Brak produktów w koszyku.

Dom Kolonialny - Architektura i Materiały

Architektura i aranżacja wnętrz posiadają niesamowitą zdolność, dzięki której możemy w zaledwie kilka chwil przenieść się do zupełnie innej epoki lub miejsca. Jednym z najbardziej efektowych typów dekoracji jest styl kolonialny, którego nie można porównać z żadnym innym sposobem dekoracji wnętrz. Styl ten został zapoczątkowany przez kolonizatorów stacjonujących w koloniach brytyjskich w XIX wieku, którzy wracając z podróży, przywozili ze sobą różne egzotyczne przedmioty do swoich europejskich posiadłości. Tak powstały wnętrza w stylu kolonialnym, który z biegiem lat stał się coraz bardziej popularny i obecnie jest uznawany za połączenie klasyki z orientalnymi elementami przywodzącymi na myśl egzotyczne podróże.

Styl ten nie jest wyłącznie chwilowym trendem, to kompleksowa filozofia nawiązująca do kolonialnych imperiów, które znacznie wpłynęły na architekturę i sposób dekoracji wnętrz na całym świecie. W naszym artykule przybliżymy wam świat kolonialnej architektury oraz pokażemy charakterystyczne elementy aranżacji wnętrz w stylu kolonialnym, w których tradycja spotyka się z nowoczesnością i zdobi przestrzeń przy pomocy orientalnych dodatków.

Spis treści:

Dom Kolonialny - Architektura i Materiały

Czym charakteryzuje się architektura w stylu kolonialnym?

Architektura stylu kolonialnego łączy w sobie elegancję, prostotę, funkcjonalność oraz zamiłowanie do kultur, historii i estetyki kolonialnych imperiów. W budynkach w stylu kolonialnym możemy zauważyć niezwykłą harmonię, która była inspirowana elewacjami zaczerpniętymi z kolonizowanych lądów. W budownictwie wykorzystywano tradycyjne metody oraz wykorzystywanie naturalnych materiałów, które były charakterystyczne dla danych obszarów kolonizowanych i różniły się od siebie w zależności od rejonu. Często do budowy wykorzystywano drewno ze względu na jego dostępność oraz łatwość konstrukcji, a także cegłę, szczególnie w rejonach, gdzie glina była powszechnie dostępna. Z kolei na obszarach, gdzie znajdowały się bogate złoża kamienia naturalnego (tj. piaskowiec, granit czy wapień) korzystano z lokalnych zasobów zarówno do budowy jak i elementów dekoracji. Elewacje zewnętrzne często zdobiły drewniane wzmocnienia, a na dachach zauważyć można było charakterystyczną czerwoną dachówkę.

Dom Kolonialny

Jakie materiały najczęściej wykorzystuje styl kolonialny?

Dom, jak i wnętrze w stylu kolonialnym wykorzystuje podobne materiały i surowce, które były stosowane w tej estetyce, wśród których możemy wymienić:

  • Egzotyczne drewno, które jest podstawowym materiałem wykorzystywanym zarówno w architekturze, jak i dekoracji wnętrz. Zauważyć je można w elewacjach, konstrukcjach ram okiennych i okiennic, drzwiach, ale także w rozmaitych dodatkach tj. ramy luster i obrazów, meble oraz figurki, drewniane wazony i ozdoby naścienne. Najczęściej korzystano z ciemnego egzotycznego drewna (drzewo sandałowe, mahoń, palisander), które wzbogacało aranżację wnętrza, podkreślając kolonialny styl.

  • Kamień jako trwały i solidny surowiec nadaje się do budowy domów, elewacji oraz podjazdów, co można zauważyć po budynkach w stylu kolonialnym. Dodatkowo, we wnętrzach często można spotkać różnego typu elementy dekoracyjne oddające kolonialny klimat, wykonane właśnie z kamienia.

  • Cegła w głębokim kolorze czerwieni lub pokryta białym tynkiem to również charakterystyczny element domów w stylu kolonialnym, nadający budynkom rustykalny wygląd, które często można spotkać na fasadach w takim stylu.

  • Ozdobne elementy- zarówno domy jak i mieszkania w stylu kolonialnym posiadają liczne zdobienia zarówno z zewnątrz na elewacji w postaci gzymsów, czy balustrad, oraz wewnątrz w postaci sztukaterii. Piękne i subtelne dekoracje naścienne nadają klasy i szyku pomieszczeniom i świetnie sprawdzą się w przestronnych wnętrzach w połączeniu z meblami z ciemnego drewna.

  • Dachy z czerwonej dachówki- to jeden z kluczowych elementów, jaki cechuje dom w stylu kolonialnym. Nadaje on budynkowi niepowtarzalny wygląd, jednocześnie chroniąc przed warunkami atmosferycznymi. Dachówka idealnie komponuje się z estetyką kolonialną, a do tego jest trwała, dzięki czemu będzie mogła chronić dom przez długi czas.

  • Zaokrąglone okna- styl kolonialny charakteryzuje specyficzny kształt okien, który zakończony jest łukiem. Pozwala to na wprowadzenie do pomieszczenia znacznie większej ilości światła, dzięki czemu pomieszczenie jest bardziej widne i przytulne.

  • Budynki w stylu kolonialnym z reguły posiadają wysokie sufity, co sprawia, że mieszkanie zyskuje dodatkową przestrzeń oraz możliwości aranżacji.

zamknij