza tym takie stylowe meble świetnie prezentują się również w nowoczesnych wnętrzach. Należy jedynie rozsądnie połączyć się sobą te jakże różne style. Bardzo interesująco wygląda połączenie mebli nowoczesnych z antykami. Dzięki temu wnętrza są niezwykle lekkie i świeże. Wybierając taki elegancki sekretarzyk, można stworzyć wyjątkowo oryginalną aranżację wnętrza – i to niezależnie od tego czy będzie wykorzystywany praktycznie, czy też nie. 

zamknij