Brak produktów w koszyku.

Plecionka wiedeńska: skąd się wzięła i dlaczego stała się tak popularna?

Charakterystyczny ośmiokątny splot wiedeńskiej plecionki od ponad 150 lat zachwyca nie tylko miłośników stylu retro. Ponadczasowy wzór nadaje pomieszczeniu przytulności i swoistej niewymuszonej elegancji, a ponadto jest niezwykle efektowny.

Plecionka wiedeńska sprawdzi się w przeróżnych stylach dekoracji wnętrz, nada im lekkości i wzbogaci aranżację nie tylko za pomocą mebli.

Czym jest plecionka wiedeńska i jaka jest jej historia? Z czym najlepiej łączyć splot wiedeński w pomieszczeniu? Na jakie meble oraz dodatki z plecionką się zdecydować, oraz jak dobrać je do pomieszczenia? Podpowiadamy jak z wykorzystać ten kultowy wzór w swoich wnętrzach.

Co to plecionka wiedeńska?

Plecionka wiedeńska nazywana również wiedeńskim splotem, wykonana z naturalnego rattanu, tworzywa podobnego do wikliny. Mimo że oba materiały są do siebie podobne, rattan jest nieco bardziej elastyczny i wytrzymały niż wiklina, a technika ich tworzenia znacznie się od siebie różni.

Wiklina powstaje ze specjalnie obrobionych młodych pędów wierzby, natomiast rattanem nazywamy pnącza różnych gatunków palm rosnących w Azji Południowo-Wschodniej.

Rattan uważany jest za najlepszy materiał do wyplatania mebli i mimo że drewno, z którego jest wytwarzany, jest samo w sobie dość twarde, to po namoczeniu zyskuje plastyczność. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie wygięcie rattanu w ten sposób, żeby powstał charakterystyczny wzór plecionki wiedeńskiej.

Historia plecionki wiedeńskiej

Plecionka wiedeńska zyskała popularność pod koniec XIX wieku, kiedy to Michael Thonet wykorzystał jej motyw do projektu krzesła o nazwie "No.14", z którym wygrał złoty medal podczas wystawy w Paryżu w 1859 roku.

Thonet uznawany za pioniera przemysłowej produkcji mebli, do stworzenia siedziska, który był jednym z 18 elementów tworzących krzesło, użył właśnie plecionki wiedeńskiej.

"No.14" było proste w produkcji, a do tego wygodne i lekkie, dzięki czemu niedługo potem stało się niezwykle popularne, nie tylko w europejskich mieszkaniach, ale także kawiarniach i restauracjach

Skąd wzięła się nazwa plecionki?

Motyw plecionki stał się na tyle popularny, że zaczęto często wykorzystywać go we wnętrzach wiedeńskich kawiarni i restauracji. Wykorzystanie plecionki w prostych formach siedziska krzeseł lub stolikach kawowych szybko stało się kawiarnianym trendem i rozprzestrzeniło do innych europejskich miast.

Stąd też nazwa "plecionka wiedeńska", choć można się spotkać także z nazwą "plecionka paryska", ponieważ w Paryżu ten trend również mocno się przyjął, co nadal często można jeszcze zauważyć we wnętrzach paryskich knajpek.

Cechy charakterystyczne plecionki wiedeńskiej, czyli co takiego wyróżnia ją spośród innych modnych wzorów

Najważniejszą cechą charakterystyczną wiedeńskiej plecionki jest jej ażurowy ośmiokątny wzór. Dzięki niemu element z niej wykonany jest trwały, a jednocześnie zaskakuje lekkością. Ponadczasowy splot jest także gwarancją przewiewności, co sprawia, że dzięki wykorzystaniu go mebel zyska dodatkową funkcjonalność.

Na przykład komoda ze wstawkami wykonanymi z rattanu pozwoli na właściwą wentylację przedmiotów schowanych wewnątrz, tj. książki czy tekstylia. Plecionka wiedeńska jest bardzo wytrzymałym tworzywem, które przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży długie lata. Dodatkowo łatwo je utrzymać w czystości, tak więc nie ma się co martwić o skomplikowany proces renowacji.

Warto wspomnieć także, że niegdyś plecionkę wiedeńską wyplatano ręcznie z naturalnego materiału w postaci młodych pnącz azjatyckich palm. Było to jednak niezwykle pracochłonne zajęcie i wraz z biegiem czasu zautomatyzowano proces produkcji.

Dziś można dostać rattanowe plecionki wykonane przez specjalne maszyny do wyplatania mat lub siatek, które producent może dowolnie wpasować w meble, albo możecie sami odświeżyć swoje wnętrze z jej pomocą. Stara drewniana komoda, lub krzesło w połączeniu z plecionką wiedeńską nada lekkości nawet surowym loftowym wnętrzom.

Wykorzystanie wiedeńskiej plecionki dziś

Aktualnie plecionka wiedeńska przeżywa drugą młodość i znów, po wielu latach jest na fali.

Wiedeński splot niegdyś wykorzystywany głównie do produkcji krzeseł i foteli, teraz znajduje zastosowanie w różnego typu meblach oraz elementach wystroju wnętrz. Znaleźć można go w postaci stylowych siedzisk takich jak sofy, fotele, ale także ramy łóżek, szafy lub stoliki kawowe. Całości dopełnią rattanowe dodatki jak oświetlenie, lampy, ozdobne kosze oraz parawany, dzięki którym wnętrze zyskuje przytulności i stylu.

Wnętrza z plecionką wiedeńską- gdzie najlepiej ją użyć?

Elementy wystroju wnętrz z plecionką wiedeńską świetnie uzupełniają drewno, ale dobrze komponują się też z metalem, a nawet betonem.

Ten wszechstronny ośmiokątny wzór sprawdzi się doskonale w dekoracji wnętrz w przeróżnych aranżacjach, choć zdecydowanie najbardziej wpisuje się w styl boho. Naturalny motyw wiedeńskiego splotu użyty przy naturalnych kolorach przeniesie Cię wprost na tropikalną wyspę Bali i wprowadzi we wnętrzach spokój i harmonię.

W Internecie znaleźć można wiele inspiracji, na to jak wykorzystać plecionki wśród elementów wyposażenia wnętrz nawet w najbardziej różnorodnych aranżacjach. Oprócz stylu boho plecionka wiedeńska sprawdzi się doskonale w loftowej stylistyce, ale także w stylu art deco lub nawet skandynawskim.

Możliwości jest wiele, warto poszukać ciekawych inspiracji wnętrzarskich i spróbować znaleźć coś odpowiedniego co odmieni nasze wnętrze, jednocześnie nadając mu niepowtarzalnego uroku i stylu.

zamknij