Brak produktów w koszyku.

Łazienka art deco, czyli jak urządzić łazienkę w stylu lat 20-tych

Wnętrza urządzone w stylu art deco, mimo że mają już ponad 100 lat, nadal są inspiracją dla współczesnych aranżacji. Powstały w dwudziestoleciu międzywojennym styl łączący w sobie luksus z elegancją, pełniąc przy tym funkcje użytkowe, jest ciekawym pomysłem, aby zaaranżować całość domu, lub jedynie jedno pomieszczenie, jak np. łazienkę.

Styl art deco nie potrzebuje wielkich przestrzeni, mała łazienka także może być elegancka, wystarczy jedynie podczas urządzania trzymać się określonych zasad dekoracji, a wszystko da się zrobić.

Skąd wziął się styl art deco i jakie są jego cechy charakterystyczne? Jak prawidłowo urządzić łazienkę, tak, aby wpasowała się stylistycznie do całości kanonu, łącząc eleganckie proste formy oraz geometryczne wzory? Pokażemy wam najważniejsze elementy wyposażenia przy urządzaniu łazienki w stylu art deco, na które należy zwrócić uwagę.

łazienka art deco

 

Czym jest art deco?

Art deco jest stylem wywodzącym się z Francji w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku. Sama nazwa pochodzi się z języka francuskiego i oznacza "sztukę dekoracyjną". Styl art deco był odpowiedzią na rozpowszechnioną w ówczesnych czasach secesję, która pełna była zbędnego przepychu, którym wszyscy byli już zmęczeni.

Nadszedł czas na powiew świeżości w postaci bardziej minimalistycznych aranżacji pełnych elegancji, w których pojawiły się pastele w połączeniu ze złotem oraz czernią. W Polsce nurt ten także rozwijał się dosyć prężnie, do tego stopnia, że art deco stało się stylem narodowym, którego twórcy zostali docenieni na wystawie w Paryżu w 1925 roku.

Łazienka w stylu art deco

Styl art deco charakteryzuje się wysokiej jakości materiałami, z których powstała dana aranżacja. To samo oczywiście tyczy się łazienki. Do podstawowych i najważniejszych cech szczególnych zaliczyć można:

  • wysoką jakość i szlachetność materiałów (wysokiej jakości drewno, marmur), które posłużą na lata,

  • meble o zaokrąglonych kształtach,

  • oświetlenie w ciepłej tonacji

  • kolory dobrane na zasadzie kontrastu, pastele, połączenie czerni z bielą, beże,

  • lustra w ozdobnych ramach (proste, często okrągłe),

  • złote detale (ramy, klamki, nóżki mebli, wieszaki, żyrandole),

  • bogate kształty, wytworne formy.

  • mozaiki, lamperie.

 

Jak zaaranżować łazienkę w stylu art déco?

W łazience art déco bardzo istotną rolę odgrywają kafelki widoczne zarówno na posadzce oraz ścianach. Często wybierane są wszelkie geometryczne wzory łączone ze sobą na zasadzie kontrastu. Do najbardziej popularnych płytek należą ceramiczne płytki heksagonalne, w kształcie rybich łusek albo ze złoconymi wzorami nawiązującymi stylistyki art déco.

Biała łazienka, w której królują płytki strukturalne to idealny pomysł dla wszystkich, którzy gustują w łazienkach w stonowanych kolorach. Białe płytki można delikatnie podrasować kontrastującymi elementami w ciemnych kolorach albo złotymi akcentami (np. bateria umywalkowa, albo rama lustra).

Łazienka art déco powinna być jednocześnie elegancka i posiadać widoczne uproszczone kształty, z drugiej strony zaś pełna wzorów, bogata w geometryczne formy. W łazienkach urządzonych w stylu art déco bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednio wyważone proporcje i nie przesadzić z wystrojem wnętrz.

Zbyt duża ilość kolorów, motywów i wzorów mogą kompletnie popsuć koncepcję. Warto natomiast postawić na mieszanie różnych struktur oraz faktur w zbliżonej kolorystyce albo kontrastujących. Dobrym rozwiązaniem będzie także połączenie elementów matowych z lakierowanymi na wysoki połysk w takim samym kolorze.

Jak wprowadzić styl art deco do łazienki za pomocą mebli i dodatków?

Chcąc udekorować łazienkę w stylu art deco, przede wszystkim należy wybrać jakościowe dodatki wykonane ze szlachetnych materiałów. W art deco liczy się przede wszystkim jakość, tak więc dodatki należy wybierać ostrożnie i nie porywać się na przypadkowe zakupy.

Niezależnie od tego, na jaką kolorystykę się zdecydujecie, musicie zapamietać jedną rzecz- łazienka art déco kocha złoto. Delikatnie zaakcentowane płytki ceramiczne, lustro w złotej ramie albo nóżki mebli to świetne rozwiązanie, żeby podkreślić wyjątkowość art déco.

Jeżeli dysponujecie większą powierzchnią, zwróćcie uwagę na wanny wolnostojące, które również są jednym z charakterystycznych elementów wystroju łazienki art deco.

 

Jak urządzić małą łazienkę w stylu art deco?

Niewielka łazienka jest nieco większym wyzwaniem, ze względu na ograniczoną przestrzeń. Ciemne kolory odpadają, właśnie dlatego, warto wybrać jaśniejsze barwy, aby optycznie ją powiększyć, by uniknąć efektu przytłoczenia.

W małej łazience, gdzie nie ma miejsca na wannę, tym bardziej wolnostojącą, należy zastanowić się nad prysznicem typu walk-in, który nie jest typową kabiną prysznicową i można ciekawie go zaaranżować, za pomocą armatury oraz przeszkleń ze złotymi elementami.

zamknij