Brak produktów w koszyku.

Wielki powrót kredensu

Kredens. Kiedy słyszymy to słowo przed naszymi oczami staje obraz wielkiej zabudowy, o charakterystycznym szerokim dole, nad którą góruje węższa nadstawka. W niej za szklanymi drzwiczkami nasza babcia trzymała porcelanę, taką po swojej babci. A co z tymi dolnymi szafkami? Tam ukryte były największe skarby; konfitury, miody, pierniki i ulubiona kawa naszych rodziców. W domu, w którym stał zawsze można było liczyć na „coś dobrego”, bo kredens to luksus. Niegdyś było to określenie osobnego pomieszczenia w pałacu lub dworze. Służyło do przechowywania zastawy. Z czasem tę funkcję przejęła duża szafa. Wraz z przeznaczeniem przejęła także nazwę. Zapomniany w ostatniej dekadzie XX wieku, dziś wraca do łask wraz z popularnością stylu retro. Kredens może pasować również do wnętrz w stylu rustykalnym czy prowansalskim.

Kredens – użyteczny i stylowy

Jeśli w naszej kuchni lub jadalni dysponujemy dużą wolną przestrzenią, zagospodarowanie jej przez postawienie kredensu pozwoli nam nie tylko zapełnić pustkę. Jednocześnie rozwiąże problem z zastawami stołowymi i kuchennymi zapasami, na które zawsze brakowało nam miejsca. Warto dokładnie zmierzyć, ile nasz kredens miałby mieć długości i głębokości, aby idealnie pasować do otoczenia. Od tego, jak urządzona jest kuchnia, jadalnia bądź salon (bo i w nim może stać kredens) zależeć będzie wygląd naszego kredensu. Na rynku dostępna jest cała gama mebli w stylu retro, vintage czy postarzanych w stylu shabby chic . Wybór zależy od indywidualnego gustu. Ważne, aby dopasować go do pozostałych mebli, przede wszystkim poprzez zbliżoną kolorystykę. Nie wystarczy jednak, żeby nowy mebel cieszył oko. Kredens musi być  przede wszystkim funkcjonalny. W pamięci mamy model wspomniany już na wstępie, gdzie górna część to szafka lub szafki zwykle z przeszklonymi drzwiczkami, które pozwalają na zaprezentowanie eleganckiej zastawy i dodatków, których używamy jedynie od święta. Innym zastosowaniem góry kredensu będzie ustawienie w niej książek lub zaaranżowanie barku. Głębsza część wyposażona jest zwykle w szuflady, w których można wygodnie przechowywać sztućce, ściereczki i serwetki. Najważniejsze są jednak duże szafki. Te będą idealnym miejscem na pozostałą zastawę, obrusy i serwety, a także produkty spożywcze, które należy przechowywać „w suchym i ciemnym miejscu”. Wyposażenie drzwiczek w małe zamki pozwoli nam zabezpieczyć zapasy przed najmłodszymi domownikami, którzy nie znają umiaru w przyjemnościach.

Kredens jak domowa skarbnica

Po latach nieobecności w naszej świadomości i mieszkaniach kredens powraca jako mebel idealny. Jego pojemne szafki i pomysłowo rozmieszczone szuflady mogą być zbawieniem dla każdej pani domu. Zgromadzenie w jednym miejscu, tego co dla nas najpotrzebniejsze pomoże nam zaoszczędzić czas i energię podczas przygotowywania rodzinnych posiłków i przyjęć. 

zamknij