Brak produktów w koszyku.

Styl skandynawski w domu i mieszkaniu - jak urządzić salon, pokój i kuchnię w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski zyskał wielu sympatyków zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim widzimy, gdy odwiedzamy swoich znajomych, a także wtedy, gdy oglądamy współczesne filmy i seriale. Innymi słowy, nastała wyraźna moda na ten nurt dekorowania pokoi, salonów oraz kuchni.

Skandynawia kojarzy nam się z dość zimnym klimatem, ze stonowanymi barwami, z dobrą i harmonijną organizacją, a także z bliskością natury. W rzeczy samej, te cechy krajów i społeczności skandynawskich odzwierciedla styl skandynawski we wnętrzach domów i mieszkań.

Jak powstał styl skandynawski?

Styl skandynawski, modernistyczny nurt dekorowania wnętrz zapoczątkowany został w latach 30. XX wieku w Danii. Styl skandynawski, określany też jako modern scandinavian, reprezentowany był przede wszystkim przez takich projektantów jak: Arne Jacobsen, Vernet Panton oraz Alvar Aalto. Można wysnuć wniosek, że byli jego prekursorami, których prace dzisiaj stanowią inspirację dla współczesnych twórców.

Pełnowartościowy rozkwit stylu skandynawskiego w designie przypadł na lata 50. XX wieku.

Na czym polega styl skandynawski?

Projektanci tworzący wnętrza i zestawiający dekoracje w stylu skandynawskim przede wszystkim kierowali się minimalizmem. Przyświecała im prostota i zależało im na ograniczeniu przepychu wywołanego przez mnogość przedmiotów i akcesoriów znajdujących się w przestrzeni domu - to właśnie główne cechy tego stylu.

Wnętrza skandynawskie cechuje pewna surowość. Nie panuje w nich "artystyczny nieład", lecz raczej jego odwrotność, czyli wyraźna oszczędność formy.

Kolejnym założeniem stylu skandynawskiego jest korzystanie z naturalnych materiałów. Projektanci skandynawscy urządzając dom, sięgali po ekologiczne rozwiązania. Stąd design wnętrz złożony był z wielu drewnianych elementów. Bawiono się także innymi naturalnymi materiałami jak skóra lub konopie.

Minimalizm w skandynawskim stylu polega także na stosowaniu stonowanych kolorów. Dlatego ściany wnętrz najczęściej były po prostu białe. Nie stroni się także od różnych odcieni szarości.

Skoro orędownikom stylu skandynawskiego zależy na jasnych kolorach, to równocześnie dbają oni o dobre i naturalne oświetlenie mieszkania. Dlatego znajdują się w nich duże okna, które najczęściej nie są udekorowane zasłonkami.

Inne cechy charakterystyczne tego stylu mówią o obecność kominków. Bardzo często jest to element centralny we wnętrzach w stylu skandynawskim.

Podsumowując, głównymi cechami, jakie reprezentuje styl skandynawski, jest minimalizm, prostota, wykorzystywanie naturalnych przedmiotów takich, jak drewno i poleganie na białym kolorze.

Rodzaje stylów skandynawskich

Jak się okazuje, styl skandynawski jest na tyle szerokim nurtem designu, że dzieli się go na konkretne rodzaje. Wynika to z różnorakich udoskonaleń i interpretacji, jakim był on poddawany na przestrzeni lat. Inspiracje, które towarzyszyły jego sympatykom, sprawiły, że był on wzbogacany o dodatkowe elementy.

Folkowy styl skandynawski

Pierwszym dowodem na niejednorodność i eklektyzm stylu skandynawskiego jest jego folklorystyczna odmiana. W tym stylu cecha dotycząca naturalności elementów w stylu skandynawskim została jeszcze bardziej zaakcentowana. Otóż w folkowym stylu skandynawskim ważne jest, aby dekoracje były nie tylko pochodzenia naturalnego, lecz, aby były one własnoręcznie wykonane lub żeby swoim wyglądem przywoływały pewną ludowość. Przykładem takich przedmiotów, którymi można udekorować mieszkanie, są plecione dywany, ozdoby z filcu lub wiklinowe figurki.

Scandi chic

Ten nurt jest pewną fantazją dotyczącą wnętrz skandynawskich. Otóż Scandi chic polega na przełamaniu bieli i szarości poprzez zastosowanie elementów złotych, różowych, żółtych, błękitnych, a także dekoracji błyszczących wytworzonych z mosiądzu, miedzi oraz szkła.

