Brak produktów w koszyku.

Styl boho w domu - jak urządzić salon boho, kuchnie i inne pomieszczenia zgodnie z filozofią boho?

Powszechnie panujący surowy minimalizm wnętrz wykluczający strojne zdobienia, kaskady kolorów i mnogość dodatków, wywołał już u wielu ludzi pewną dozę buntu. Polega on na stopniowym lub gwałtownym odejściu od tych prawie pustych i białych przestrzeni. W zamian wprowadza się do swych wnętrz nieco więcej kolorytu i przepychu. Albo przynajmniej ich namiastki. Nowoczesność od zawsze kojarzyła nam się z uporządkowaną i skromną aranżacją, której kolorystyka nie wykracza poza odcienie bieli, szarości i czerni. Wnętrza wielu domów do dziś wyglądają właśnie w taki stylu. Tymczasem wiele osób zmęczonych jedno wymiarowością minimalizmu zaczęło wzbogacać swe przestrzenie o różnorakie elementy, które nadają mu znacznie nowy wyraz.

Kolorowy styl boho we wnętrzach!

Przykładem takiej wnętrzarskiej kolorowej rewolucji jest urządzanie przestrzeni w stylu boho. Ten nawiązujący do hippisowskiej kultury i bohemy nurt aranżowania wnętrz cieszy się coraz większą popularnością. Jego oznaki obserwujemy w restauracjach, hotelach i rzecz jasna w prywatnych domach.

Jak powstał styl boho?

Sama nazwa stylu boho nawiązuje do bohemy (la bohème), czyli środowiska cyganerii, której członkowie charakteryzowali się m.in. nonkonformistycznym stylem życia i przywdziewaniem nieszablonowych ubrań.

Bohemę tworzyli awangardowi artyści tacy jak, chociażby Arthur Rimbaud i Paul Verlaine. Można stwierdzić, że ich program ideologiczny dał podwaliny pod rewolucję kulturową, która miała miejsce w latach 60 XX wieku.

Hippisi, czyli dzieci kwiaty przejmując awangardowe hasła, ubierali się w kolorowe zwiewne ubrania nawiązujące do etniczności i orientu. Tak jak cyganeria stanowili oni kontrę, która również skierowana była w zastane konwenanse, ale także w konsumpcjonizm oparty na jednorazowych plastikowych przedmiotach.

Styl boho we wnętrzach - czym się charakteryzuje?

Zarówno kolorystyka, jak i materiał dekoracji w stylu boho mają przywoływać dawne skojarzenia ze sposobem ubierania się dzieci kwiatów, ale jednocześnie te odnoszące się do cyganerii, ludowości i orientalizmu.

Styl boho we wnętrzach zaczerpnął z tych nurtów luz i swobodę. Barwy, jakie towarzyszą takim aranżacjom, są intensywne i ciepłe. Kolory takie jak bordo lub żółć krzyżowane są z brązem. Należy też dodać, że charakterystyka stylu boho zawiera się w pewnej dozie fantazji, która polega na zestawianiu z sobą dodatków wykonanych w różnych stylu, dlatego styl boho może być hybrydą wielu obecnych w dizajnie stylów.

Styl boho charakteryzuje się tym, że wiele elementów dekoracyjnych wykonywanych jest z drewna, wikliny i ceramiki. Są to ręcznie wykonane przedmioty, kompletowane podczas zagranicznych podróży, gdzie można je kupić od lokalnych rzemieślników i rękodzielników. Mogą być to różnego rodzaju wisiorki, plecione tkaniny, gobeliny, posążki lub talizmany.

Meble w stylu boho

Meble odnoszące się do stylu boho charakteryzują się starodawnym sznytem. Wykonane z ciemnego surowego drewna, nawiązują do nurtu vintage oraz retro. Niejednokrotnie takie meble boho kupowane są na targach lub w sklepach ze starociami. Warto wiedzieć, że drewniane meble można łatwo i sprawnie przerobić na styl boho - używając do tego odpowiedniego koloru bejcy, wymieniając plastikowe uchwyty na mosiężne lub po prostu stylizując je na starsze, niż są w rzeczywistości.

Sporą część mebli mogą stanowić te wykonane z wikliny. Mogą to być wiklinowe krzesła z miękkimi poduszkami na siedzisku, kosze, ławy, stołki lub podstawki.

