Brak produktów w koszyku.

Renowacja starych mebli i antyków - porady

 Co zrobić ze starymi meblami na strychu u babci? Jak odnowić piękny, lecz zniszczony przedmiot kupiony na targach staroci? Co jest niezbędne do renowacji mebli? Jak się zabrać za to zadanie? By poznać odpowiedź na to pytanie, warto przeczytać kilka zebranych przez nas uwag.

Nie jest tajemnicą, że stare, politurowane meble jak komody z czasem tracą połysk, stają się matowe oraz zdecydowanie tracą na wyglądzie. Jak w takim razie zawczasu dbać o ich piękno? Należy przede wszystkim w odpowiedni sposób je pielęgnować. Do tego celu warto używać dostępnych na rynku produktów, polecanych przez znanych producentów – takich, jak: spraye, mleczka do odświeżania mebli, czy też pasty dostępne w tubkach, wzbogacone o fornit. Ze względu na zawarcie w ich składzie środków, które nie wysychają, trzeba ich używać z rozwagą. Można pokryć nimi meble najwyżej raz – dwa razy w roku, by nie uzyskać efektu klejącej się powierzchni mebli, do której przyklejają się przedmioty, na nie stawiane. Konsekwencją nieodpowiedniego stosowania tego typu środków jest również efekt ciągle brudnych mebli, które bardzo trudno wyczyścić. Produktem, którego nieodpowiednie używanie może spowodować wyżej wspomniane konsekwencje, jest na przykład Laro – twardy wosk do pielęgnacji i renowacji antyków. Jego skład oraz przeznaczenie pozwala na jego stosowanie raz – dwa razy w roku. Preparat jest bezbarwny i antystatyczny i nie wpływa negatywnie na powierzchnie komód, biurek i innych stylowych mebli. 

Jak odnowić stary mebel?

Pierwszym etapem prac będzie zeskrobanie starej politury, lakieru, farby, czy kleju. Specjalny skrobak, stworzony do tego celu, dobrej marki, na przykład BAHCO nie niszczy struktury drewna. Ma również praktyczne, twarde ostrza, które w łatwy sposób w razie konieczności można wymieniać.Szuflady potrzebują renowacji? Najwięcej trudności sprawia odnowienie dna, które może być zniszczone, na przykład trwale poplamione. W przypadku bardziej zadbanych mebli wystarczy umyć szuflady, używając do tego celu wosku. Jeśli zniszczenia są bardziej znaczące, należy sięgnąć po papier ścierny i wyszlifować powierzchnię. Dzięki czemu stylowe komody, biurka i szyfoniery nabiorą blasku.

Jak poradzić sobie w przypadku szarego mebla?

Sposobem jest zastosowanie rozjaśniacza. Preparat tego typu nadaje drewnu ładnego, żywego koloru. Ważnym krokiem jest nakładanie również wosku. Proces ten należy powtórzyć kilka razy, za każdym razem zadbać o dobre, dokładne wypolerowanie danej powierzchni.  Generalnie proces renowacji mebli nie jest trudny, pewnych czynności można się nauczyć bez większego problemu. Jednak z drugiej strony wymaga on dość sporo czasu i cierpliwości. Jeśli nie mamy ani odpowiednio wiele zapału, ani wystarczającej ilości wolnego czasu, zdecydowanie lepiej odnawianie mebli powierzyć firmom specjalizującym się w tym zakresie.

zamknij