Brak produktów w koszyku.

Oranżeria – miejsce nie tylko dla roślin

Coraz więcej osób mieszkających w domkach z dużym ogrodem decyduje się na budowę oranżerii. W jakim celu się je stawia? Przede wszystkim są idealnym miejscem do przetrzymywania roślin z naszego ogrodu poza sezonem. Innym zadaniem jest, jak wskazuje nazwa „pomarańczarnia”, hodowla roślin tropikalnych. Jednak nie tylko miłośnicy prac ogrodowych decydują się na oranżerie. Dla wielu jest to idealne miejsce do wypoczynku w klimatycznym wnętrzu i otoczeniu zieleni. Jak zaplanować budowę i aranżację ogrodu zimowego, tak aby przydomowa oranżeria służyła nam zarówno latem, jako miejsce zabaw towarzyskich oraz zimą będąc strefą relaksu przywracającym wakacyjne wspomnienia?

Gdzie najlepiej usytuować ogród zimowy?

Istnieją dwie możliwości na stworzenie oranżerii: sezonowy lub całoroczny. Oranżeria może być bezpośrednio połączona z domem, a jej ściany latem będą częściowo demontowane, wtedy oranżeria zamieni się w taras. Na tę formę zabudowy nie trzeba decydować się od razu podczas budowy domu, konstrukcja wykonana z poliuretanu oraz jej montaż są zdecydowanie bardziej elastyczne niż ich całoroczne odpowiedniki. Natomiast ciężko jest utrzymać w niej odpowiednią temperaturę.

Drugi rodzaj oranżerii to takie, które są niezależne od domu i zwykle ich konstrukcję stanowi stelaż z profili z wypełnieniem ze szkła lub poliwęglanu. Pierwszy rodzaj pozwala na bezpośrednie przejście z domu do pomarańczarni i jednocześnie ułatwia podłączenie dodatkowego ogrzewania, jeśli zamierzamy trzymać rośliny wymagające określonej temperatury. Umieszczenie jej od strony południowej pozwoli zmniejszyć koszty dogrzewania, a także zaoszczędzić na doświetlaniu, ponieważ decydując się na rośliny egzotyczne, musimy pamiętać, że ilość słońca w trakcie polskiej zimy będzie niewystarczająca.

Jak zaplanować idealne pomieszczenie gdzie znajdzie się oranżeria przydomowa?

Ogrody zimowe zazwyczaj sytuuje się bezpośrednio przy budynku w ogrodzie, często też na zaadaptowanym balkonie lub tarasie o powierzchni mniejszej niż moglibyśmy sobie pozwolić w domu. Dzięki temu, że oranżeria sąsiaduje bezpośrednio z domem, budynek zapewnia swobodny przepływ powietrza i odpowiednią temperaturę. Planując budowę oranżerii w swoim ogrodzie, trzeba zastanowić się nad powierzchnią, jaką chcemy na nią przeznaczyć oraz nad kształtem. Najczęściej budowane są oranżerie na planie prostokąta lub innego wielokąta w zależności od możliwości domu oraz zasobności portfela właścicieli.

Kolejną ważną kwestią jest dach, jaki będzie pokrywał oranżerię. Ważne, żeby był lekko spadzisty, zapobiegnie to nadmiernemu osadzaniu się śniegu na nim zimą. Bardzo istotną sprawą jest właściwa temperatura, więc warto wyposażyć swój ogród zimowy w wywietrzniki, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki przeszklonej konstrukcji, przez którą wpada światło rozproszone do naszej oranżerii, zapewniając odpowiednie oświetlenie, możemy być pewni, że nasze egzotyczne gatunki są w dobrych rękach. Wpadające do oranżerii słońce zaopatruje rośliny w energie na cały dzień, tak aby otaczająca nas w oranżerii zieleń rosła bujna i zdrowa. Dobrym rozwiązaniem jest oranżeria ogrzewana, w której bez względu na porę roku nawet najbardziej wymagające gatunki otrzymają perfekcyjne warunki, a temperatura będzie właściwie do nich dopasowana.