Dark nordic

Jak wskazuje sama nazwa, ten nurt projektowania wnętrz wzbogaca styl skandynawski o ciemne barwy. Rzecz jasna nie polega on na tym, że wszystkie ściany pokryte są w całości czarnym kolorem. Dark nordic wykorzystuje czerń bardziej subtelnie. Może być wyrażony poprzez pomalowanie jednej ściany na kolor czarny lub jego przykładem mogą być różnorakie czarne akcesoria, które umieścimy w swoim salonie lub w kuchni.

Przytulny klimat domu w stylu skandynawskim

Tak jak zostało to już wspomniane - styl skandynawski to funkcjonalność akcesoriów oraz minimalizm wnętrz. Dlatego nie znajduje się w nim bardzo dużo dodatków i dekoracji, natomiast ich obecność jest wyjątkowo istotna. Najczęściej są to przedmioty, które nie pełnią jedynie funkcji dekoracyjnej, lecz stanowią także wartość użytkową. Tak czy inaczej, dodatki w stylu skandynawskim charakteryzują się wysoką jakością. Są one zestawione ze sobą w sposób harmonijny. Można stwierdzić, że każde z domowych akcesoriów ze sobą współgra.

Oczywiście w ramach dizajnerskich inspiracji i fluktuacji stylów, styl skandynawski jest wzbogacany o dodatkowe, wcześniej niewywodzące się z niego elementy. Stąd wyodrębnienie się jego trzech głównych odmian.

Chcą udekorować swoje dom w stylu skandynawskim, powinniśmy zapewnić swojemu wnętrzu solidną skandynawską podstawę. Najlepszym tego przykładem będzie wybór drewnianej posadzki. Sprawi ona, że nasze mieszkanie będzie bardziej przytulne. Drewniana podłoga, jak i wszelkie inne drewniane elementy dobrze komponują się z chłodnymi białymi ścianami. Jednak nie musimy malować wszystkim ścian jednakowo. Wszelkie szarości lub nawet czerń - w ramach Dark nordic - również będą wyrazem skandynawskiego stylu.

Rzecz jasna dekorowanie domu obfituje w większe możliwości aranżacyjne ze względu na jego przestrzeń. Dlatego, jeśli mamy miejsce, to powinniśmy zaopatrzyć się w kominek. Jest on flagowym przedmiotem skandynawskiego stylu. W upiększeniu jego wyglądu mogą pomóc obudowy kominkowe oraz różnorakie akcesoria związane z kominkiem.

Styl skandynawski w mieszkaniu

Mieszkania w stylu skandynawskim mimo tego, że ich powierzchnia jest ograniczona, to również można je urządzić tak, by były one najlepszym przykładem skandynawskiego dizajnu. Oczywiście poza dbaniem o to, by dekoracje były pochodzenia naturalnego, poza stosowaniem stonowanych kolorów i poza zapewnianiem swemu wnętrzu dobrego oświetlenia, mieszkanie można upiększyć różnorakimi dodatkami, które nadadzą mu jeszcze więcej skandynawskiego wyrazu.

Niewielkie, choć ważne elementy takie jak, chociażby gustowne wieszaki lub funkcjonalne zegary, mogą stanowić bardzo ważny element aranżacji mieszkania.

Aranżacje salonu w stylu skandynawskim

Salon to najczęściej centralne miejsce w każdym domu. Dlatego, jeśli zależy nam na zaaranżowaniu go w stylu skandynawskim, to jego skandynawskość powinna być nieskazitelna. Oczywiście dobrze, gdy znajduje się w nim duży, choć nie nazbyt upiększony kominek.

Ważne jest także to, aby salon był wzbogacony wieloma drewnianymi elementami. Na jego skandynawskość złożą się także widne okna, dzięki którym pokój będzie dobrze oświetlony. W każdym salonie powinny znaleźć się także solidnie wykonane komody oraz regały.

Kuchnia w skandynawskim stylu

Niepodważalnie ważną częścią każdego mieszkania jest kuchnia. Styl skandynawski w przypadku kuchni, jak i w innych wnętrz, nakazuje stosowanie jasnych kolorów. Drewniane elementy pokryte białą farbą będą szczególnie mile widziane. Mieszczące przybory kuchenne szafki w jasnych odcieniach nadadzą kuchni prawdziwy skandynawski sznyt. Z całą pewnością taka jadalnia będzie miejscem, w którym wszyscy domownicy spędzą miłe przy dobrym posiłku i co najważniejsze w perfekcyjnie urządzonym wnętrzu.

zamknij