Brak produktów w koszyku.

Styl eklektyczny we wnętrzach - jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym? Czym charakteryzują się wnętrza eklektyczne?

Urządzając swój dom, można inspirować się wieloma nurtami i stylami wnętrzarskimi. Właściwie najczęściej jest tak, że wystrój mieszkania to zlepek różnorakich dizajnerskich prądów. Trudno przecież utrzymać stylistyczną zgodność dosłownie wszystkich mebli, dekoracji lub innych elementów - choć nierzadko właśnie do tego Was namawiamy i często poświadczamy o tym, że jest to jak najbardziej możliwe.

Jednak tak się składa, że wiele dzisiejszych traktowanych jako odrębne stylów powstało właśnie w wyniku mieszania ze sobą różnych stylistyk, jak choćby styl boho, będący połączeniem m.in. stylu rustykalnego i stylu etnicznego, oraz styl shabby chic stanowiący miszmasz aranżacji angielskiej i vintage. Wiele z nich ma też swoje konkretne odmiany tylko dlatego, że jakiś dekorator wnętrz lub projektant wpadł na pomysł dodania do danego wystroju choćby kilku niewielkich elementów nawiązujących do innego typu aranżacji. Szczególnie widać to na przykładzie ewolucji stylu skandynawskiego.

Zestawienie mebli z różnych epok i w innej stylistyce pełni kluczową rolę w stylu eklektycznym! Należy jednak zachować przy tym wyczucie stylu, ponieważ łączenie różnych stylów podczas aranżacji może doprowadzić do tego, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie chaotycznego i nieuporządkowanego.

Natomiast łączenie i zestawianie ze sobą dekoracji i mebli nawiązujących do odmiennych kierunków artystycznych również samo w sobie jest stylem. Taki nurt nazywamy stylem eklektycznym.

Eklektyzm, czyli mieszanie różnych stylów - na czym polega i jak wprowadzić styl eklektyczny do mieszkania?

Styl eklektyczny - tak jak zostało to już wyjaśnione - jest niczym innym jak efektem uzyskanym przez połączenie różnych stylów znanych wcześniej i zaklasyfikowanych przez historyków sztuki lub teoretyków dizajnu. Samo określenie "eklektyzm" było stosowane w XIX wieku przez architektów i znaczyło ono właśnie owo mieszanie nurtów.

Jednak eklektyzm we wnętrzach pozwala na komponowanie różnorakich detali nie dla wielkich budynków, a w przestrzeni jednego pokoju. Dość często spotykanym widokiem są przecież stare meble takie jak stoły czy krzesła zestawione z nowoczesnymi szafkami i półkami.

Jakie są zalety stylu eklektycznego?

We wstępie tego artykułu padło już zdanie, które informowało o tym, że styl eklektyczny obecny jest przecież w większości domowych wnętrz. Bardzo często nie jest on efektem planowanych wcześniej zabiegów, ale wychodzi on niejako mimochodem, po prostu w wyniku kolekcjonowania przedmiotów i dodatków z różnych miejsc i nawiązujących do odmiennych kultur, dzięki czemu pomieszczenie staje się pełne kontrastów.

Styl eklektyczny we wnętrzach - jak nadać go wnętrzom?

Warto jednak pamiętać, że świadome łączenie stylów, zestawianie dodatków i korzystanie z odmiennych wzorów daje niemałą frajdę i pozwala uciec od utartych schematów panujących we wnętrzarstwie. Takie działanie jest przecież twórcze i wymaga od danego kreatora wnętrz dużej swobody aranżacji. Ponadto musi on znać style dekoratorskie, by móc czerpać z nich inspiracje. Toteż styl eklektyczny pobudza kreatywność.

Decydując się na eklektyzm we wnętrzu, balansuje się na granicy tworzenia wrażenia chaosu, a połączenia wszystkiego w spójną całość. Chodzi o to, by skomponowane ze sobą różne elementy i dodatki, gdy znajdują się w jednym pokoju, miały wspólny motyw przewodni. Dlatego eklektyczny styl pozwala na poszukiwania być może nowych i nienazwanych dotąd stylistyk wnętrzarskich. Dzięki niemu można uzyskać niepowtarzalny i oryginalny efekt, który zachwyci wielu naszych gości.

Eklektyczne wnętrze - dla kogo?

Styl eklektyczny z pewnością może podobać się tym, którzy chcą urządzić mieszkanie wedle własnych upodobań, mają szerokie horyzonty dizajnerskie i nie boją się nawet tych egzotycznych inspiracji. Tym bardziej różnorodna aranżacja, tym większe wrażenie pozytywnego chaotycznego pomieszania. Nie każdy lubi taki miszmasz. By dobrze czuć się w tego typu przestrzeniach, trzeba lubić ten pełen sprzeczności styl wnętrzarski.

Jak urządzać dom lub mieszkanie w stylu eklektycznym?

Wbrew pozorom styl eklektyczny nie jest efektem całkowitego aranżacyjnego bałaganu, polegającego na zestawianiu ze sobą przypadkowych elementów. Przecież muszą one tworzyć spójną całość. Istnieje kilka wskazówek, które sprawią, że zastosowanie stylu eklektycznego będzie bardziej udane.

Przede wszystkim warto zdecydować się na jeden wiodący styl w jakim będzie urządzone pomieszczenie i do niego dopasowywać poszczególne meble oraz dekoracje. Stosunek liczbowy między stylem przewodnim a przystającymi do niego nawiązaniami wnętrzarskimi powinien wynosić mniej więcej sześćdziesiąt do trzydziestu.

Warto także odpowiedzieć na pytanie - jakie style dobrze się ze sobą łączą? Faktycznie istnieje kilka takich nurtów, które w swym połączeniu prezentują się naprawdę okazale. Wspomniany wcześniej styl skandynawski dobrze komponuje się ze stylem industrialnym. Jasne i drewniane elementy pierwszego z nich wyglądają bardzo efektownie, gdy wzbogaci się je o fabryczne elementy takie jak ceglana ściana lub druciany żyrandol.

Miksować można także nie dwa a kilka sposobów aranżacji. Ładnie prezentuje się połączenie stylu boho ze stylem angielskim i rustykalnym. Tym samym można otrzymać przestrzeń bogatą w naturalne materiały i płótna, pełną drewnianych wiejskich mebli przy obecności piętrzących się po sam sufit domowych bibliotek i przy akompaniamencie dającego ciepło urokliwego kominku.

Wnętrza eklektyczne mogą być naprawdę bardzo gustowne, a satysfakcja wynikająca z ich zaprojektowania będzie znacznie większa niż gdybyśmy oddali swój dom w ręce dekoratorów wnętrz.

 

 

zamknij