 

Miejsce idealne do wypoczynku

Dla tych, którzy chcą, aby ich oranżeria była przede wszystkim miejscem do relaksu ważny będzie jej wystrój. Nie może zabraknąć w niej odpowiedniego wypoczynku w postaci kanapy, foteli albo stołu z krzesłami. W zależności od tego, jaki charakter chcemy nadać takiej oranżerii, takie meble powinniśmy tam wstawić. Jeżeli ma pełnić rolę jadalni, należy skupić się na stole z krzesłami i odpowiednio je wkomponować w pomieszczenie. Natomiast jeżeli zależy nam na typowej strefie relaksu, należy zainwestować w wygodny kącik wyposażony w kanapy, pufy lub inne formy wypoczynku, które wprowadzą nas w błogi stan. Warto zadbać o to, aby nasz ogród zimowy był odpowiednio urządzony, oprócz licznych egzotycznych roślin warto zadbać też o meble, które będą uzupełniały całe wnętrze.

Urządzając oranżerię i myśląc o odpowiednich meblach, należy brać pod uwagę te, które będą funkcjonalne i idealnie wkomponują się do pomieszczenia. Oprócz wygodnego wypoczynku zadbaj o biblioteczkę, stolik kawowy oraz barek. Podczas aranżacji oranżerii dobierz meble typowo pod przeznaczenie pomieszczenia. Ważne, aby wyposażenie było utrzymane w tym samym stylu i tworzyło harmonijną całość ze znajdującą się w pomarańczarni roślinnością. Dlatego, jeżeli pielęgnujemy przede wszystkim różaneczniki i delikatne rośliny o lekkich kwiatach, idealnie będzie prezentował się między nimi romantyczny stolik kawowy lub biały drewniany barek. Siedziskiem może stać się jasna ława w stylu shabby chic. Same doniczki będą prezentować się efektowniej, jeśli ustawimy je w metalowym ozdobnym kwietniku lub w pojemnikach na wzór wiaderek ustawionych w rzędzie. Wśród wysokich roślin, których główną zaletą jest duża ilość liści, dobrze będą wyglądać ciemnobrązowe meble w stylu kolonialnym.

Relaks wśród zieleni

Ogród zimowy często tworzy się na tarasie, który zamknięty zimą pełni funkcję egzotycznej dżungli w domowym zaciszu, a latem za pomocą składanych konstrukcji stała się półotwartym tarasem z widokiem na ogród. Oranżeria charakteryzuje się przede wszystkim dużymi oknami, które usytuowane w odpowiedni sposób stworzą odpowiednie warunki do uprawy i hodowli ciepłolubnych roślin, które lubią też dość duże nasłonecznienie.

Dla osób, które chcą w oranżerii czytać, ważne będzie zapewnienie sobie dobrego oświetlenia punktowego w postaci lampki, którą postawią na stoliku lub kinkietu, jeżeli siedzisko będzie stać przy ścianie, która jest wspólna dla domu i pomarańczarni. Meble i dekoracje w stylu kolonialnym zapewnią przyjemne spędzanie czasu w oranżerii. W stylowo urządzonej oranżerii każda chwila poświęcona roślinom, czy samym sobie stanie się wspaniałym relaksem i pozwoli na chwilę zapomnieć o codziennych zmartwieniach.

 

Jak zadbać o oranżerię przydomową i co uprawiać w oranżerii?

Decydując się na budowę ogrodu zimowego, warto już na wstępie zastanowić się, jakie gatunki roślin będą tam uprawiane. Jeśli interesuje Cię ogrzewana oranżeria, warto zainwestować też w tropikalne kwiaty i rośliny w donicach, jak na przykład:

  • róża chińska

  • cytrusy

  • storczyki

  • oleandry

  • paproć

  • skrzydłokwiat

  • anturium

zamknij