Brak produktów w koszyku.

Styl angielski we wnętrzach - jak urządzić wnętrze w stylu angielskim? Czym charakteryzuje się styl angielski?

Fotel Uszak & Stołek

Powracająca moda na styl angielski we wnętrzach to kolejny ukłon w stronę przeszłości. Urządzanie wnętrz w starym stylu w wielu przypadkach nie polega już jedynie na luźnych inspiracjach, lecz coraz częściej bywa on adaptowany 1:1.

Aktualnie stylów wnętrzarskich jest tak wiele, że trudno stwierdzić, który cieszy się największą popularnością. Bliższe prawdzie jest stwierdzenie, że mamy do czynienia z miszmaszem wielu nurtów projektowania wnętrz - często zdarza się spotkać połączenia stylu secesyjnego i art deco czy vintage, prowansalskiego i shabby chic.

Styl angielski w aranżacji wnętrz

Oczywiście aranżacja przestrzeni na styl angielski może charakteryzować się wprowadzeniem jedynie kilku odwołujących się do niego elementów, natomiast w wielu Polskich domach obserwuje się wierne odwzorowanie tego dawnego brytyjskiego klimatu i projektowanie wnętrz w stylu angielskim. Wnętrza takie wyglądają jak wyjęte z serialu Downton Abbey.

Dom urządzony na styl angielski jest bardzo charakterystyczny. Istnieje wiele rodzajów mebli, dekoracji i tekstyliów, które ze względu na swój wygląd odwołują się właśnie do tego nurtu. W tym artykule przyjrzymy się im, natomiast również skoncentrujemy się na charakterystyce stylu angielskiego i poradzimy Wam, jak wprowadzić go do wnętrza swojego domu.

Co jest charakterystyczne w angielskich wnętrzach?

Określeniem, które pierwsze nasuwa się na myśl, gdy słyszy się o wystroju w angielskim stylu, jest elegancja. Otóż ten nurt wnętrzarski przede wszystkim nawiązuje do wnętrz wiejskich i podmiejskich domów z czasów wiktoriańskich. Te kunsztownie zaplanowane przestrzenie, elegancki wygląd mebli oraz schludność odwzorowywane są we współczesnych domach.

Styl angielski na przestrzeni lat

Wnętrza w stylu angielskim charakteryzują się wysoko jakościowymi materiałami oraz mnogością wzorów i różnorodnością faktur. Angielskie wnętrza mają wytwarzać uroczysty harmonijny i zarazem przytulmy klimat.

Rzecz jasna z biegiem lat wystrój wnętrz na modłę angielską stał się bardziej eklektyczny, tj. szerzej czerpał z innych wzorców. Można zatem stwierdzić, że styl angielski jest połączeniem wiktoriańskiej salonowej wytworności z drobnomieszczańskim gustem brytyjskiej klasy średniej. Odmianą angielskiego stylu jest także styl cottage, nawiązujący do przestrzeni prowincjonalnych domów, jakie znamy sielankowych powieści brytyjskich pisarzy.

Ściany w stylu angielskim

W charakterystyce stylu angielskiego nie powinno pominąć się wyglądu ścian, a konkretniej - tego, co je zdobi. Otóż w wielu brytyjskich pomieszczeniach ściany pokryte są drewnianą okładziną. Jest to rozciągająca się od podłogi aż do połowy ściany drewniana sklejka, na której znajdują się zdobienia i ramki. Jest to tzw. angielska boazeria, lecz najczęściej jej kolor - w przeciwieństwie do polskiej boazerii - jest biały lub ciemnobrązowy. Ponadto jej faktura jest bardziej strojna i nawiązuje do XVIII-wiecznych pałacowych wnętrz.

Innym wyróżnikiem ścian w stylu angielskim są fikuśne i wzorzyste tapety. Najczęściej zdobi je jeden stale pojawiający się w szeregu motyw kwiatowy lub geometryczny (zdarza się, że może przypominać on szkocką kratę!). Kolorystyka tapet ogranicza się do trzech pokrywających je odcieni.

Meble w stylu angielskim

W angielskich wnętrzach niepodważalna jest także obecność mebli. Uwagę przykuwają szczególnie duże i masywne meble wykonane z ciemnego, często egzotycznego drewna. Są to wielkie regały pokrywające niekiedy całe ściany i gromadzące pokaźne zbiory książek. To właśnie duża biblioteczka jest kluczowym elementem stylu angielskiego. Może ona znajdować się zarówno w salonie, jak i w gabinecie lub w pokoju sypialnym.

Wspólną cechą mebli jest pewien klasycyzm, nawiązujący niekiedy do Shabby Chic, czyli kontrolowanego nadawania przedmiotom śladów użytkowania. Zdarza się też, że stylizowane meble angielskie wzbogaca się o styl industrialny. To połączenie nowoczesności i klasycyzmu polega zestawieniu mebli ze stalowymi elementami lub w całości wykonanych z metalu z tymi wykonanymi z litego drewna.