Jako że styl boho stawia na komfort, wiele przedmiotów jest miękkich i wygodnych. Nie brak zatem wielokolorowych sof i kanap, których obicia wykonane są lnu lub bawełny. Bardzo często narzucone są na nie wielobarwne narzuty lub koce.

Salon w stylu boho

Styl boho we wnętrzach, a w szczególności salon boho charakteryzuje się wielością ozdób, ornamentów, zdobień naściennych, figur i gobelinów. W takim pomieszczeniu nie powinno być zbyt wielu dużych obszarów na ścianie, które nie byłyby przykryte jakimś dodatkiem, ponieważ to właśnie orientalne, egzotyczne ozdoby są kwintesencją boho.

Często jest nim dywan pleciony w etniczne wzory. Jako że ten styl polega w dużej mierze na zestawianiu ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów, to możliwych wariantów aranżacji jest bardzo wiele.

Styl boho i jego egzotyczne akcenty w naszym domu

W rogach i przy ścianach mogą znajdować się figurki Buddy, egzotyczne pamiątki, maski i przede wszystkim dużo kwiatów oraz roślin umieszczonych w kunsztownie wykonanych donicach. Mogą to być rozłożyste monstery, długie kaktusy lub palmy. Zawieszenie ich na ścianie sprawi, że ich pnącza będą oplatały ściany i pozostałe meble.

Natomiast na oknach nie brakuje zwiewnych zasłon lub firan, które nadają wnętrzu salonu klimatyczny półmrok.

Czym styl boho może nas zaskoczyć?

Jednak tym, co najbardziej odróżnia salon boho od innych salonów, jest stół, a raczej jego brak. Jak wiadomo, w wielu pomieszczeniach stanowi on miejsce centralne, natomiast w aranżacji wnętrz na modłę boho nie ma go prawie wcale. Zastępuje go najczęściej niska ława lub przerobiona na nią skrzynka. Wokół tego stołu rodem z hipisowskiej uczty znajdują się nie krzesła, lecz wielkie kolorowe poduszki lub pufy. Przy takiej ławie najczęściej siedzi się po turecku.

W taki wystroju wnętrz boho dymią się pachnące i relaksujące kadzidła, które wsadzone są w drewniane elementy lub ceramiczne naczynia.

Podłogę stanowić mogą drewniane panele lub posadzka, lecz na nich koniecznie znajdować się muszą fantazyjne dywany z frędzlami na swych brzegach.

Sypialnia w stylu boho

Oczywiste jest, że najważniejszym meblem w każdej sypialni jest właśnie łóżko. To, które odgrywa jego rolę w stylu boho, bardzo często zasłaniane jest zwiewnym baldachimem, moskitierą lub zasłoną. Niekiedy nawet zamiast łóżka w sypialni znajduje się hamak.

Styl boho w sypialni sprawia, że jest ona miejscem całkowitego relaksu. Wszystko w niej jest dostosowane pod wypoczynek. Niekiedy podzielona jest ona drewnianymi parawanami. Natomiast z sufitu mogą zwisać zdobne wisiorki z rzemyku, dzwoneczki lub inne bibeloty, które swobodnie powiewają na wietrze.

Szczególnym dodatkiem do sypialni w stylu boho są książki. Co ciekawe nie muszą one być posegregowane w szafkach i na półkach. Mogę one swym ułożeniem "jedna na drugą" stanowić wysokie wieże umiejscowione przy łóżku lub przy ścianach.

Kuchnia w stylu boho

Mieszkanie w stylu boho, tak jak i kuchnia reprezentująca ten wyjątkowy styl wyraźnie różni się od standardowych przestrzeni kuchennych, jakie znamy z wielu domów. Przede wszystkim panuje w niej artystyczny nieład i co najważniejsze - nie jest on wywołany przez bałagan lub nieczystość. W kuchni boho znajduje się wiele zdobnych dodatków, które mają niejako okiełznać surowość sprzętu kuchennego.

Styl boho we wnętrzach kuchennych objawia się dużym zapełnieniem kwiatów, zgromadzonych zarówno na parapecie, jak i na stole lub na blacie kuchennym. Nie brak także wielu roślin jadalnych takich jak rzeżucha, bazylia lub mięta, którą umieszczone są w stylowych doniczkach. Natomiast drewniane stoły i blaty mogą być przykryte bujnymi we wzory serwetami.

Ściany kuchni boho mogą być przyozdobione plakatami, obrazami skompletowanymi z podróży, ale także wisiorkami czosnku, grzybów lub korali z jarzębiny.

zamknij