Brak produktów w koszyku.

Styl nowojorski - jak urządzić mieszkanie rodem z "Friends" czyli w stylu nowojorskim?

Nowy Jork to wyjątkowe miasto. Wielu jego mieszkańców nie wyobraża sobie życia poza nim. Można powiedzieć, że wykształcił się nawet "styl nowojorski" w życiu, który polega na szybkim tempie istnienia w przestrzeni miejskiej, nieustającej eksploracji wydarzeń kulturalnych, a to wszystko w czarnym ubraniu i z dzierżonym w dłoni kubku kawy ze Starbucksa.

Styl nowojorski obejmuje nie tylko życie, ale nawet.... wnętrza!

Nowy Jork dorobił się także własnego stylu wnętrzarskiego. Wielu z nas może kojarzyć go z amerykańskich seriali oraz filmów których akcja dzieje się w Nowym Yorku. Nie będziemy ich tu wymieniać, ponieważ nowojorskie ulice i mieszkania były tłem dla setek, jeżeli nie tysięcy produkcji filmowych, wśród których najpopularniejsze to chyba "Friends" i "Seks w wielkim mieście" .

Niektórzy też mieli okazję zobaczyć go na żywo. Styl nowojorski jest mieszanką wielu innych dizajnerskich prądów, natomiast w ich sumie jest on bardzo charakterystyczny - na tyle, że bardzo łatwo go rozpoznać. Upodobało go sobie także wielu naszych rodaków. Jakie znaki szczególne możemy wyróżnić w stylu nowojorskim?

Elegancja w stylu nowojorskim

Mieszkanie w stylu nowojorskim kojarzy się przede wszystkim z przestrzenią, symetrią, sztukateriami i rzecz jasna z elegancją. Nowojorskie aranżacje wnętrz cieszą się aktualnie dużym uznaniem, natomiast bynajmniej nie są one emanacją nowoczesności, popularnego minimalizmy i stylizacji typu hi-tech.

Otóż styl nowojorski nazywany jest niekiedy "New York Classic" - a to już mówi o nim wiele. Jest to bowiem styl projektowania wnętrz, który nieodzownie kojarzy się ze starą i dobrą klasyką. Obecna jest ona m.in. przez wspomnianą wcześniej sztukaterię.

Sztukaterie mogą znajdować się na sufitach, w rogach sufitów, jak i na ścianach. Sprawiają one, że zwykle mieszkalne pomieszczenia zamieniają się w wytworne sale pałacowe - albo chociaż do nich nawiązują. W każdym razie, sztukateria nieodzownie kojarzy się przecież z dystyngowanym stylem angielskim- szczególnie wtedy, gdy towarzyszą je charakterystyczne boazerie. I to jest właśnie jeden z kilku wspólnych elementów między oboma nurtami. Styl nowojorski jest jednak mocniej osadzony we współczesności.

Nowoczesny charakter stylu nowojorskiego

Mimo tego że wnętrza w stylu nowojorskim wyraźnie odwołują się do tzw. klasyki, to nie brak w nich industrialnych i nieco bardziej współczesnych elementów. Metalowy stolik kawowy, szklany stół, srebrny wózek barowy lub minimalistyczne geometryczne wzory na tkaninach to tylko kilka śmiałych nawiązań do XX-wiecznej moderny. Dzięki nim styl nowojorski jawi się jako bardziej przystępny.

Klasyczność stylu nowojorskiego przełamywana może być także przez żyrandole. Nie są one tak efekciarskie, jak w przypadku tych, które zwisały z sufitów we wnętrzach Hampton. Te nowojorskie są modernistyczne, a niekiedy nawet industrialne, przez co mieszkanie zyskuje dodatkowego sznytu.

Symetryczny salon w stylu nowojorskim

Z pewnością każdy, kto spędził w Nowym Jorku chociażby kilka lat wie, że symetria w urządzaniu wnętrz jest dla typowego nowojorczyka czymś szczególnym - zwłaszcza, gdy chodzi o projektowanie salonu. Salonowa przestrzeń aranżowana jest tak, aby każdy detal zachowywał swe nienaganne i klasyczne proporcje. W nowojorskim salonie nie ma zbędnego blichtru i przepychu. Widoczna jest za to harmonia i równowaga.

Aby symetria mogła być zachowana jak najwierniej, potrzebny jest jakiś centralny punkt. Miłośnicy stylu nowojorskiego określają go jako "focal point". Jest to właśnie element - najczęściej mebel (sofa lub stół), który znajdują się w centrum salonu lub innego pomieszczenia. Jako że skupiona jest na nim największa uwaga, powinien być on dopracowany. Dla przykładu, gdy jest nim stół lub ława, to warto postawić na nim/ na niej wazon z kwiatami. Dobrze jest też, gdy nad nim widnieje miły dla oka obraz.

W jakiej kolorystyce urządzić wnętrze w stylu nowojorskim? Postaw na jasne kolory i wyrazisty kolor uzupełniający.

Na pierwszy rzut oka w stylu nowojorskim widoczna jest subtelność i delikatność. Toteż paleta barw nie może być w nim krzykliwa i nazbyt wyrazista. Nowojorska kolorystyka jest zatem różnorodna, lecz stonowana. Można w niej wyróżnić trzy dominujące odcienie - wiodący, podporządkowany oraz uzupełniający. Często zdarza się, że odcieniem wiodącym jest brąz. Do niego natomiast podporządkują się inne barwy takie jak np. beż lub matowa zieleń. Uzupełnieniem w takiej kompozycji może być delikatny szary kolor. W wielu mieszkaniach zaaranżowane na styl nowojorski ściany są całkowicie białe, a bardziej wyraziste odcienie stanowią barwny kontrapunkt.

Kuchnia w stylu nowojorskim - najlepsze inspiracje

W nowojorskiej kuchni jest przytulnie i bardzo schludnie. W tym pomieszczeniu mile widziane będzie zarówno drewno (drewniane meble), stal, jak i kamień w formie solidnych i gustownych kamiennych blatów. Zwłaszcza elementy ze szlachetnej stali znajdujące się na szafkach i półkach kuchennych nadadzą wnętrzu trochę surowości i minimalizmu.

W większości kuchni urządzanych na wzór nowojorski centralnym punktem jest właśnie blat. Przy nim domownicy mogą jadać posiłki, ale również stanowi on doskonałe miejsce, żeby położyć na nim wazon z kwiatami, zdobną paterę z owocami lub ciastem lub inne elementy dekoracyjne.

Jako że styl nowojorski jest eklektyczny, to warto zestawiać kuchenne meble i akcesoria, które nie stanowią kompletu. Najważniejsze, aby skomponować części wystroju tak, aby tworzyły wspólną całość. Po prostu powinny do siebie pasować.

Oświetlenie, dekoracje, dodatki i detale w mieszkaniu nowojorskim

Prawdziwym dopełnieniem każdego stylu wnętrzarskiego są dodatki. W stylu nowojorskim mogą być wspaniałym urozmaiceniem do stonowanych odcieni na ścianach. Takie elementy jak: kolorowe poduszki na sofach lub łóżku, stylowe obrazy naścienne, eleganckie lustra lub barwne tekstylia nadadzą każdemu wnętrzu charakteru.

Aby nowojorski klimat się dopełnił, warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampy ścienne, lampy podłogowe, żyrandole, lampki nocne i kinkiety sprawią, że cały Twój dom stanie się ostoją ukojenia i relaksu.

 

 

zamknij