Barek Styl Industrialny

Angielskie meble w stylu retro!

Kolejnym z elementów, wyróżniających styl angielski, jest sofa chesterfield. Jest to bardzo rozpoznawalny mebel, którego wygoda i prezencja przekonują wielu miłośników wnętrzarstwa. Zapewnia przytulny klimat m.in. przez umieszczenie na nim narzuty lub takich elementów jak poduszki dekoracyjne. Meble tapicerowane - w tym także sofa chesterfield - są mile widziane w wielu pomieszczeniach w stylu angielskim. Najczęściej są one gładkie i jednokolorowe. Taka tapicerka pokrywa także fotele, których również nie brakuje w brytyjskim salonie lub pokoju.

Sofa w Stylu Angielskim

Dekoracje do aranżacji wnętrz w stylu angielskim

Również dekoracje charakteryzują wnętrza w stylu angielskim. Niebagatelną rolę we wnętrzach rodem z Wysp Brytyjskich odgrywają także wszelkie wykończenia, dekoracje, zdobienia i inne drobne elementy aranżacji. Oknom towarzyszą długie zasłony, na ścianach widnieją liczne obrazy przedstawiające sceny batalistyczne lub te, będące portretami. Nie brakuje też rozmieszczonych w rogach pokoju lampek.

Na półkach, komodach i regałach znajdują się figurki lub naczynia ceramiczne. Natomiast zza szklanych witryn widać zastawę, bez której nie może odbyć się przerwa na kawę lub herbatę.

Dekoracje w stylu angielskim odznaczają się swym staroświeckim sznytem, który dawniej był synonimem luksusu, lecz dziś jest on przemyślanym nawiązaniem do minionych epok.

We wnętrzach wykończonych w stylu angielskim często możemy też zetknąć się z orientalnymi dekoracjami niosącymi w sobie kolonialne wspomnienie po Imperium nad którym nigdy nie zachodzi słońce.

Poduszka dekoracyjna

Jak powinien wyglądać angielski salon?

Takie pomieszczenie jak salon w angielskim wydaniu musi charakteryzować się prawdziwą wytwornością i dbałością o detale. Meble i dodatki znajdujące się w salonie muszą być emanacją brytyjskości.

Trudno wyobrazić sobie aranżacje w stylu angielskim bez znajdującego się w salonie kominka. Jest to miejsce, do którego lgną wszyscy domownicy. Wokół kominka można zgromadzić także wiele dodatków, takich jak świeczki, posążki lub figurki. Trzaskające z jego wnętrza drewno i fale ciepła sprawią, że klimat w salonie będzie miły i przytulny.

Salonowe aranżacje w stylu angielskim to nie tylko kominek, lecz również wielkie sięgające sufitu biblioteczki. W brytyjskim salonie półki aż uginają się od książek. Jest on miejscem, w którym książki są gromadzone, ale także czytane. Stąd nie brak w nim wygodnych kanap i foteli, na których można przysiąść i oddać się lekturze.

Istotnym elementem aranżacji salonu na styl angielski są także licznie zgromadzone drewniane meble. Ich obecność jest prawdziwą ozdobą mieszkania, ale także salonu. Tworzą je masywne szafki i regały pokryte najczęściej ciemna brązową drewnianą barwą.

Kuchnia i łazienka w stylu angielskim

Bardzo łatwo rozpoznać styl angielski w kuchni. W końcu nie w każdej można spotkać tak wiele zdobień pokrywających szafki kuchenne lub drewnianą okładzinę naścienną. Taka kuchnia jest utrzymana w jasnych i pastelowych kolorach, pełno w niej bieli wzbogacanej kwiatowymi wzorami na ścianach lub na obrazach. Najczęściej jasne kolory, takie jak beż, pudrowy róż lub śnieżna biel pokrywają meble, natomiast kolor ścian w ramach kontrastu jest nieco bardziej jaskrawy. W takiej kuchni dobrze będzie napić się filiżankę kawy lub herbaty w ramach spędzonego w miłej atmosferze english breakfast.

W łazience w stylu angielskim również dominują jasne odcienie. Zarówno półki łazienkowe, jak i armatura są najczęściej białe. Jeśli chcemy by nasza łazienka była jeszcze bardziej elegancka, możemy zdecydować się pozłacane lub mosiężne uchwyty i elementy. Co ciekawe, łazienka w stylu wiktoriańskim - z którego czerpie styl angielski - charakteryzowała się ścianami pokrytymi tapetą. Takie rozwiązanie wyróżnia ten wnętrzarski nurt na tle innych, lecz nie mniejszym wyróżnikiem jest także wolnostojąca wanna z figlarnymi skośnymi nóżkami.

zamknij