Brak produktów w koszyku.

Styl art deco nowoczesny - czym się wyróżnia?

Lata mijają, a styl art deco wciąż zachwyca swoją wyjątkową elegancją i nowoczesnością. Choć narodził się blisko sto lat temu, to dziś nadal odnajduje się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, przynosząc świeży powiew klasyki do współczesnych przestrzeni. Jak połączyć tradycję z teraźniejszością, by uzyskać wysmakowany efekt i budzącą podziw aranżację wnętrz? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Z poniższego tekstu dowiesz się: 

Nowoczesny styl art déco i jego ewolucja

Art deco narodziło się w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku jako reakcja na poprzedzające style, takie jak secesja czy art nouveau. Jego korzenie sięgają Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku, gdzie po raz pierwszy został szeroko zaprezentowany światu. Nazwa "art deco" pochodzi od nazwy wystawy "Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes".

Początkowo art deco łączyło w sobie wpływy różnych stylów, takich jak kubizm, futuryzm, konstruktywizm czy styl egipski. Dużą inspiracją była też klasyczna secesja wiedeńska. Wczesne art deco charakteryzowało się geometrycznymi wzorami, bogatymi zdobieniami, luksusowymi materiałami i futurystycznymi kształtami. Był to styl ekstrawagancki, pełen przepychu i nowoczesności, który szybko zdobył popularność zarówno w architekturze, jak i designie wnętrz.

Podczas lat trzydziestych styl art deco ewoluował, stając się bardziej oszczędny w formie i bardziej funkcjonalny. Zmieniał się także pod wpływem wydarzeń społeczno-politycznych, takich jak kryzys ekonomiczny czy wybuch II wojny światowej. W tym okresie zaczęto stosować mniej kosztowne materiały i prostsze formy, jednak wciąż na próżno było szukać rozwiązań obecnych chociażby w skandynawskich aranżacjach.

Po II wojnie światowej styl art deco stopniowo stracił na popularności, ustępując miejsca nowym trendom, takim jak modernizm czy minimalizm. Jednak w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku zaczęto odkrywać na nowo jego piękno i wyjątkowy charakter, co doprowadziło do swoistego renesansu tego stylu. 

Dziś art deco nadal inspiruje projektantów wnętrz i architektów na całym świecie, przenosząc swoją niepowtarzalną estetykę do współczesnych przestrzeni. Jego wpływy można dostrzec nie tylko w tradycyjnych aranżacjach, ale również w nowoczesnych interpretacjach, które kontynuują jego dziedzictwo w duchu współczesnego designu.

Cechy charakterystyczne nowoczesnej odsłony stylu art deco 

Jak rozpoznać styl art déco w odświeżonym wydaniu? Nowoczesna odsłona tego stylu kontynuuje jego tradycję, jednocześnie wprowadzając nowe interpretacje i adaptując się do zmiennych potrzeb oraz trendów. Oto cechy charakterystyczne nowoczesnego wnętrza w stylu art deco:

  • Minimalizm z nutą ekstrawagancji - nowoczesne wnętrza art deco zachowują elegancję i luksusowy charakter oryginalnego stylu, ale równocześnie są bardziej przystępne i minimalistyczne. Zamiast przepychu i przesytu dekoracji, kładą nacisk na prostotę formy z subtelnymi akcentami ekstrawagancji.

  • Wykorzystanie nowoczesnych materiałów - współczesne art deco w architekturze wnętrz często korzysta z nowoczesnych materiałów i technologii, takich jak szkło, chrom czy stal nierdzewna. Te materiały nadają przestrzeni nowoczesnego charakteru, jednocześnie zachowując klasyczną estetykę.

  • Geometryczne wzory i linie - geometryczne wzory i linie są nadal charakterystyczne dla nowoczesnej odsłony stylu art deco. Jednakże, w przeciwieństwie do oryginalnego stylu, w którym te wzory mogły być bogato zdobione, nowoczesne wnętrza art deco skupiają się na prostych geometrycznych kształtach, formach i wzorach.

  • Kolory - nowoczesna paleta kolorów w stylu art deco często obejmuje głębokie, bogate kolory, takie jak butelkowa zieleń czy głęboki granat. Jednak równie często wykorzystuje się neutralne kolory, takie jak biały, szary czy beż, które tworzą eleganckie tło dla intensywnych akcentów kolorystycznych.

  • Innowacyjne oświetlenie - oświetlenie odgrywa kluczową rolę w nowoczesnym art deco, gdzie lampy i kryształowe żyrandole często łączą w sobie geometryczne formy z nowoczesnymi materiałami i technologiami, takimi jak diody LED. Lśniące, nowoczesne oświetlenie dodaje wnętrzu wyjątkowego blasku i charakteru.

Łączenie art deco z nowoczesnymi przestrzeniami - jak robić to dobrze? 

Łączenie stylu art deco z nowoczesnymi przestrzeniami to wyzwanie, które pozwala na stworzenie unikatowego i wyrafinowanego wnętrza. Aby osiągnąć harmonijną równowagę między nowoczesnością a tradycyjną stylistyką, warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, należy zachować charakterystyczne cechy obu stylów, jak geometryczne wzory i linie oraz luksusowe materiały. Jednocześnie, kluczowe jest wyważenie proporcji i unikanie przesady w dekoracjach. Wprowadzanie nowoczesnych elementów, takich jak minimalistyczne meble czy innowacyjne oświetlenie, może pomóc w stworzeniu spójnego i aktualnego wyglądu, który jednocześnie oddaje ducha art deco. Ważne jest również, aby mieć na uwadze funkcjonalność przestrzeni oraz osobiste preferencje estetyczne, co pozwoli na stworzenie wnętrza, które nie tylko zachwyca wzrokiem, ale także jest wygodne i przyjemne w użytkowaniu.

zamknij